6 Октомври, 2010 11:13 11 772 2

Българските земеделци с руски машини/техника от преди 20 г.

Българските земеделци работят предимно с руска селскостопанска техника, която е от преди 20-30 години. Това твърди Деян Попов от Садово, избран за “Най-добър фъстъкопроизводител на 2009 г.” Земеделецът имаше възможност да посети най-голямото европейско агро изложение, което се проведе в Полша. Инициатива е на Чипи ядки и се организира за първи път у нас. Те планират и да изкупят цялата реколта на фъстъкопроизводителя за тази година.

„Полските фермери работят с чисто нови немски и японски машини, а ние използваме руска техника на 20-30 г., твърди Попов. В района на Садово например, има само две комбайни и те са втора ръка. Цената им на старо е около 10 -12 000 лв.”

Според Попов българските земеделци са в крак с модерната европейска техника. „Всичко, което се предлагаше на изложението, го има и на панаира в Пловдив. Проблемът е, че малко от българските селскостопански производители могат да си позволят по-нови машини, които са с подобрения. Нямат и облекчена система на разсрочено плащане, както е в Полша”, допълва той.

Старите машини на практика се отразяват на обема на производството, а не на качеството на продукцията. Модерната техника би позволила на фермерите у нас да оптимизират работния процес, да постигат по-добри резултати и да са по-конкурентноспособни на европейския пазар.

Нашите земеделци често са принудени да ползват и техника (напр. трактори) под наем, а техните цени също се покачват постоянно.

Тази трудност според него е свързана и с ниските субсидии за земеделие. Полските фермери получават за 200 дка земя около 5500 евро, а българските – едва около 2250 евро.

От началото на септември тази година стартира и подписка за референдум за изравняване на земеделските субсидии в ЕС, която трябва да приключи след 3 месеца - на 8-ми декември.

Според Стефан Личев, председател на Земеделския народен съюз, българските земеделци получават три пъти по-малко от помощите, които вземат европейските селскостопански производители.

По-ниските цени на вносните земеделски стоки, включително фъстъци, допълнително влошават положението.

Интерснак България традиционно подкрепя българското земеделие. Компанията пусна на пазара селектирана серия фъстъци от Садово, които са специално подбрани по вкус и аромат. При производството им не са употребени изкуствени торове. Интерснак България е част от Intersnack Group of сompanies – лидер в категориите снакс и ядки в Европа. Корпорацията разполага с 20 сертифицирани лаборатории, които стриктно следят за качеството на продуктите и спазването на утвърдените европейски стандарти.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Атанас Запранов

    31 5 Отговор
    Аз лично не признавам ништо друго освен руски машини(трактори ,техника и комбаини) и комбаини клаас!
    А и както цитирам:"Тази трудност според него е свързана и с ниските субсидии за земеделие" тряват пари ништо друго
  • 2 георгиев

    17 5 Отговор
    ами ползваите употребявана техника от анлия добри цени и качество аз така си реших проблема с техниката