Отидете към основна версия

3 140 12

4 август 1936 г. Йоанис Метаксас налага диктатура в Гърция

  • метаксас-
  • йоанис метаксас-
  • гърция-
  • военна диктатура-
  • диктатура

В началото на ХХ в. обстановката на Балканите е изключително нестабилна

Снимка: Архив

На 4 август 1936 г. премиерът Йоанис Метаксас суспендира конституцията, разпуска парламента и налага диктатура в Гърция.

Неговото решение е логичен резултат от тежката политическа и икономическа криза, в която изпада Атина през 30-те години на миналия ХХ в.

Привърженик на реставрацията на монархията от 1924. Като премиер Йоанис Метаксас провежда външна политика на сближаване с Третия райх. От името на държавите от Балканския пакт, създаден през 1934 г. подписва с България Солунското споразумение от 1938 г. Според документа Турция, Гърция, Румъния и Югославия се отказват от военните клаузи на Ньойския мирен договор от 1919 г. Това прави възможно България да започне да превъоръжава своята армия и да догонва своите съседи.

Йоанис Метаксас е роден на 12 април 1871 г. в Итака. През 90-те години на XIX в. започва военна кариера и през 1913 г. се издига до началник на Генералния щаб. След премахването на монархията през 1922 г. влиза в политиката, като през 1923 г. основава Партията на свободното мнение. Възстановяването на монархията след спорен референдум през 1935 г. дава нов шанс на Метаксас.

Изборите от 1936 г. завършват с патова ситуация между партиите на Панагис Цалридис и Темистоклис Софулис.

Опасявайки се от комунистически преврат, крал Георг II назначава Йоанис Метаксас за временен премиер. Той от своя страна се възползва от безредиците през май и налага извънредно положение.

Следвайки политическата мода от 30-те години на миналия ХХ в. Метаксас налага диктаторски режим със забрана на политическите партии и синдикатите, така и налагане на цензура на медиите. В същото време Йоанис Метаксас повишава заплатите, регулира работното време и подобрява условията на труд. Земеделската продукция се изкупува на по-високи цени, а правителството поема дълговете на фермите. Метаксас управлява до смъртта си на 29 януари 1941 г. Той умира неочаквано от възпаление на фаринкса с последвалата токсична инфекция.

През 1940 г. Метаксас успява да отблъсне нашествието на Италия. И днес част от гърците смятат, че ако Метаксас е бил жив, то на Вермахта би било по-трудно да победи гръцката армия.

Звездният миг на премиера е на 28 октомври 1940 г. Италианският посланик в Гърция Емануеле Граци представя ултиматум от Бенито Мусолини към Йоанис Метаксас, което изправя страната пред заплаха от окупация или война. Отказът на Метаксас е на дипломатическия по това време френски език, но народът го подема с простичкото „Охи” – на гръцки „Не”.

Метаксас прави обръщение към гърците с думите: „Дошло е време Гърция да се бори за независимостта си. Гърци, сега трябва да докажем, че сме достойни за нашите предци и свободата. Гърци, сега се борим за Отечеството, за жените си, за децата си и свещените традиции. Борбата сега е за всичко!“ В отговор на това обръщение стотици хиляди доброволци, мъже и жени, във всички части на Гърция, се отправят към офисите на армия като се записват доброволци.

Гръцките военни историци твърдят, че именно ожесточената им съпротива принуждава германската армия да забави нахлуването си в СССР и води до поражението на Германия по-късно в суровата руска зима. Британският военен историк сър Джон Кийгън описва битката на Гърция като “решаваща за определянето на бъдещия курс на Втората световна война.“ Уинстън Чърчил дори отбелязва: „Досега казвахме, че гърците се бият като герои. От сега нататък ще казваме, че героите воюват като гърци.“

По време на управлението на Метаксас се изгражда укрепена линия по българо-гръцката граница. Тя е наречена „Линията Метаксас“. Тя активно се използва от гръцката армия до разпускането на Варшавския договор и влизането на България в НАТО. Укрепленията на "Линията Метаксас“ съдържат 22 независими разклонения. Тя съдържа главно тунели, които водят до наблюдателни пунктове, платформи за оръдия и картечни гнезда. Конструкциите са толкова здрави, че са оцелели до ден днешен, някои дори се използват още, а други са отворени за туристи.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 7 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: