5 Ноември, 2021 09:28 3 965 5

Конституционният съд отхвърли спорните текстове в ЗУТ относно публичната инфраструктура

  • зут-
  • промени-
  • инфраструктура

Разпоредбите бяха оспорени от омбудсмана по настояване на Камарата на архитектите в България

Конституционният съд отхвърли спорните текстове в ЗУТ относно публичната инфраструктура - 1
Снимка: БГНЕС

Конституционният съд (КС) отхвърли като противоконституционни двете спорни разпоредби в Закона за устройство на територията (ЗУТ), които задължават инвеститорите да осигуряват необходимата публична инфраструктура около обектите си. Става дума за чл. 148, ал. 16 и чл. 178, ал. 3, т. 5 от ЗУТ. Двата текста влязоха за разглеждане в Народното събрание между първо и второ четене на ЗУТ в началото на годината. Тогава Камарата на архитектите в България (КАБ) възрази остро срещу тях, като сезира президента Румен Радев, който наложи вето. Въпреки това промените бяха приети в края на 44-то Народно събрание. През юни те бяха оспорени в Конституционния съд от омбудсмана Диана Ковачева, която КАБ сезира с подкрепата на другите браншови организации в сектора.

Първата обявена за противоконституционна разпоредба от ЗУТ – чл. 148, въвежда изискването разрешенията за строеж да се издават само при приложена улична регулация. В този случай е задължително земята под основната улица към обекта да бъде общинска собственост. За тази цел е необходимо да са приключили процедурите по отчуждаване на частните имоти, върху които ще се изграждат улиците. Това означава, че бизнесът и частните собственици ще бъдат принудени да изкупуват частите от имоти, попадащи в уличната регулация с цел предоставянето им на общината, както и да инвестират в изграждането на прилежащата инфраструктура, което по принцип е ангажимент на общинската администрация.

От Конституционният съд напомнят, че срокът за започване на отчуждителните процедури за имотите, определени в подробните устройствени планове за изграждане на елементи на техническата инфраструктура, е 10 години от влизането в сила на съответния план. „Прилагането на уличната регулация е изцяло задължение на общината, като срещу бездействието ѝ собствениците на засегнатите имоти не могат да предприемат никакви мерки. Те не могат да извършват самостоятелно и действия за прилагането на тази регулация, защото никъде в закона не е предвидена такава възможност“, пише в решението на КС.

В чл. 178, ал. 3, т. 5 от ЗУТ, който КС също отменя, е предвидено строежите да не се въвеждат в експлоатация, ако "не са изпълнени мероприятията по изграждане на улици, пътища или алеи, свързващи обекта с уличната или пътната мрежа и осигуряващи нормален достъп до съответния поземлен/урегулиран поземлен имот". Според бранша по този начин общината прехвърля задълженията си по осигуряване на необходимата инфраструктура върху инвеститорите.

“Въвеждането на тези ограничения блокират привличането на инвестиции и развитието на населените места. Възможен резултат е поставяне в безизходица на дребните собственици в полза на предприемачи с по-голям финансов ресурс. Освен това новите разпоредби превръщат собствениците на имоти в заложници на бездействието на общинските власти. От тази гледна точка, забраната не решава проблема с транспортната инфраструктура в урбанизираните територии, а го задълбочава”, смятат от КАБ.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 15 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    21 8 Отговор
    Когато пред вратите на Конституционния съд Еничарите на Доган и Тиквата биха студентите и събличаха момичета се правеха вътре че нищо не са видели.
  • 2 дскдсдск

    13 8 Отговор
    Те затова простите селяндури газят калта и помията, за да се приберат в софийските си жилища, които са на кредит, и които по някое време, банката ще им вземе и ще ги върне обратно при дарадонките и курешките ! :-)
  • 3 someone

    19 4 Отговор
    С една дума ще продължим да строим в голите поляни без улици и канализация и ще имаме все повече гета.
  • 4 Гео

    10 4 Отговор
    Според т.нар. конституционен съд, всеки крадлив галфон може да си строи където иска и после общината да му прокара улици, доведе ток и вода и пр. Примери в София колкото щеш - Манастирски ливади 1,2,3,4,5, ВЕЦ Симеоново, Гърдова глава и други, първо строиха, после ха общината да се бръкне за инфраструктурата. Вижте как е при съседите -Паралия Катерини например - на север от селището има разграфени и изградени улици с инфраструктура. Няма строежи. Ако искаш да строиш - те ти.
  • 5 Гост

    19 3 Отговор
    В нормалните държави се прави устройствен план,начертава се улица,общона или друга институция я отчуждава изгражда се инфра структура и после се престъпва към разрешителни за строеж.Така трябва да бъде и в България.Докато общината не е изградила тези неща нетрябва да се дава разрешение за строеж.