Онзи ден имахме изнесено заседание на управителния съвет на Камарата в град Варна и посетихме местността „Баба Алино”, където видяхме на живо какво се е случило. Според мен постройките не са 104 къщи, както се тиражира масово, а по-скоро има около 104 подобекта вътре в тях.
Това заяви председателят на Камарата на архитектите във Варна арх. Марин Велчев в ефира на „Събуди се” по NOVA.
Изявлението му идва на фона на продължаващото разплитане на случая с незаконния град, след като в събота от ареста бяха освободени тримата служители на украинската фирма, отговорна за строителството.
Той обясни, че експертите са се сдобили с чертежи от собственици на обекти, от които се вижда, че са правени от украински или руски архитекти. „Смея да твърдя, че това, което видяхме, не отговаря на нормите в законодателството, по което ние работим”, категоричен бе Велчев. Според него основният проблем е в драстично намалените отстояния между сградите, което не би минало като норма при официално проектиране и одобряване.
На въпрос дали това дава основание сградите да бъдат съборени, архитектът отговори: „Всеизвестен факт в България е, че много лесно се строи незаконно, а трудно се събарят незаконните сгради. Предстоят съдебни дела и битки, които ще продължат доста години, като за съжаление това ще бъде на гърба на варненския данъкоплатец”.
Арх. Велчев разкри, че Камарата знае за тези строежи още от края на 2024 година, като са сигнализирали народни представители и общински съветници за нарушенията в района, които са започнали първо със сеч на гората. Въпреки разговорите с лица, близки до администрацията, официален отговор така и не е получен, а реакцията на община Варна, според него, е твърдо закъсняла.
Той коментира и острите думи на председателя на Експертния съвет по устройство на територията към общината Кристиян Саралиев, който ден по-рано заяви, че градът е тероризиран от архитектурната общност. „Това са абсолютно недопустими думи от общински служител, на когото варненци плащат заплата. Не мога да допусна, че архитектите в град Варна тероризират общината. Ние работим по закон и произвеждаме архитектурни продукти, които трябва да бъдат одобрени”, възмути се Велчев.
Относно украинския инвеститор Олег Невзоров, архитектът призна, че не го познава лично, но посочи, че фирмата му има и други, напълно легални проекти в града. „На страницата на община Варна, където е публичният регистър на всички строителни разрешения, видяхме, че тази година има издадено строително разрешение на тази фирма в други имоти, в близост до „Баба Алино”. Виждаме, че фирмата може да работи и по легалния начин”, отбеляза Велчев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 и марсианци да са проектантите
10:54 31.05.2026
3 Ура,,Ура
Коментиран от #6
10:55 31.05.2026
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 мдаааа
10:59 31.05.2026
6 Дориана
До коментар #3 от "Ура,,Ура":
Да се разследва кой и с чии протекции създаде корпорация КУБ и да има сериозни последици за всички виновни в тази корупционна схема. Трябваше да дойде Новото правителство на Румен Радев за да се осветлят мащабите на корупцията в България.Коментиран от #29
11:00 31.05.2026
7 3479
Коментиран от #9
11:00 31.05.2026
8 Алчност, Алчност
Коментиран от #18
11:01 31.05.2026
9 Алчност, Алчност
До коментар #7 от "3479":
И кой им разреши !? Корумпирани ,алчни бай Ганьо.11:03 31.05.2026
10 Григор
Може и занзибарски архитекти да са ги направили. Важното е кой е дал разрешителното за строеж!
Коментиран от #13, #15, #19, #72
11:05 31.05.2026
11 ППДБ/ЛГБТ
До коментар #1 от "дали сте им документи":
Кмета нали е от украинската партия ПП/ДБ.Коментиран от #14
11:07 31.05.2026
12 Даниел
Коментиран от #22, #81
11:14 31.05.2026
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Този коментар е премахнат от модератор.
15 Соломон
До коментар #10 от "Григор":
Няма издадено разрешително за строеж.11:19 31.05.2026
16 Анонимен
11:20 31.05.2026
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 В цяла България е така
До коментар #8 от "Алчност, Алчност":
с управляващите досега украински подлоги, първо мислят да угодят на negekpaйна, след това на техните джобове и ако остане, трошичките за народа.11:28 31.05.2026
19 Георгиев
До коментар #10 от "Григор":
Архитектурният проект сигурно е от рускоговорящи, каквито са в окраина. Гледайте кой е проектирал ел. и ВИК проектите и ще видите интересна свързаност. И има ли разрешение за изсичане на гората? А къде е спала прокуратурата? И всички, които са си затворили очите или са съдействали за тия престъпления ( да, не нарушения), като обвиняеми в едно дело и да се съдят и осъдят. А с чии пари се е строило? А те откъде имат 100-150 млн евро, за които се приказва като стойност до сега? А данъци плащали ли са? Вижте колко въпроси чакат отговор. А си нямаме прокуратура. Купена е отдавна от лобистите -играчи в такива начинания. И за тях няма съд. Защо?Коментиран от #69
11:30 31.05.2026
20 Този коментар е премахнат от модератор.
