Отидете към основна версия

4 604 35

Екологична катастрофа! 82 000 литра петрол се изляха в река Дунав

  • сърбия-
  • дунав-
  • петрол-
  • нови сад

Институтът за обществено здраве е взел проби от водата в близост до шлепа, както и в други участъци на реката, за да определи нивото на замърсяване

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Около 82 000 литра петрол са се разлели по време на товарене на петрол от сръбската петролна рафинерия в Панчево в шлеп на компанията „Нафтахем“ от Нови Сад на 21 април около 7:00 часа, съобщиха от Главната прокуратура в Панчево, предаде регионалната телевизия Ен1. Петролът е попаднал в защитната бариера около шлепа и потенциално в река Дунав, пише БТА.

Дежурният прокурор незабавно е отишъл на местопроизшествието след получаване на съобщението и е извършил оглед на място със служители на полицейското управление в Панчево в присъствието на областни инспектори по опазване на околната среда, републикански инспектори по безопасност на корабоплаването и републикански инспектор за превоз на опасни товари, се казва още в съобщение на прокуратурата в Панчево.

Разследването е установило, че на 20 април шлеп, собственост на компанията „Нафтахем“ от Нови Сад, е акостирал на кей номер три на петролната рафинерия в Панчево и на 21 април, между 7:02 и 7:35 сутринта, при товарене на петрол в шлепа, приблизително 82 000 литра са се разлели в защитната бариера около шлепа и потенциално в Дунав.

Институтът за обществено здраве е взел проби от водата в близост до шлепа, както и в други участъци на река Дунав, за да определи нивото на замърсяване, докато Службата за обществено здраве в Панчево, в сътрудничество с полицейското управление в Панчево и компетентните инспекторати, ще предприеме допълнителни мерки и действия, свързани с гореспоменатото събитие и ще установи причината за екологичната авария.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 13 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: