ДПС протестира с декларация срещу зачестилите промени в имената на известни от векове географски места, квартали и забележителности, определяйки тези случаи като „политически взлом в естествената история на езика“. „Това е един своеобразен нов Възродителен процес- този път той засяга не имена на хора, а имена на обекти“, заяви в парламента Лютви Местан, заместник-председател на партията и групата й депутати.
Той изтъкна и примери, като известния площад „Джумая“ в Пловдив, който бе прекръстен на пл. „Римски стадион“. И в бъдеще срещите там ще се уговорят при "Джумаята", а не при "Римския площад", категоричен е Лютви Местан. Местан недоумява защо се сменят само турски имена, а не руски, например, паметника Альоша на тепето „Бунарджика“ в Пловдив. Такива турскоезични топоними в България има много, като прохода Хаим Боаз, варненският Кабакул, връх Мусала, град Хисар, град Пазарджик и много други, които са възприети, а не отхвърлени от българския език.
Местан предупреди, че подобни преименувания в крайна сметка водят до етническо разделение. Определи ги още като „недалновидна, недопустима и груба политическа намеса“, която цели „заличаване на културната памет“. Точно обратна е ситуацията в Унгария, изтъкна депутатът, където основаната с български корени столица Будапеща е запазила името си.
Междувременно земеделският министър Мирослав Найденов обясни, че ГЕРБ е против промяната на исторически наложилите се имена на географски обекти, културно – исторически или природни забележителности. Тъй като инициативата за смяна на имената е в местната власт, премиерът Бойко Борисов вече се е разпоредил по въпроса
„Нищо не пречи голямата кисела джанка да присъства с арабско-турското "хафъзка", чийто етимон е "хафъз" - религиозно лице, което знае наизуст Корана. В съвременния турски език същата джанка е "папазериги", т.е. слива на попа, попска слива", допълни Местан, обяснявайки „реверансите между езиците“.
Хората на Доган изразиха „категорично несъгласие“ с промяната на имена, чийто ефект е „дискредитиране на етническата толерантност на поликултурното общество“ в България.
Сред привържениците на смяната на имената е партия „Атака“, която отдавна иска най-високият връх у нас да се нарича Св. Иван Рилски, вместо Мусала.
Изявлението на Местан очаквано отприщи остра реакция от Волен Сиверов, според когото това било нетърпимост към българския език и идентичност. Той обвини ДПС, че служи на чужди държави, а след това призова културния министър Вежди Рашидов "най-после да научи български“.
По-късно ВМРО, които също са за смяната на имената, реагираха с отворено писмо, което определя изказването на Местан не като на български депутат, а като депутат в турския Меджлис. „Местан си позволи дори внушението, че за въпросните местности всъщност не е имало други названия. Сякаш преди това българите не са наричали тези местности по никакъв начин или са ги сочели безсловесно с пръст“, се казва в позицията. ВМРО дават следния пример: „Ще припомним нещо за онези, които са се затъжили за доброто старо османско време- старото име на „Златни пясъци” е Узункум. Било е много популярно. Помни ли го някой днес? Впрочем, за да сме съвсем точни, туристите не идват на Златни пясъци или Слънчев бряг. Те почиват на Sunny beach и Golden sands, както се рекламират нашите курорти“.
За гражданите няма да има никакви последици от смяната на имената. „Що се отнася до Кабакум, който бил известен по света и туристите щели да се бъркат, е нужно да поясним, че не се сменя името на плажа, а на свлачищната нива над него.“, пише още в декларацията.
От партията може да поискат Местан да предложи Турция също да върне старите имена на български села с Одринска Тракия, Лозенград (днес Къркларели) и Одрин (днес Едирне).
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 пена
15:25 01.06.2012
3 войн
15:45 01.06.2012
4 Петър
16:56 01.06.2012
5 войн
17:41 01.06.2012
6 sir _dimitrov
Много се надявам в следващото управление на страната да участва коалиционно и някоя по-националистическа партия ,че тогава да видим изобщо ДПС ще съществува ли или не!!
17:49 01.06.2012
7 Гост
Така всеки народ, владеещ определена територия я наименова с имена от собствения си език според собствената си традиция, митология, обичаи, предназначение и т.н.
Така той заявява правата си над нея.
А голямата част от турските имена на местности са преведени от средновековните български названия и наложени като такива от османската администрация.
Впоследствие са останали защо българската не се е потрудила достатъчно.
Когато погледнете една топографска карта в и всички върхове, местности и реки са с турски имена нормално е да си помислите, че отразява турска територия.
Така, че сещайте се какво значи всъщност дали една местност се нарича Железни врата или Демир капусу, Звездно било или Илдъз баир.
По тази логика почти всички населени места в България още щяха да си носят турските имена от преди Освобождението.
Затова най-добре Лютфи Местан да не преиграва, а министъра да не приглася без да мисли.
17:54 01.06.2012
8 ВЪЗРОДИТЕЛ
18:39 01.06.2012
9 Гущер
18:46 01.06.2012
10 ВИП АМГ
20:54 01.06.2012
11 Нема Бира
По-добре се замислете как по-скоро можете да се захванете с нещо от което разбирате, защото политиката явно е извън Вашата компетенция!!!
22:01 01.06.2012
12 Human
Не, че одобрявам Б. Борисов, но понякога казва много точни неща. Например, че Ердоган съвсем целенасочено не иска да се среща и да говори с Доган. Всяко правителство, което е управлявало с ДПС е носело само негативи. А най - опасната комбинация за България е ДПС - БСП!
Коментиран от #13
09:10 02.06.2012
13 ВИП АМГ
До коментар #12 от "Human":
DPS i BSP v konbinacia sa mnogo pagobni za BG12:13 02.06.2012