15 Март, 2015 17:05 1 436 3

Само за 2014 г. българската енергетика е загубила 231 млн. лв.

  • енергетика-
  • загуби-
  • нек-
  • 231 милиона-
  • теменужка петкова

Поради ангажимента на Националната електрическа компания за задължително изкупуване на електроенергия от топлоелектрически и заводски централи енергия

”Само за 2014 г. българската енергетика е загубила 231 млн. лв. от ангажимента на Националната електрическа компания за задължително изкупуване на електроенергия от топлоелектрически и заводски централи енергия“.

Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова на пресконференция. В най-бедният региона на страната – Видин предстои да бъдат съкратени около 300 работника от “Видахим“ АД. Като аргумент за тяхното освобождаване се посочват промените в Закона за енергетиката. Министър Петкова припомни, че основна цел на влезлите в сила промени е свиване на дефицита в Националната електрическа компания, който само 2014 г. е 644 млн. лв. Дефицитът в цялата система е повече от 3 млрд. лв.

Една от промените в ЗЕ е именно изваждането от микса на топлоелектрическите и заводски централи, които не произвеждат по високо ефективен и комбиниран начин. Случаят с Видахим е точно такъв – това е заводска централа, информира министър Петкова. По думите й още от 2002 година НЕК изкупува по преференциални цени, произведената от „Видахим“ АД електроенергия. Само за периода от 2011 г. до 2013 г. общите приходи на Видахим са над 170 млн. лв., като 141 млн. лв. от тях са от изкупената от НЕК електроенергия. Към 31 декември 2013 г. приходите на дружеството са 54 млн. лв., от които 52 млн. лв. са от продажба на електроенергия. За 2013 г. разходите на предприятието за заплати на персонала са 4.5 млн. лв.

Цената, по която НЕК в момента изкупува електроенергия от “Видахим” АД е 140 лв/мегаватчас без ДДС, а я продава на регулирания пазар за 125 лв./мегаватчас. Тоест, НЕК реализира загуба в размер на 15 лв. за всеки мегаватчас. „Производството на електроенергия, трябва да е само съпътстваща, а не основна дейност за едно предприятие“, категорична бе Петкова. По нейните думи промените в закона са правилният път за справяне с дефицита в енергийната система. „Не можем да допуснем българската енергетика да генерира повече дефицити“, подчерта още тя.

Промените в Закона за енергетиката предвиждат НЕК да изкупува само произведената по високоефективен начин и то само до определената от КЕВР квота. Останалото количество може да се продава на свободния пазар.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Дядо Поп

    0 0 Отговор
    защо не дават и на други фирми лиценз за електрораз-
    пределение,да не са само трима монополиста,да освободят пазара и за други .
  • 2 До Десислава

    0 0 Отговор
    Дядо Попеее, на колониалистите им трябва "роб" не "ЦАР"!

    За какво ни затворина АЕЦ-а? Да не печелиш!
    Защо ни трябва нов 7 блок? - Да загубиш!
    Да се молиш и "чакаш" на собсидии - Европроекти за развитие!?

    Това е схема за "Рефинансиране" на този който ти ги дава ЕС!

    Рибарите когато не кълве знеш ли какво викат?

    Вода донела, вода отнкла!
  • 3 Бай хой

    0 0 Отговор
    А ЕРП-тата за същият период са спечелили и изнесли зад граница милиарди. И строят завалиите с тях голф игрища. Но това е защото са културни и възпитани европейци.