27 Март, 2012 12:57 909 0

ВМРО: Нужна е бърза реакция за съдбата на бесарабските българи

  • вмро-
  • бесарабски българи-
  • българите в молдова

Заплашени са институциите на българите в Молдова, което създава тревога и напрежение за съдбата на общността. Българският министър на външните работи трябва да посети в най-скоро време Тараклийскя район в републиката и да се срещне с представители на официален Кишинев, за да преговаря за съдбата на българската общност в Бесарабия. За това настояват от ВМРО в съобщение до медиите.

Тараклийският район е населен с компактно българско население, но е заплашен от практическо заличаване като отделна административна единица с подготвяната в момента от властите в републиката стратегия за ново райониране, посочват воеводите. И още:

В момента тече пребазиране на държавни служби от Тараклия в град Кахул, който да поеме функциите на административен център на окрупнен район.

Само преди месец пък стана ясно, че районът няма да бъде пощаден и от т.нар. оптимизация на училищната мрежа, с която няколко училища в района бяха затворени, а министерството на образованието спря държавното финансиране за обучение по български език.

Това се случи въпреки обещанията на молдовския премиер Влад Филат и въпреки многократните официални искания на ръководителите на тараклийския район за изключване на района от схемата за „оптимизация” на училищната мрежа.

Заплашена е и още една от институциите на българите в Молдова – Тараклийският държавен университет.

В Молдова има повече от 250 000 българи (тукани и гагаузи), които съставляват 7 % от населението на страната. Те имат своя административна (в Гагаузия) и културна (в Тараклийски район) автономия.

Територията, населявана компактно от българите в Молдова, надхвърля 3000 кв. км., което представлява 10 % от общата площ на държавата.

Проблемът става още по-тревожен на фона на засилващите се очаквания за скорошно обединяване на Румъния с Молдова, смятат от ВМРО.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА