Отидете към основна версия

682 2

Примирието в Газа започва в неделя, първоначално ще продължи 42 дни ВИДЕО

  • израел-
  • хамас-
  • примирие

Светът приветства споразумението за прекратяване на огъня

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че споразумението за прекратяване на огъня с Хамас все още не е завършено и че последните детайли се уточняват, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Изявлението на Нетаняху беше направено часове, след като САЩ и Катар обявиха споразумението, което ще сложи край на опустошителната 15-месечна война в Газа и ще разчисти пътя на десетки заложници да се приберат у дома. Конфликтът дестабилизира Близкия изток и предизвика протести по цял свят.

Радостни палестинци излязоха по улиците на Газа при обявяването на споразумението, като ликуваха и натискаха клаксоните на колите. По данни на здравните власти в Газа войната на Израел с "Хамас" е отнела живота на повече от 46 000 палестинци. Министерството на здравеопазването не съобщава данни за броя на убитите бойци и цивилни, но твърди, че жените и децата съставляват повече от половината от смъртните случаи, припомня АП.

Войната на Израел срещу "Хамас" в Газа започна на 7 октомври 2023 г., когато бойци на палестинското ислямистко движение нахлуха в южната част на Израел, убиха около 1 200 души и отвлякоха около 250. Смята се, че една трета от 100-те заложници, които все още се държат в Газа, са мъртви.

Според неназован високопоставен източник, цитиран от АП, преговарящите от Египет, Катар и САЩ ще се отправят към Кайро днес за по-нататъшни разговори по прилагането на всички аспекти на споразумението за прекратяване на огъня.

Източникът на АП е заявил, че преговарящите целят да се уверят, че очакванията са ясни както за Израел, така и за "Хамас" и че изпълнението на споразумението ще се осъществи възможно най-гладко.

По-рано беше съобщено, че Бенямин Нетаняху е разговарял поотделно с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп и с президента Джо Байдън, за да им благодари за помощта, която са оказали за постигането на прекратяване на огъня в Газа и на сделката за освобождаване на заложници в замяна на палестински затворници, припомня ДПА, като цитира информация от неговата канцелария.

Премиерът е благодарил на Тръмп, който трябва да замени Байдън в Белия дом в понеделник, "за помощта му за напредъка в освобождаването на заложниците и за това, че помогна на Израел да сложи край на страданията на десетки заложници и техните семейства".

Освен това той "похвали новоизбрания президент на САЩ за изказването му, че САЩ ще работят с Израел, за да гарантират, че Газа никога няма да бъде убежище за тероризма", добави канцеларията. Двамата "са решили да се срещнат скоро във Вашингтон, за да обсъдят този и други важни въпроси".

В разговора си с Байдън израелският премиер му е изказал благодарността си "за помощта му за напредъка в сделката за заложниците".

Посредникът Катар съобщи вчера, че Израел и "Хамас" са се договорили за прекратяване на огъня в ивицата Газа и за освобождаването на още заложници в замяна на палестински затворници. Предвижда се споразумението да влезе в сила в неделя, припомня ДПА.

Израелският президент Ицхак Херцог призова кабинета по сигурността и правителството на страната си да одобрят споразумението за прекратяване на огъня с "Хамас", отбелязва ДПА.

"Сестри и братя, граждани на Израел, намираме се в най-решаващ момент", заяви Херцог в изявление, публикувано от неговата канцелария.

След повече от 15 месеца ожесточени боеве Израел и ислямисткото движение се договориха за прекратяване на огъня в ивицата Газа и освобождаване на заложници в замяна на палестински затворници, според посредника Катар. Очаква се то да влезе в сила в неделя и първоначално ще продължи 42 дни. Първо обаче трябва да бъде одобрено от кабинета по сигурността и правителството на Израел.

"Хамас" ще освободи 33 израелски пленници, включително цивилни жени, деца, възрастни хора, болни, цивилни и ранени, в замяна на няколко затворници, държани в израелски затвори. Подробностите за втория и третия етап ще бъдат уточнени, когато бъде осъществен първият етап.

"В продължение на стотици дни нашите сестри и братя бяха държани и измъчвани от подли убийци, след като държавата Израел не изпълни дълга си и най-основния договор между държавата и нейните граждани - когато не ги защити и не предотврати отвличането им", заяви Херцог.

"Сега сме длъжни да направим крачка към поправянето на това", добави той. "Предлагам подкрепата си на министър-председателя и преговорния екип в усилията им да финализират тази сделка и призовавам кабинета и правителството на Израел да я приемат и одобрят, когато бъде представена - да върнем нашите синове и дъщери у дома."

Той заяви, че прекратяването на огъня "е правилен ход“, като добави: „Няма по-голямо морално, човешко, еврейско или израелско задължение от това да върнем нашите синове и дъщери обратно при нас - независимо дали за възстановяване у дома, или за да бъдат погребани".

В същото време Херцог предупреди, че сделката ще включва болезнени, предизвикателни и разтърсващи моменти. Той също така заяви, че ще бъде направено всичко възможно, за да се гарантира, че и последният от 98-те заложници ще бъде върнат у дома.

Въпреки пробива, жители на Газа заявиха, че израелските въздушни удари са продължили и вечерта в палестинския анклав, където по данни на местните здравни власти в конфликта са загинали повече от 46 000 души. Град Газа и северната част на ивицата са били бомбардирани и 20 души са загинали, според медици.

Катар, Египет и САЩ ще следят за прилагането на споразумението за примирие чрез механизъм за наблюдение, създаден в Кайро, съобщи катарският премиер Мохамед бен Абделрахман Ал Тани, цитиран от Франс прес.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че се надява на "траен мир".

"Надяваме се, че това споразумение ще бъде благотворно за нашия регион и за цялото човечество, особено за нашите палестински братя, и че то ще проправи пътя към траен мир и стабилност", написа той в "Елс". "Ще мобилизираме всичките си ресурси, за да помогнем на Газа да излекува раните си и да се изправи на крака", добави Ердоган, който отдавна подкрепя "Хамас" и палестинската кауза.

Президентът на САЩ Джо Байдън от своя страна подчерта, че е работил "в екип" със своя наследник Доналд Тръмп, който встъпва в длъжност в понеделник, за сключването на тристранното споразумение за Газа.

"Бих искал също така да отбележа, че това споразумение беше замислено при моята администрация, но неговите условия ще бъдат изпълнени в по-голямата си част от следващата администрация. През последните дни разговаряхме като екип", заяви той в речта си в Белия дом.

Френският президент Еманюел Макрон от своя страна призова за намирането на политическо решение, отбелязва Ройтерс, като цитира негово изявление в "Екс".

"След петнайсет месеца на неоправдано страдание хората в Газа изпитаха огромно облекчение, а заложниците и техните семейства имат надежда", заяви Макрон.

"Заложниците трябва да бъдат освободени. Жителите на Газа (трябва да бъдат) спасени. Трябва да се намери политическо решение", подчерта френският лидер.

Саудитското министерство на външните работи приветства споразумението за прекратяване на огъня в Газа.

"Кралството подчертава важността на придържането към споразумението и прекратяването на израелската агресия в Газа и пълното изтегляне на израелските окупационни сили от ивицата" Газа и от "всички други палестински и арабски територии", се казва в изявлението.

Рияд настоява за "решение с две държави", вариант, който израелският премиер Бенямин Нетаняху отхвърля, припомня АФП.

Ирак също приветства споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", но подчерта "необходимостта да се позволи незабавното пристигане на хуманитарна помощ в ивицата Газа и палестинските територии".

Като има предвид, че примирието е сключено след "огромни жертви и големи страдания на палестинския народ" в Газа, иракското външно министерство призова за "засилени международни усилия за възстановяване на районите, засегнати от разрушенията по време на израелската агресия", за да се "гарантира връщането към нормален живот и подобряване на условията на живот на населението".

"С това се слага край на една кървава глава в историята на палестинския народ, който е страдал много под израелската агресия", заяви служебният премиер на Ливан Наджиб Микати.

Министерството на външните работи на Обединените арабски емирства определи споразумението като път към облекчаване на тежките условия в Газа. То призова и двете страни да спазват споразумението, за да се сложи край на страданията на заложниците и палестинските затворници, като същевременно подчерта спешната необходимост от допускане на хуманитарна помощ в блокирания крайбрежен анклав.

Външният министър на Йордания Айман ас Сафади подчерта необходимостта от международни действия за справяне с това, което той определи като хуманитарна катастрофа, причинена от израелските атаки. Той потвърди ангажимента на Йордания да продължи да оказва хуманитарна помощ на засегнатите.

Президентът на Египет Абдел Фатах ас Сиси също приветства споразумението, отбелязва Ройтерс, позовавайки се на публикация в платформата "Екс". Египетският президент подчерта значението на бързата доставка на хуманитарна помощ за ивицата Газа.

Британският премиер Киър Стармър заяви, че сделката е "доста закъсняла" и призова за "огромен поток на хуманитарна помощ", предаде БНР.

Киър Стармър отново подчерта необходимостта от решение на конфликта с две държави, което да "осигури трайно по-добро бъдеще за израелския и палестинския народ".

Премиерът каза, че убитите от "Хамас", включително британци, няма да бъдат забравени и за тях вечно ще скърбят:

"След месеци на опустошителни кръвопролития и безброй жертви, това е дългоочакваната новина, която израелският и палестинският народ отчаяно чакаха", посочи Стармър.

Той заяви, че заложниците, които брутално са били изкарани от домовете си и държани в плен при невъобразими условия, сега най-накрая могат да се върнат при семействата си.

А за невинните палестинци, чиито домове са се превърнали във военна зона за една нощ, това прекратяване на огъня трябва да позволи огромен прилив на хуманитарна помощ, която е толкова отчайващо необходима, за да се сложи край на страданията в Газа.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш приветства постигнатото споразумение, като подчерта, че "сега приоритет трябва да бъде облекчаването на огромното страдание, причинено от този конфликт", предаде Ройтерс.

"ООН е готова да подкрепи изпълнението на това споразумение и да увеличи трайно доставките на хуманитарна помощ за безбройните палестинци, които продължават да страдат", заяви той пред репортери.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен също приветства споразумението, предадоха Франс прес и ДПА.

"Това носи надежда на целия регион, където хората търпят огромни страдания от твърде дълго време", написа Фон дер Лайен в "Екс". Тя призова Израел и "Хамас" да приложат споразумението изцяло.

Ръководителката на външните работи на ЕС Кая Калас заяви, че сега е време да се приложи споразумението в полза на всички заложници и техните семейства, на хората в Газа и на хората в региона. В публикация в "Екс" тя определи сключването му като "голям, положителен пробив към прекратяване на насилието".

Първата реагирала от европейските лидери беше еврокомисарката Дубравка Суица, отбелязва АФП. Тя заяви, че споразумението ще донесе "така необходимото облекчение за засегнатите от този опустошителен конфликт".

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола от своя страна изрази в "Екс" надежда за потенциална "повратна точка за траен мир". Според нея планът може да предизвика изпращането на "вълна от помощи" и да подейства като "катализатор, който да превърне отчаянието в надежда".

Германският канцлер Олаф Шолц също счита, че споразумението е възможност за окончателно прекратяване на войната.

"Добре е, че изглежда е постигнато споразумение за прекратяване на огъня и освобождаване на заложниците - включително германци - в Газа! Сега споразумението трябва да бъде приложено изцяло", написа той "Екс".

Всички заложници трябва да бъдат освободени, а тленните останки на загиналите заложници да бъдат предадени на семействата за достойно сбогуване.

"Прекратяването на огъня дава възможност за окончателно прекратяване на войната и подобряване на тежката хуманитарна ситуация в ивицата Газа. Ние ще продължим да се застъпваме за това", написа още Шолц.

Испанският премиер Педро Санчес приветства споразумението, като заяви, че то е "от решаващо значение за постигането на регионална стабилност". То е и "незаменима стъпка към решение за две държави и справедлив мир, който зачита международното право", добави той в "Екс".

Споразумението "трябва да сложи край на конфликта, да позволи да се справим с тежката хуманитарна ситуация в Газа и да освободим всички заложници", подчерта Санчес.

Според върховния комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк споразумението обещава "дълбоко облекчение след толкова много непоносима болка и страдание".

"Сега е наложително то да се запази", добави той в изявлението си.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини