Отидете към основна версия

1 249 8

Борба срещу ниската раждаемост: Южна Корея допуска чужденци, които да работят като домашни помощници

  • южна корея-
  • власти-
  • чужденци-
  • домашни помощници-
  • раждаемост

Властите одобриха пилотна програма, целяща да допусне 100 чуждестранни домашни помощници в страната

Източник: Shutterstock

Южнокорейските власти одобриха пилотна програма, целяща да допусне 100 чуждестранни домашни помощници в страната. Този ход идва в отговор на намаляващата раждаемост и нарастващият натиск върху жените да се върнат на пазара на труда, предаде агенцията Reuters.

Репортажът отбелязва, че Южна Корея се бори с рязкото намаляване на раждаемостта, настъпващото стареене на населението и желанието да ограничи имиграцията. Това води до натиск върху жените, които са изправени пред избора между създаване на семейство и работа, като високите разходи за отглеждането на деца също оказват влияние, предаде БТА.

Програмата предвижда допускането на 100 чуждестранни домашни помощници с цел да се съживи корейското общество. Много млади корейски граждани не са заинтересовани да работят в домакинства, като резултатът е намаляване на търсенето за такъв вид заетост.

Южна Корея води преговори със страни като Филипините, където има голям брой квалифицирани работници, за да запълни тази работна сила. Планът е програмата да стартира още през декември.

Средната месечна заплата на чуждестранните домашни помощници в Южна Корея варира между 3,5 и 4,5 милиона вона (2600 до 3400 долара).

Този ход идва след като Южна Корея продължава да се бори със сериозен спад в раждаемостта и отчете най-ниската раждаемост в света през 2022 г. С по-малко жени, които решават да имат деца, страната се опитва да намери решение на този проблем, като допуска чуждестранни работници в домакинствата.

Независимо от одобрението на програмата, тя също е срещнала критика, като някои граждански групи изразиха опасенията си, че това може да доведе до експлоатация на чуждестранните работници и изразиха предпочитането си за по-дълги периоди за почивка и по-кратки работни часове в страната.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: