Главният прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан ще бъде разследван за сексуални посегателства към член на екипа му, обяви надзорният орган на съдебната институция, предаде БНР.
54-годишният британски юрист отхвърля обвиненията, но приема решението като възможност да бъде изчистено името му. Разследването ще е външно и Хан ще продължи да работи по разследванията си.
През май тази година той поиска съдът в Хага да издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху и на тогавашния министър на отбраната Йоав Галант, както и на лидерите на "Хамас", за да бъдат съдени за военни престъпления.
Преди това Хан издейства заповед за арест и на руския президент Владимир Путин.
Епископ на Англиканската църква призова архиепископа на Кентърбъри да подаде оставка, наричайки позицията му "несъстоятелна" след осъдителен доклад за много опасен насилник на деца, свързан с църквата, на който той не е обърнал внимание.
Архиепископ Джъстин Уелби е изправен пред нарастващ натиск да подаде оставка, след като миналата седмица стана ясно, че той не е проследил достатъчно стриктно докладите за „потресаващо насилие” от страна на Джон Смит над повече от 100 момчета и млади мъже.
Преглед на църковните дела заключава, че той е „можел и е трябвало“ да докладва случая на властите, когото са му били предоставени подробности през 2013 година. Епископът на Нюкасъл Хелън-Ан Хартли е най-високопоставеният член на църквата, който призова Джъстин Уелби да се оттегли, след като други го обвиниха, че е „позволил малтретирането да продължи“ между 2013 година и смъртта на Смит през 2018 година.
Миналата седмица Уелби призна, че прегледът е показал ясно, че той „лично не е успял своевременно да разследва случая“ и допълни, че е обмислял да подаде оставка, но е решил да остане на поста си. Петиция на църковни служители с призив към архиепископа да подаде оставка вече събра над 7000 подписа. Смята се, че Смит е най-големият сериен насилник, свързан с Англиканската църква, подложил на физически, сексуален и психически тормоз около 130 жертви. Той е сторил това в продължение на почти пет десетилетия в три държави, като основно се е насочвал към момчета, които посещават летни лагери за млади християни, които той е ръководил.
Активисти срещу антисемитизма проведоха протести пред университети в Лондон срещу посещението на специалния докладчик на ООН за окупираните палестински територии заради тезата, че Израел извършва геноцид в Газа.
Франческа Албанезе, международен адвокат, специалист по правата на човека и Близкия изток, участва снощи в събитие в Лондонското училище по икономика и политически науки.
Наскоро тя публикува доклад, в който твърди, че Израел не просто извършва военни престъпления или престъпления срещу човечеството в Газа, а „геноцид“, и предложи ООН да обмисли изключването на Израел като държава-членка.
Американският посланик в ООН Линда Томас-Грийнфийлд написа в социалните мрежи, че Албанезе е негодна за поста, добавяйки: „Обединените нации не трябва да толерират антисемитизма от служител, свързан с ООН, нает да промотира правата на човека“.
Албанезе от своя страна заяви, че е права да настоява за термина „геноцид“, като изтъкна, че „палестинците са били жертва на военни престъпления през целия си живот, но сега е различно.Тя прие, че определянето на геноцид е сложно поради необходимостта да се докаже намерение, но твърди, че намерението на Израел е унищожаването на палестинците.
Протестиращите от Кампанията срещу антисемитизма скандираха: „Франческа Албанезе не е добре дошла в британските университети“.