Със здравословните продукти всичко изглежда ясно - те могат да се консумират неограничено и само ще са от полза за организма. Но все пак има и изключения. Някои здравословни храни са вредни за организма, например зелето. Ще ви разкажем повече за това.
Какво може да бъде вредно в зелето? Този зеленчук е гобогенен, тоест нарушава производството на йод в човешкото тяло, влияе отрицателно на щитовидната жлеза. Зелето съдържа готрогени, които намаляват производството на тироксин, хормона на щитовидната жлеза, в организма. Ако нямате проблеми с щитовидната жлеза, не се колебайте да хапвате зеле, но ако ядете, не злоупотребявайте с този зеленчук.
Между другото, зелето е един от малкото зеленчуци, който е по-здравословно дасе приема сготвен, отколкото пресен. Прясното зеле може да причини подуване на корема, затова се опирайте на задушено или варено зеле.
Киселото зеле е от съществено значение за здравето на червата. То е просто вълшебна пръчица за тях.
Въпреки минималния брой калории, зелето съдържа максималното количество витамини и минерали. Съставът включва витамини от група В, калций, калий, магнезий, никотинова киселина, сяра и манган. Освен това е богато на диетични фибри, които имат благоприятен ефект върху чревното здраве.
Зелето е особено полезно за жени със заболявания на гърдата и хормонален дисбаланс. Поради тази причина много гинекологични препарати съдържат екстракт от броколи. В народната медицина често се използват компреси от зеле, които наистина дават ефект.