21 Оставка
11:31 31.05.2026
22 ХАХАХА
До коментар #12 от "Даниел":
Като е така, защо всички укри в България, живеят във Варна.!Коментиран от #32, #51
11:34 31.05.2026
23 мдаа
Коментиран от #70
11:43 31.05.2026
24 Васил
11:51 31.05.2026
25 Иво Мирчев, регулировчик движение БКП
11:52 31.05.2026
26 ,,Украински или руски"
11:53 31.05.2026
27 Никой
Нещо е станало.
11:53 31.05.2026
28 Гост
11:55 31.05.2026
29 12345
До коментар #6 от "Дориана":
Да, така е, но ако и той се закачи на паничката и съответни проценти се отклонят към "новите прогресвиници" - всичко ще се забрави, както става всеки път....11:59 31.05.2026
30 Ясно като бял ден
Коментиран от #48, #53
12:04 31.05.2026
31 Корупцияяяя!!!
12:04 31.05.2026
32 хмм
До коментар #22 от "ХАХАХА":
По-точно е да се каже, че всички укри живеят по Черноморското крайбрежие. Те са навсякъде - Балчик, Варна, Златни пясъци, Свети Константин и Елена, Слънчев бряг, Бургас, Несебър, Поморие... Купуват скъпи имоти задължително с гледка към морето и в непосредствена близост до него, като предпочитат затворени комплекси, в които и другите собственици са украинци. Заграждат си свои автономни територии, в които българите са нежелани. Подразбира се, че след края на войната, няма да се върнат обратно, а ще останат в страните в ЕС, където са се установили, и това е само една от причините Урсула да напира да вкара Украйна в ЕС. Едно е сигурно - проблемите на българите тепърва предстоят да стават все по-сериозни.12:05 31.05.2026
33 Мнение
Коментиран от #41
12:06 31.05.2026
34 Ааа, не така
Коментиран от #46, #83
12:07 31.05.2026
35 Фактите са такива
12:08 31.05.2026
36 ДПС „Ново начало“ са мафия с ГЕРБ
12:09 31.05.2026
37 Фалшив украинец е този
12:11 31.05.2026
38 Питам само?!
Коментиран от #71
12:11 31.05.2026
39 Корадо Катани
12:12 31.05.2026
40 Ирония
12:13 31.05.2026
41 така е
До коментар #33 от "Мнение":
Заповедта за премахване подлежи на обжалване пред Административен съд, а решението му се обжалва пред Върховния административен съд /при оня, който чухме, че взема по 600 000 лв. за решение в определена полза/. Но, както вече някой е писал, достатъчно е да се спрат тока и водата, за да се разбягат гордите собственици в различни посоки. Това на първо време, докато текат съдебните процедури, после влизат багери и булдозери, за да не остане спомен от Невзоров и българските продажни калинки.12:13 31.05.2026
42 Фокус-бокус
12:14 31.05.2026
43 До,,3"
12:40 31.05.2026
44 Я ВИЖ ТИ?!
13:02 31.05.2026
45 Фирмата
13:03 31.05.2026
46 Изиот
До коментар #34 от "Ааа, не така":
Правиш ли разлика от законно и незаконно строителство или само лижеш Митрофанова13:17 31.05.2026
47 Мрън мрън
14:28 31.05.2026
48 Не си разбрал замисъла
До коментар #30 от "Ясно като бял ден":
Държали са го, за да се оправдава той че уж затова не е могъл да вземе мерки. Те са заедно в тази далавера.14:29 31.05.2026
49 Асена василева
14:33 31.05.2026
50 Предложение
14:45 31.05.2026
51 Този коментар е премахнат от модератор.
52 Азззз
16:07 31.05.2026
53 Йордан
До коментар #30 от "Ясно като бял ден":
Не го защитавай, това не става за 9 месеца.Никой нормален човек не вярва ,че той не е чул нито видял нито разбрал. Вътре е с двата крака и двете ръце.16:27 31.05.2026
54 Този коментар е премахнат от модератор.
55 анонимен
Коментиран от #57
17:22 31.05.2026
56 Този коментар е премахнат от модератор.
57 Алла
До коментар #55 от "анонимен":
Ако се съборят ще унищожат прекрасната местност.КОНФИСКАЦИЯ в полза на държавата , обследване дали са безопасни сградите и да се използват за детски лагери, за санаториуми(болници за долекуване, да се пуснат на търг....профилакториуми,
Коментиран от #61
17:56 31.05.2026
58 Този коментар е премахнат от модератор.
59 Този коментар е премахнат от модератор.
60 забравяш
До коментар #4 от "Дориана":
че основния ръст на този фрад в града се е случил по времето на сладкия Благомирчо.Тъй че, корупцията си е и на ДБ и ПП.
Абе сглобката си е в действие.
18:09 31.05.2026
61 нищо подобно
До коментар #57 от "Алла":
100% събаряне и залесяване. Така ще възстановят ситуацията, нищо няма да съсипят.Оставането на тези сгради е гаранция, че след 5-10 години това ще бъде закупено (на смешни пари) от поредния бизнесмен и след това разпродадено на гарантирана печалба, но вече ще е законно.
Именно тогава ще съсипят природата и цялата околност. При повторното залесяване, то след същите тези 5-10 години всичко ще си изглежда горе-долу, както преди появата на украинската мафия
18:13 31.05.2026
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Снежанка Димитрова
18:40 31.05.2026
64 Този коментар е премахнат от модератор.
65 Това не е държава а най доленвертеп
20:02 31.05.2026
66 Живота като ЕвроПопфолк
До коментар #64 от "Истинският":
Ако им съборят незаконните кочини много бързо ще заквичат и ще се осветят20:06 31.05.2026
67 ТО И ЛЕГАЛНАТА КРАВЕФЕРМА
20:13 31.05.2026
68 Ами тъй де -
.
20:15 31.05.2026
69 Хайде стига с тия данъци -
До коментар #19 от "Георгиев":
Плащането на данъци НЕ дава право на собственост - азбучна истина.20:19 31.05.2026
70 Абсолютно!
До коментар #23 от "мдаа":
И аче служба Кадастър" във Варна е перфектна - скоро ми трябваше скица и трябваше да ходя няколко пъти, защото имало разминаване с 1м2 Накрая работата се уреди - оказа се, че случаен познат работи на ниска длъжност там...20:24 31.05.2026
71 Говорим за закон,
До коментар #38 от "Питам само?!":
Е за политика...На Камчие нещата да законни. Виж, в Максуда не са, ама нали знаят за кого гласуват...20:27 31.05.2026
72 Нали трябва
До коментар #10 от "Григор":
Да сме политкоректни, трябва да замеси. И руснаци...20:29 31.05.2026
73 Точен
00:28 01.06.2026
74 Арогантно
09:10 01.06.2026
75 ами
09:55 01.06.2026
76 Евтим
10:24 01.06.2026
77 Наблюдател
11:40 01.06.2026
78 Кънчо
Коментиран от #85
12:18 01.06.2026
79 Борислав
14:02 01.06.2026
80 Ехо
Коментиран от #82, #84
18:07 01.06.2026
81 Московски ти е изпушилият мозък
До коментар #12 от "Даниел":
Само марсианци са архитектите да знаете21:51 01.06.2026
82 Бутане
До коментар #80 от "Ехо":
Закона казва .Утре си слагам едно бунгало пред ЕНДК и искам да ми го узаконят .
По казуса ,,Баба Алино,,
21:55 01.06.2026
83 Банско ли
До коментар #34 от "Ааа, не така":
Па там изрядно на 99 %Бе Невзоров.
Да ти покажем документацията и ако е изрядна , ще платиш ли 500 к евро за набеждаване ?
21:58 01.06.2026
84 Минчо
До коментар #80 от "Ехо":
Дано не го съборят по Български,стана месец обсъждат уж търсят и накрая всичко ще се потули жалко за хората които са платили много пари които дано не ги загубят05:57 02.06.2026
85 Минчо
До коментар #78 от "Кънчо":
Никого няма да вкарат пеевски и бойко са на свобода от там трябва да се почне06:00 02.06.2026
86 Карък
04:49 06.06.2026
87 Бокострой
Ами то е 1 случай от 1 милион
18:09 06.06.2026
88 Няма страшно
19:11 06.06.2026
89 СССР.
21:45 06.06.2026
90 Лиляна
09:23 07.06.2026
91 Прогресивен
09:30 07.06.2026
92 Васик атанасов
На мене как ми събориха 27 г къща
Зад всичко това стои 1 човек най много
2 ма
Другите са подизпълнители
Трябва разследване
13:01 07.06.2026
93 Бай Благой
Очаквам скоро женерал наско в тандем с нискочелестия примат да излезнат и да кажат, че лично Путин е участвал в проектирането!!
10:06 12.06.2026