21 Февруари, 2012 13:26 891 0

ЕК каза „да“ на завода за боклука

  • ек-
  • завод за боклук

Европейската комисия е  удовлетворена от окончателната кандидатура по проекта за отпадъците на град София, съобщи пресслужбата на институцията.

Проектът за завода за третиране на отпадъците в София беше преработен по препоръка на ЕК. От Брюксел не одобриха първоначалния вариант, който предвиждаше изгаряне на остатъка на преработения боклук в завод в друг град в страната, защото не е икономически обосновано. Сега остатъкът ще се изгаря в „Топлофикация-София“.

През ноември м.г. Министерството на околната среда изпрати в Брюксел искането за отпускане на средства по преработения проект за завода за столичните отпадъци.

Тази версия на проекта се основава на по-добра концепция, която, на първо място, ще позволи да се увеличи целевото количество на рециклираните отпадъци чрез тяхното по-ефикасно третиране в завод за механично-биологична обработка, се мотивира ЕК.

На второ място, чрез новия проект се избягва транспортирането на отпадъците на далечни разстояния, тъй като в него се предвижда енергията от остатъчните отпадъци (след сортиране) да се оползотворява в ТЕЦ „София“.

ЕК припомня, че в момента от ТЕЦ „София“ проучват възможностите за реализация, за да може централата да бъде оборудвана са необходимите технически и екологични съоръжения за изгаряне на отпадъците. Това ще бъде първата стъпка към допълнителен проект, за който се предвижда също да бъде съфинансиран от Европейския съюз към края на настоящия финансов период (2007-2013) или в самото начало на следващия.

„Комисията е удовлетворена от факта, че още с втория етап от проекта за отпадъците на град София столицата ще успее да приведе управлението на отпадъците в съответствие с европейските стандарти“, се отбелязва в съобщението.

В началото на февруари Столичната община обяви втора обществена поръчка за избор на строител на завода за боклук. Това се наложи, след като първият конкурс беше анулиран след промени в техническите параметри, които бяха поискани от Еврокомисията.

 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА