15 Декември, 2011 09:47 1 894 0

Няма желаещи за съдебни заседатели в Спецсъда

  • съдебни заседатели-
  • специализиран съд

Само 60 души се кандидатирали за 70 места

Срокът за набиране на съдебни заседатели в Специализирания съд е удължен поради липса на достатъчно кандидати. Това заяви пред БНР Искра Ангелова, ръководител на постоянната комисия по местно самоуправление към Столичния общински съвет относно набирането на кандидати за съдебни заседатели в Специализирания наказателен съд.

„Не се набраха кандидати, от които да подберем най-добрите. 70 души са необходими за работата на съда за 5-годишен период. Наложи се да удължим срока, защото само около 60 души се кандидатираха. Сега броят е почти удвоен. Трябва да има избор, за да се подбере най-добрите“, заяви Ангелова. 

Гласуването на списъка със съдебните заседатели ще стане на първата сесия на Столичния общински съвет. Още през първата седмица на януари ще бъде изготвен списък и ще бъде представен за одобрение, каза Искра Ангелова.

В края на ноември Столичният общински съвет реши да се обяви процедура за подбор на 70 души - съдебни заседатели в Специализирания наказателен съд. До края на годината комисията по местно самоуправление на съвета трябва да организира подбора на съдебните заседатели и да внесе списъка с избраните за одобрение от Столичния общински съвет.

Кандидатите трябва да са между 21 и 65 години, да не са осъждани и да се ползват с добро име и не е осъждан за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията му. .

Ангелова обясни, че добро име в обществото се показва или чрез преки впечатления, или с характеристики и препоръки от съседи или месторабота. Добре е тази практика, която съществуваше, преди да бъде възстановена, смята тя.

Законът е предвидил строги проверки за съдиите, но за съдебните заседатели те липсват. Може би е добре да се предвиди. По-добре е да има по-строг подбор към момента на отсяването, отколкото, след като тези хора получат одобрение и вече са в състава на съответния съд. Извършва се и проверка за достъп до класифицирана информация, те имат равен глас със съдията в един процес.

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА