Протестиращи излязоха вчера по улиците на Мексико в поредната си проява на несъгласие с предложената от президента Андрес Мануел Лопес Обрадор реформа на съдебната система и други действия на управляващата партия, които според критиците ще отслабят демократичните устои на страната, предаде АП, цитирана от БТА.
Демонстрантите се събраха в столицата Мексико, както и в Мичоакан, Пуебла, Леон, Халиско, Оахака, Веракрус и редица други щати.
В столицата тълпи от хора, много от които стачкуващи служители на федералния съд и съдии, завършиха шествието си пред сградата на Върховния съд в центъра на града, развявайки знамена с надписи "Съдебна независимост" и "Уважавай демокрацията".
"В момента протестираме срещу реформите, но не само срещу тях", каза адвокатът Маурисио Еспиноса. Той се обяви срещу "всички тези атаки срещу съдебната власт и други автономни органи. Целта на тези действия в крайна сметка е да се укрепи изпълнителната власт, следващият президент", добави той.
След голямата изборна победа през юни на президентската партия "Морена" и нейните съюзници правителството настоява за мащабни промени в съдебната система на Мексико, което отдавна е в противоречие с Лопес Обрадор, популист, който открито напада съдиите и пренебрегва съдебните разпореждания, отбелязва АП.
Предложението му включва пряко избиране на съдии, което според анализатори, съдии и международни наблюдатели ще доведе до струпване на политически пристрастни съдии с малък опит. Това е притеснението на Еспиноса, който казва, че съдиите "ще трябва да събират пари за кампании, да намерят някой, който да ги подкрепя. Така че техните присъди вече няма да бъдат 100% независими".
Предложените промени ще трябва да бъдат одобрени от парламента на Мексико, където управляващата коалиция има мнозинство.
А в петък изборните органи отредиха на Морена и съюзническите партии 73% от местата в долната камара на Конгреса, въпреки че те спечелиха значително по-малко - 60% от гласовете. Това би дало на управляващия блок мнозинство от две трети в Камарата на депутатите, необходимо за прокарване на конституционните промени с малко или никакви компромиси.
На коалицията ще ѝ липсват няколко места за мнозинство от две трети в Сената, но е възможно да спечели необходимите гласове от по-малка партия.
Въпреки че новите законодатели ще встъпят в длъжност едва на 1 септември, в петък комисия на Конгреса вече започна да прокарва друга спорна инициатива - премахването на седем автономни органа, включително Националния институт за прозрачност.
"Морена" твърди, че независимите надзорни и регулаторни органи на Мексико са загуба на пари. Според партията отговорностите за надзора трябва да бъдат възложени на правителствените служби, като по същество им се позволи да се самоконтролират.