22 Март, 2011 08:39 3 159 0

Мото-уикенд: Мартин Чой подобри собствения си рекорд на "Серес"

Вчера на пистата „Серес” се състоя първи кръг от румънския Супербайк шампионат.

Проливен дъжд посрещна нашите момчета в Гърция. На мократа писта в съботните квалификации първи бе румънецът Йонут Мистоде, а втори остана Михаил Иванов. Трети беше Йонел Пакоста.

В неделя нещата се развиха по съвсем друг по-благоприятен начин за родните състезатели. Въпреки, че стартира от далечното 17-то място, Мартин Чой не само разби конкуренцията от 27 пилоти в клас „Супербайк”, но и успя да подобри собствения си рекорд на „Серес”, спирайки хронометъра на 1:19.4. Подиумът допълниха Йонут Мистоде и Михаил Иванов. Йонел Паскота се нареди на четвърто място, а пети е друг български пилот – Ивайло Никифоров.

Младен Шишков, Били Илиев и Димитър Митов бяха останалите българи в топ 10, финиширали съответно на 8, 9 и 10-та позиция.

Доста проблеми имаха някои от състезателите ни. На пистата след година отсъствие се завърна Калин Кулев. Той потегли от 8-мо място, но на третия завой опря скоростния лост в асфалта и го счупи, което му коства състезанието. Димо Неделчев пък направи добра квалификация в събота, но взриви двигателя в неделната надпревара.

Българинът с най-предно класиране в клас Supersport бе Бойко Божинов – четвърто място. Победата при по-малките мотоциклети грабна Каталин Казаку, а втори остана Петре Поп. Още двама български състезатели се наредиха измежду първите 15 в този клас – Боян Бончев и Пламен Игнатов се класираха съответно на 10-то и 14-то място.

Четвъртият българин Денислав Тодоров получи повреда още във втората обиколка и отпадна от състезанието. Той обаче не остана валат, тъй като успоредно с румънския Superbike шампионат на гръцката писта „Серес” се проведе и кръг от израелския. Именно Денислав се изкачи на най-високата стълбичка на подиума в излаелския „Супербайк”, а втори остана Барда Гал, следван от Бойко Божинов и Боян Бончев.

В „Б-лиценз” Илиян Ле стартира от втора позиция и водеше в първите 7 обиколки. За съжаление ,след здрава битка за първото място, българският състезател падна една обиколка преди финала.

Следващият старт от Румънския супербайк шампионат е на 15-ти май на пистата „Хюнгароринг”.