Гръцките депутати одобриха законопроект, с който се слага край на държавния монопол върху университетското образование, предадоха световните агенции. Мярката беше приета от парламента въпреки протестите, прераснали в сблъсъци със силите на реда, предаде БТА.
В протестите вчера в центъра на Атина се включиха около 18 000 души. Полицията беше принудена да използва сълзотворен газ срещу по-агресивните демонстранти. Седем полицаи и девет демонстранти бяха ранени в сблъсъците. Трима души бяха арестувани
Гласуването последва седмици на протести в Гърция срещу законопроекта. По време на тези протести студенти окупираха редица университети. Въпреки това проучванията на общественото мнение показват, че повечето гърци подкрепят създаването на частни университети.
Законопроектът беше приет с 159 гласа "за" срещу 129 гласа "против". Оповестяването на резултатите от вота се забави заради трима депутати от малка лява партия, които в продължение на два часа изучаваха в детайли законопроекта, докато другите гласуваха и напуснаха пленарната зала.
Според десноцентристкото правителство реформата ще помогне за привличането на висококвалифицирани работници обратно в страната. Мярката ще даде по-голяма свобода и по-голям достъп до знания за всички гръцки студенти, заяви премиерът Кириакос Мицотакис преди гласуването.
Противници на законопроекта казват, че правителството иска да приватизира всичко и че сега онзи, който има пари, ще си плаща за образоване.
Законопроектът ще позволи на чужди университети да откриват клонове в Гърция, използвайки статут на неправителствени организации, въпреки че ще събират такси от студентите и ще приравни дипломите, получени от държавни и частни университети.
Над 650 000 студенти учат в държавни университети в Гърция, а още 400 000 учат в университети зад граница, според данни на гръцките власти.