Отидете към основна версия

3 870 24

26 ноември 2003 г. Последният полет на "Конкорд"

  • concorde-
  • конкорд-
  • самолет-
  • последен полет

Air France изтегли флота на Concorde през лятото на 2003 г.

Снимка: Shutterstock

На 26 ноември 2003 г. свръхзвуковият пътнически самолет „Конкорд” се издига за последен път въздуха, за да изпълни ритуалния „прощален” полет. Всъщност полетите с пътници окончателно са прекратени месец преди това.
„Конкорд” излита за пръв път на 2 март 1969 г., като е използван от авиокомпаниите British Airways и Air France от 21 януари 1976 до 24 октомври 2003 г. Първият му полет е по маршрута Париж-Дакар-Рио де Жанейро. Последната френска машина лети от Ню Йорк до парижкото летище "Роаси-Шарл де Гол" на 31 май 2003 г.

185 тонният „Конкорд” е забележително творение на една извънредно амбициозна програма. Построени са само 20 машини, превозващи едва по 100 пътници. Постиганата скорост е малко повече от 2 мах. (2 179 км/час). Трансатлантическият полет продължава около 3,5 часа. По време на полет тялото се удължава с около 30 см. заради нагряването на корпуса.

Най-забележителното преживяване с „Конкорд” е, че това е единственият самолет, който „изпреварва залеза“. По време на полети рано вечерта от Париж или Лондон до САЩ самолетът излита по тъмно и настига Слънцето - от кабината се е вижда как то изгрява от запад.

„Конкорд” е най-сигурният пътнически самолет до единствената му катастрофа през 2000 г., ако се оценява количеството на загинали пътници спрямо изминатото разстояние.

Върху съдбата на самолета се отразяват два фактора. Първият е катастрофата на летище „Шарл де Гол” в Париж в късния следобед на 25 юли 2000 г., когато самолетът излита за Ню Йорк. Лявото полукрило на самолета се запалва и машината катастрофира. Всички пътници и екипажът загиват, както и четирима души на земята. Причината е метално парче на пистата, отчупило се от друг самолет. Минавайки през отломъка с висока скорост, „Конкорд” пука гума, което води до повреда в конструкцията му, получава се теч на гориво. Въпреки че успява да излети, той се запалва и пада.

Вторият фактор, отразил се върху съдбата на самолета, за икономически причини. На 10 април 2003 г. British Airways и Air France едновременно обявяват, че ще прекратят полетите на Конкорд по-късно през годината. Те посочват нерентабилността на „Конкорд” поради по-малкия брой пътници след катастрофата от 2000 г., намаляването на пътниците след атаките на Световния търговски център през 2001 г., както и повишените разходи за гориво и поддръжка.

„Конкорд” и Ту-144 са единствените до момента свръхзвукови самолети, извършвали пътнически полети. Руснаците рано спират своята машина от полети главно поради икономически причини.

Сред тези, които платиха 20 000 долара и се насладиха на Concorde, са: Елтън Джон, Стинг, Род Стюарт, Мик Джагър, Джоан Колинс, Лучано Павароти, Шон Конъри, Робърт Редфорд, Елизабет Тейлър, Джоан Колинс, Майк Тайсън, Ани Ленъкс и Род Стюарт .

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 15 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: