22 Март, 2011 08:54 1 536 2

Триумф на Стоунър и Repsol Honda в Катар

Пилотът на Repsol Honda Кейси Стоунър стана първият победител за новия сезон при кралете. След като води титанична битка със своя съотборник Дани Педроса на пистата Лосаил в Катар и направи прекрасен дебют с 25 спечелени точки за своя нов тим Repsol Honda. Стоунър финишира с 3,440 секунди преднина пред своя съотборник Хорхе Лоренсо от екипа на Yamaha Factory Racing.

За първи път от 8 години насам пилот на Honda печели първия кръг от шампионата. За последно това направи Валентино Роси през 2003 г. в Сузука. Стоунър има чудесен рекорд на тази писта, след като е печелил състезанията през 2008 и 2009 г. Това бе 31-та победа на австралиеца в кариерата му и 24-а в клас MotoGP.

Преди старта пилотите с едноминутно мълчание отдадоха почит на жертвите от земетресението в Япония. По време на състезанието атмосферните условия бяха най-добрите през целия уикенд – доста високи температури, никакъв вятър, който да пречи на пилотите. Така че всичко предвещаваше една вълнуваща битка.

След старта поведе Педроса, последван от световния шампион Хорхе Лоресно, който на свой ред излезе начело. След това последва страховита битка между двамата испанци и Стоунър, като двамата пилоти на Repsol Honda излязоха начело. Стоунър и Педроса сменяха позициите си няколко пъти, но в средата на състезанието стартиралият от първа позиция Стоунър излезе начело и бе недостижим до финала. За второто място останаха да се борят съперниците за титлата през миналата година и пилотът на Yamaha издържа на битката с „вечния си враг” Педроса, като взе второто място и 20 точки. За Дани остана третото място. Андреа Довициозо (Repsol Honda) и Марко Симончели (San Carlo Honda Gresini Team) също направиха зрелищна битка за четвъртото място. Дови обаче надделя и стана четвърти на 5,942 сек. след Стоунър.

Имаше много големи очаквания от дебюта на Валентино Роси с екипа на Ducati. Италианецът завърши 7-и след Бен Спийс (Yamaha Factory Racing), след като двамата си сменяха местата с американеца от Yamaha, който обаче получи предимство пред машината на Ducati. Колин Едуардс (Monster Yamaha Tech 3) стана 8-и, а Ники Хейдън (Ducati Team) и Хироши Аояма (San Carlo Honda Gresini) оформиха топ 10. Дебютантът Кал Кръчлоу (Monster Yamaha Tech 3) стана 11-и в последната обиколка пред Хектор Барбера (Mapfre Aspar Team). Другият дебютант в класа бе Карел Абрахам (Cardion ab Motoracing), който пресече последен финала на 13-о място.

Не очакваше такова завръщане в MotoGP Тони Елиас (LCR Honda). След като тръгна от 14-а позиция, той направи катастрофа малко преди края на състезанието, което му струваше спечелването на две точки.

Кошмарен бе стартът за друг тим – Pramac Racing. След като Ранди де Пюние направи невероятен хайсайд, идващият отзад негов съотборник Лорис Капироси се удари във французина, падна, счупи си ръката и трябваше да напусне състезанието. В същото време от екипа на Suzuki обявиха, че на пистата Херес в Испания, контузеният Алваро Баутиста (счупена бедрена кост на левия крак)  ще бъде заменен от Джон Хопкинс, който досега правеше само тестове за тима.