Министрите на енергетиката на Гърция, Румъния и България отправиха призив към Европейската комисия за въвеждане на данъчно облагане на свръхпечалбите на производителите и търговците на електроенергия, както и за приоритетно развитие на енергийните връзки в Югоизточна Европа, съобщи АНА-МПА, цитирано от БТА.
Гръцкото министерство на околната среда и енергетиката информира, че по инициатива на министъра Теодорос Скилакакис миналия петък е било изпратено съвместно писмо до еврокомисаря по енергетика Кадри Симсон. Писмото, подписано от румънския енергиен министър Себастиан Бурдужа и българския министър на енергетиката Владимир Малинов, настоява за мерки срещу рязкото покачване на цените на електроенергията в региона това лято.
Министрите подчертават, че нестабилността на цените в Югоизточна Европа сериозно застрашава енергийната сигурност и икономическата стабилност на страните в региона.
В писмото се акцентира върху ключови въпроси като липсата на достатъчен капацитет за енергийна свързаност, фрагментацията на енергийните пазари и ограничените възможности за гъвкаво производство. Споменават се и геополитическите фактори, както и необходимостта от гарантиране на сигурността на доставките.
Министрите настояват за краткосрочни и дългосрочни мерки. Сред краткосрочните те изтъкват данъчното облагане на свръхпечалбите, като приходите от него могат да се използват за стабилизиране на пазара и облекчаване на потребителите. Те призовават за тясно сътрудничество между националните регулаторни органи с цел ефективен пазарен контрол.
За дългосрочните мерки министрите подчертават важността на приоритетно развитие на ключова инфраструктура за междусистемни връзки в Югоизточна Европа. Те настояват Европейската комисия да ускори изграждането на инфраструктура, която да свърже региона с по-широкия европейски енергиен пазар.
Министрите искат също така увеличение на трансграничния капацитет за енергийна свързаност, за да се постигне ценова конвергенция в ЕС, особено в периоди на пиково търсене. Те настояват и за прилагане на краткосрочни финансови мерки, които ще облекчат потребителите и ще стабилизират пазара.
Писмото призовава също за засилено регионално сътрудничество, насърчаване на хармонизирането на цените и подобряване на енергийната сигурност в Югоизточна Европа.
Към писмото е приложен съвместен технически меморандум, изготвен от трите страни, в който се посочват основните причини за покачването на цените на енергията. Документът подчертава необходимостта от координирани действия на ниво ЕС за справяне с предизвикателствата и гарантиране на устойчивостта на енергийния пазар в региона.