Руският президент Владимир Путин и унгарският премиер Виктор Орбан проведоха телефонен разговор, в който обсъдиха войната в Украйна. Според изявление на Кремъл, инициативата за разговора е дошла от страна на Унгария, съобщава Би Би Си, предава News.bg.
"Проведен е задълбочен обмен на мнения по украинските въпроси," заявиха от Кремъл, като подчертаха, че Путин е обвинил Киев в "деструктивна позиция", която изключва възможността за постигане на мирно споразумение.
В изявлението на Кремъл се отбелязва, че Виктор Орбан е изразил интерес към "съвместно търсене на начини за разрешаване на кризата по политически и дипломатически път". Орбан е подчертал, че ще използва своите контакти със западни лидери, за да улесни процеса.
Орбан сам сподели детайли от разговора в социалната мрежа X (бивш Twitter):
"Тази сутрин проведох едночасов телефонен разговор с президента Путин. Това са най-опасните седмици от руско-украинската война. Предприемаме всички възможни дипломатически стъпки, за да се застъпим за прекратяване на огъня и мирни преговори."
Преди разговора с Путин, Орбан се срещна с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, който в предизборната си кампания заяви, че ще сложи край на войната в Украйна в рамките на 24 часа. Въпреки това, Тръмп не уточни как планира да постигне този резултат, което поражда опасения сред западни политици, че той може да настоява за териториални отстъпки от страна на Украйна или за замразяване на конфликта. Киев категорично отхвърля подобни предложения.
Енергийно сътрудничество като приоритет
По време на разговорите двамата лидери акцентираха и върху важността на енергийното сътрудничество между Русия и Унгария, предава БТА.
„Трябва да направим всичко възможно за поддържане на енергийното сътрудничество“, заяви Петер Сиярто, като добави, че и Путин, и Орбан са напълно съгласни по този въпрос.
Основен акцент в разговорите беше енергийната сигурност на Унгария, като Сиярто подчерта, че настоящата администрация на САЩ поставя под санкции „Газпромбанк“, което затруднява някои страни, включително Унгария, да плащат за природен газ и ядрено гориво.
Решения за енергийните доставки
Министър Сиярто добави, че вече е постигнато споразумение за горивните прътове за унгарската АЕЦ „Пакш“ и се работи по методите за плащане за разширяването ѝ.
„Путин даде ясно да се разбере, че Русия възнамерява да поддържа енергийно сътрудничество и да гарантира доставките за Унгария“, заяви той, подчертавайки, че няма пречки за постигане на решение за доставките на природен газ и ядрени горива.
Сирия и стабилността в Близкия изток
По време на разговора Путин също изрази своето желание за постигане на стабилност в Близкия изток. „Путин демонстрира интерес към осигуряване на стабилност и мир в региона, така че екстремистките идеологии и политически движения да не подкопават сигурността в региона“, отбеляза Сиярто.
Унгария остава ангажирана с хуманитарната подкрепа за християнските общности в региона и продължава да предоставя помощ в този контекст.