Last news in Fakti

30 Август, 2021 07:21 10 338 18

"За" или "против" контрола върху наемите на жилища

  • наем-
  • контрол-
  • мярка-
  • плюсове-
  • минуси

Основната причина да се прибягва до тази мярка е с цел решаване на жилищни проблеми

"За" или "против" контрола върху наемите на жилища - 1
Снимка: Shutterstock

Контролът върху наемите става все по-популярен в много европейски държави, но експерти отбелязват, че това рядко решава жилищни кризи и дори може да доведе до страх у инвеститорите. Контролът върху наемите е държавна политика, независимо дали на местно, или национално ниво, която цели ограничаване повишаването на цените на жилищата. Тази политика цели да поддържа жилищата достъпни, поне за най-уязвимите части от населението. Политиката обаче има своите критици.

В Швеция например контролът върху наемите свали правителството там. В Германия въпросът беше предмет на едногодишна съдебна битка. Междувременно законодателите в Нидерландия, Великобритания и Ирландия също водят подобни дискусии.

Като говори за високите цени на жилищата в Нидерландия, Ник Вриселар, старши икономист в RaboResearch, че пазарът „става неприемлив“. „Това е въпрос на търсене и предлагане поради средата с ниските лихвени проценти“, допълва той.

Има вековна тенденция хората да се стичат в градски райони, където има повече работни места и по-високи заплати. Във време на ниски лихвени проценти и схемите за помощ при закупуване на жилище повече хора купуват имоти или като първи собствен дом, или като инвестиция. Това търсене тласка цените нагоре предвид и ограниченото предлагане на жилища.

В допълнение, така нареченият „ефект на Airbnb“ влоши ситуацията, отбелязват експерти. Вместо да продават имот или да го отдават дългосрочно, много наемодатели избират да предоставят къщите или апартаментите си за кратък престой. Това означава, че има по-малко запаси за местните жители, което допринася за по-нататъшно ускоряване на наемните цени.

Между 2010 г. и първото тримесечие на 2021 г. наемите са се увеличили с 15,3% в Европейския съюз, според Евростат.

Отделни данни, събрани от европейската статистическа служба, показват, че през 2020 г. прогнозните средни нива на наеми на апартаменти са най-високи в Дъблин, следван от Копенхаген, след това Париж, Люксембург и Стокхолм.

Колм Лодър, ръководител недвижими имоти в инвестиционната банка Goodbody, коментира пред CNBC, че очаква наемите да продължат да растат. Той се опасява, че ако в Ирландия бъде въведен контрол на наемите, то капиталите към сектора на имотите ще секнат и проблемите с предлагането на жилища ще се задълбочат.

Порочен кръг

Инвеститорите в имоти виждат значителен недостатък в контрола върху наемите, тъй като това ограничава възвръщаемостта. Ако не постигнат целевата си възвръщаемост, инвеститорите ще отидат другаде, според Лодър.

Частните инвестиции играят решаваща роля в подкрепата на пазара на жилища, като насърчават строителството и обновяването. Ако инвеститорите постигнат по-висока възвръщаемост в други държави, те вероятно ще прехвърлят средствата си там и предлагането ще остане ограничено на този първоначален пазар.

Не всички обаче са съгласни с тази гледна точка. Барбара Щенберген, член на Международния съюз на наемателите и бивш депутат от германския регион Кьолн, казва, че подкрепя мярката контрол на наемите, ако това е част от цялостен пакет за жилищната политика. Тя подчертава колко важен е контролът върху наемите за семейства с ниски и средни доходи, като подчертава, че например в Берлин увеличението на наемите е експоненциално, но не и ръстът на доходите.

Това разделение е „заплаха за социалния мир“, според нея. Тя казва, че не е видяла инвеститорите да бягат от пазари с контрол на наемите. Едно от предизвикателствата е, че инвеститорите се фокусират върху луксозните сгради и по-малко върху достъпните и социалните жилища.

В крайна сметка решението може да се крие в корена на проблема. „Това, което мисля, че трябва да се направи, е увеличаване на предлагането“, казва Вриселар, предава Investor.

В изявление, публикувано през 2018 г., Европейската централна банка отбелязва, че „завършването на жилищата в еврозоната е значително под средното си ниво от началото на паричния съюз“ през 1999 г. Освен това банката посочва, че липсата на разрешителни за строеж и недостигът на работна ръка са ограничение за подобряване на предлагането.

Според Вриселар правителствата могат да променят и начина на облагане на сектора, за да могат по-добре да се справят с жилищната криза. По същество той вярва, че Нидерландия може да облага повече богатството на хората, включително другите им имоти, и да намали тежестта върху доходите на хората, така че наемателите да имат повече пространство да обслужват наемите си.


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 13 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Не е сложно

    39 9 Отговор
    Пазарът определя цените. Хората няма да наемат онези жилища, чиито наеми са раздути неразумно. Достатъчно е да се погледнат обявите за жилища, отдавани под наем у нас - има такива, които "висят" с месеци и никой не ги наема. Други биват наети часове след качването на обявата.

    Коментиран от #4

  • 2 Хитрите евреи

    38 3 Отговор
    Законодателите в Нидерландия завоалирано се опитват да вдигнат данъците, това правят. Зад всичко това стоят синовете Израилеви. Много им вадят очите недвижимите имоти, които не са в техни ръце и се чудят как да щипнат някаква печалбичка от собствениците им.
  • 3 Хаха

    38 1 Отговор
    15 процента за 11 години - аматьори! У нас цаната на газта от аптил до сега се вдигна с 50 процента, а от 1 септември ще има още 15...
  • 4 1111

    23 7 Отговор

    До коментар #1 от "Не е сложно":

    Абсолютно!Имам клиент който си ремонтира гарсониерата и каза че я пуска на 750 лв,при което му казах че е абсурд и цената в този вид е макс 600 лв.Той не ме послуша естествено и я даде на 5 агенции и вече 1 година стои празен апаратамента.Загуби 6000 лв за една година и продължава да се инати.А после брокерите вдигали цените .

    Коментиран от #7, #15

  • 5 Ти си

    15 4 Отговор
    Командите да му мислят . Купете си собствен имот и няма да имате проблеми с наема !
  • 6 неплатена обява

    9 1 Отговор
    Наемете си апартамент в бл.6 ж.к. "Толстой". Евтино излиза, защото никой не ги декларира в общината.

    Коментиран от #18

  • 7 Умен

    9 2 Отговор

    До коментар #4 от "1111":

    А тия 5 агенции що не са му казали, че е луд да иска такива пари и да са го отсвирили? Нали това ви е работата на брокитата да консултирате?! Сами си плюете в устите. Как да ви има доверие човек, че наистина разбирате от имоти. Отсвирете го и човек като види, че се предлага без брокер да знае, че е скъпо или некачествено!

    Коментиран от #10

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Айде еврейски номера

    10 1 Отговор
    Да не би някой да захлеби повече от "богоизбраните", а те да не могат да лапат от чуждото. Как е тръгнало и данък дишане ще въведат.
  • 10 Гост

    4 2 Отговор

    До коментар #7 от "Умен":

    Ти опитвал или си се да вкараш акъл на магаре? Няма брокер, който да иска да предлага имот 1 година. Особено пък под наем. 100% са го посъветвали, ама те съветите са за хора, които искат да чуят.

    Коментиран от #13

  • 11 Понужда за парА

    2 0 Отговор
    Пак "НАПРЕТ !", дебелата глава издържа!

    Коментиран от #12

  • 12 Ало грешка

    2 0 Отговор

    До коментар #11 от "Понужда за парА":

    11 коментара, беше за Кобрата , кандидат-прецедента !!
  • 13 Умен

    14 1 Отговор

    До коментар #10 от "Гост":

    Лично съм наблюдавал един имот как му се яхнаха брокерите и вдигаха цената след всяка статия с брокер, който казваше, че цените скочили. Така беше може би година, включително и от хвалените хоум ту ю. После собственика продължи сам със същата логика да вдига цената, докато накрая не почна да сваля цената и го продаде. 100% тия 5 агенции са го яхнали и това магаре на високия наем. Човека си е повярвал, че това му е наема. Ако го бяха отсвирили и след 2-3 месеца без огледи щеше да му светне, че може би са били прави брокерите. А те сигурно и са му водили и клиенти, които са се обадили за апартамент, който "току що е бил взет, но имат друг подходящ в района".
  • 14 До 1111

    12 3 Отговор
    Кой е луд да купи апартамент за 200 000лв и да го отдаде под наем за някви си смешни 750лв хахаахахахахахахаххаахахахах
  • 15 Рете

    6 0 Отговор

    До коментар #4 от "1111":

    Да вие алчни брокери, автосалони и т.н. такива като вас вдигат цената на продукта.
  • 16 Абсолютно

    2 0 Отговор
    За !
  • 17 До До 1111

    8 1 Отговор
    Жилище се купува, за да се живее в него, а не за да се отдава под наем !
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.