26 Май, 2023 18:33 2 644 32

Рязко отдръпване на инвеститори от този имотен сегмент

  • colliers international-
  • пазар-
  • инвестиции

Съживяване при бизнес имотите в Европа се очаква през втората половина на годината

Рязко отдръпване на инвеститори от този имотен сегмент - 1

През първото тримесечие инвестициите в бизнес имоти спаднаха рязко на повечето пазари в регион ЕМЕА, продължавайки тенденцията от края на 2022 г. Въпреки това инвеститорите очакват възстановяване по-късно през годината, тъй като несигурността около финансовите и макроикономическите условия може да намалее, според най-новия доклад на Colliers за капиталовите пазари в ЕМЕА.

Банковите кризи в Европа и САЩ задълбочиха съществуващите опасения, свързани с високата инфлация, повишаването на лихвените проценти, слабия растеж и геополитическите рискове, което доведе до значителен спад на инвестиционната активност на основните пазари през първото тримесечие. Обемите във Франция и Испания намаляха с над една трета в сравнение със същия период на 2022 г., а във Великобритания и Италия се свиха още повече. Междувременно Германия отбеляза едно от най-слабите си начални тримесечия от повече от десетилетие насам.

"Сътресенията в банковия сектор по-рано тази година подкопаха и без това крехкото доверие на инвеститорите, особено в Лондон и други пазари с голям финансов отпечатък", каза Люк Доусън, Мениджър капиталови пазари, Colliers ЕМЕА. "В противовес на това затишие в доверието определени сектори на някои пазари продължиха да отчитат високи резултати и ако приемем, че инфлацията запази низходящия си тренд, а лихвените проценти се стабилизират, очакваме съживяване на активността през втората половина на 2023 г."

В подкрепа на тази перспектива е и проучването, което Colliers проведе сред инвеститорите на годишната конференция MIPIM в Кан през първото тримесечие на тази година, според което 63% от анкетираните искат да купуват, а не да продават, което говори за широк оптимизъм по отношение на недвижимите имоти като клас активи. "Сделките все още се задържат от разликата в ценовите очаквания на купувачите и продавачите, но тя вероятно ще се намали, тъй като през следващите месеци ще се появи повече яснота относно пазарните условия и цената на финансирането", каза Деймиън Харингтън, Мениджър пазарни проучвания, Colliers ЕМЕА.

Настоящото затишие в инвестициите обхваща и по-широкия регион на ЕМЕА, като в Обединените арабски емирства също се наблюдава пауза в големите сделки. Въпреки това някои големи трансгранични трансакции продължиха да се осъществяват, като например покупката на смесения комплекс St Katharine Docks в Лондон за 395 млн. паунда (448 млн. евро) от сингапурската компания City Developments Ltd (CDL).

По-високите лихвени проценти и политиките в областта на околната среда, социалната сфера и управлението (ESG) също вероятно ще действат като катализатори на сделките през следващите месеци. "Инвестиционните групи, които са се възползвали от много ниските лихвени проценти, които преобладаваха доскоро, в някои случаи ще трябва да рефинансират на нови, по-високи нива, докато други ще трябва постепенно да изключат от портфейлите си активи, които не отговарят на изискванията на ESG", добави Харингтън. "Това ще ги мотивира да се освободят от част от активите си, което ще създаде значителна възможност за купувачите - особено за тези с изцяло капиталово участие."

Липсват големи сделки в Германия, въпреки че макроперспективите се подобряват

През първото тримесечие големите сделки в седемте най-големи града на Германия бяха паузирани и това вероятно ще продължи и през второто тримесечие, тъй като купувачи и продавачи изпитват трудности да постигнат съгласие по отношение на ценообразуването в настоящата среда. Въпреки че за Германия към момента не се предвижда рецесия през 2023 г., Colliers не очаква съживяване на инвестиционната активност преди последното тримесечие.

Лондонският пазар е засегнат от банковите сътресения

През първото тримесечие нервите на банковия сектор в Обединеното кралство бяха особено обтегнати, като се има предвид значението на сектора за Лондон, който е най-големият пазар на бизнес имоти в Обединеното кралство. Въпреки това икономическите прогнози на Английската централна банка за 2023 г. вече са по-позитивни, отколкото в края на миналата година, а липсата на качествени площи е в полза на наемите, което кара Colliers да очаква връщане на инвестиционния импулс по-късно през второто полугодие. Налице са първите положителни признаци за готовност на международния капитал да участва отново на пазара, където през разглежданото тримесечие германски и китайски купувачи осъществиха големи придобивания.

ESG излиза на преден план в Италия

Обемът на инвестициите в Италия спадна до 910 млн. евро през първото тримесечие - от 3,3 млрд. евро през първото тримесечие на 2022 г., като върху доходността оказаха въздействие по-високите лихвени проценти и нарастващите икономически опасения. Една ясна тенденция, отбелязана от Colliers, е все по-голямото значение на ESG сертификатите за инвеститорите в Италия, които ги разглеждат като гарант за дългосрочната стойност на активите, тъй като регулациите на ЕС продължават да се затягат.

Инвеститорите обръщат поглед към офиси и хотели в Испания

Въпреки спада на годишна база, обемът на инвестициите в Испания през първото тримесечие надхвърли очакванията, подкрепен от две големи жилищни сделки. Устойчив инвеститорски интерес се забелязва и към офиси клас А, отговарящи на изискванията на ESG, в бизнес районите на Мадрид и Барселона, както и към хотели, чиято дейност се развива все повече в резултат на възстановяването на туризма.

Признаци на живот на фона на спада в Норвегия

Въпреки че активността на норвежкия пазар отбеляза най-ниското си ниво за първо тримесечие от 2014 г. насам, бяха сключени някои значими сделки, които свидетелстват за доверието на инвеститорите в дългосрочните перспективи. За това свидетелства придобиването от американския инвестиционен фонд Heitman на портфейл от студентски общежития с около 1500 стаи в цялата страна за 1,8 млрд. норвежки крони (152 млн. евро). Купувачите продължават да имат желание да влагат капитал като цяло, но несигурността по отношение на финансирането възпрепятства взимането на решения и реализацията им.

В Нидерландия се наблюдават корекции на цените

В Нидерландия се очаква корекциите на цените да се запазят като тенденция и през второто тримесечие на 2023 г. Продължават да съществуват разлики между офертите и цените, а някои от най-големите предстоящи сделки бяха отложени. Въпреки това инвеститорите, които не зависят от външно финансиране, ще останат активни и през втората половина на годината. Вероятно пазарът ще възвърне жизнеността си, въпреки че съществуващата силна застъпеност на недвижимите имоти в инвестиционните портфейли и продължаващата икономическа несигурност означават, че обемите едва ли ще нараснат рязко.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК


Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Някой

    8 3 Отговор
    Няма продавачи на имоти - никой не иска пари без покритие, торба с хартия, затова се пускат статии, че сделките намалели. Да, вярно е, намалели са но защото никой не иска да продава. Търся апартамент от 1 година във Варна около ВИНС и Спортна зала, и нищо. Нито 1 апартамент няма за реална продажба. Цената на двустаен в тези райони е от 200000 до 300000 евра! И пак се намират шантави да купуват на тия цени!? Обърнал съв се към големи и малки агенции, и па нищо. Предлагат ви във Владиславово и Кайсиева градина, където "било много пристижно днес да се живее" :).

    Коментиран от #11, #12, #16, #19

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Виж кво добруджанец

    6 5 Отговор
    Никой не е казал, че във Варна те чакаме с отворени обятия. Ако не ти изнася - обратно в Опънец

    Коментиран от #7

  • 5 3332

    5 1 Отговор
    Съжаляване?
    Поне го оправете в заглавието!
    Лесно е.

    Коментиран от #6

  • 6 Не е лесно

    3 1 Отговор

    До коментар #5 от "3332":

    Ако си на нивото на аФторката
  • 7 Виж какво каспичански герой

    6 4 Отговор

    До коментар #4 от "Виж кво добруджанец":

    Живей си във Владиславово и се гордей! Там не е лошо, "пристижно е" за юнаци като теб. Това си заслужил, това си получил. Ако можеш пък и да си купиш владиславовската панелка, на която плащаш наемче, ще си постигнал мечтата на живота си. Районите край морето не са за такива като теб.

    Коментиран от #8

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Пловдивчанин

    5 5 Отговор
    И в Пловдив е така, ц ъ р вулковците се натискат за центрото, за да избият комплексите

    Коментиран от #20

  • 11 Аз Кочо

    5 5 Отговор

    До коментар #2 от "Някой":

    11 Аз Кочо
    41ОТГОВОР
    В САЩ средната цена на жилище за 2023 е 354 000 долара. Някой купуват апартамент в София, България за 150к евра и нагоре. Е, всеки луд с номера си. Без такива купувачи пазарът щеше изцяло да замре. Така че сега тези семейства ще похарчат купища пари, за да ремонтират, обзаведат, да купят хавлии и столове, диван и скара за задния двор и какво ли още не, а потребителските разходи, коригирани спрямо инфлацията, ще скочат осезаемо. И брокерите ще получат заплащане и ще похарчат парите, а потребителските разходи ще скочат още повече. И тогава данъчните ще извлекат своят част от пая и след това ще похарчат така извлечените пари, а държавните разходи ще скочат още повече. Всички тези разходи заедно ще доведат до скок на БВП, и това ще доведе до по-нататъшно покачване на инфлацията, което ще накара ЕЦБ да повиши допълнително лихвите, благодарение на упоритата работа и саможертвата на тези хора при закупуването на тези имоти. И така докато разберат че на тези цени техните имоти са непродавами.
    Някой ще решат да продадат на загуба други ще си ги държат с надеждата че и това ще мине(високите лихви по кредитите) Така работи икономиката.

    Коментиран от #17

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Гост

    8 0 Отговор
    Съжаляване при бизнес имотите ---- ж0рналистика ли бе, да я опишеш
  • 15 Гост

    8 2 Отговор

    До коментар #12 от "Хартийко":

    Парите винаги са кът, но кътаните под дюшега ще се обезценят. Днес с един лев купуваш едно нещо, утре ще купуваш половин нещо.
  • 16 Гост

    4 5 Отговор

    До коментар #2 от "Някой":

    Как да няма продавачи на имоти, като пазарът никога не е бил толкова наситен с луксозни имоти? Средните имоти изчезнаха, но луксозните се навъдиха страшно много.
  • 17 Гост

    8 0 Отговор

    До коментар #11 от "Аз Кочо":

    Постоянно гледам изказване, как като си купуваш имот трябвало да мислиш, дали след време щял да бъде продаваем. За далавераджийте ясно, а онези, които си купуват имот не за да го продават, а за да си живеят в него?
  • 18 Гост

    7 2 Отговор
    Преди 10 г мой колега си взе малка къща в близкото село за 35х лв. Тогава вървяха по толкова. Покривът й беше здрав и нямаше нацепени стени, просто беше само три стаички горе и маза с пристройка. Всички му се смяха. Той си смени дограма, шпаклова си стаите, нареди си ламинат, а след две години си вдигна и нова ограда. Още на първата година почна сам да си произвежда домати, краставички, зеленце, а после се научи и на дини и пъпеши. Отделно черешите и ябълките му растяха в двора. След три години си прегради дъното на коридора и го направи на баня с тоалетна. Къщичката му стана апартамент, а пристройката направи на лятна къщичка за гости. За същото време, друг колега още живее под наем в гарсониера, на която плащаше по 450 лв на месец. За тия 10 г е платил над 50х лв наем и не мисля, че вече се смее на човека с къщата. Да подчертая, че и двамата пътуват до работа за едно и също време.
  • 19 Във Варна

    4 4 Отговор

    До коментар #2 от "Някой":

    дори имотите са картел, има една организация, която ги командва и всичко е нагласено. Строителния бизнес отдавна се движи и ръководи от про-мафиотски структури

    Коментиран от #21

  • 20 Да.........

    6 1 Отговор

    До коментар #10 от "Пловдивчанин":

    Ами така е - който има възможност избива комплекси, който няма възможности, си остава с комплексите си и си харедва гетото.
  • 21 Моряк

    6 1 Отговор

    До коментар #19 от "Във Варна":

    Това, с великата конспирация, е утешение за луузарите - все някой им е виновен. Във Варна и в Бургас цените скочиха заради многото украинци и руснаци, приселени там. Наемите скочиха, доходността от имоти се подобри, скочиха и цените. Но в другите градове, често поскъпването е с неясен произход.

    Коментиран от #22

  • 22 До време е

    2 5 Отговор

    До коментар #21 от "Моряк":

    До два - три месеца, най-късно като мине лятото, укряците или ще си тръгнат, или ще ги изгонят и тогава лесните наеми ще спихнат. Но като цяло да, в момента по морето основните наематели са рускоговорещи. Конкретно за Бургас, тук от край време се притегателен център за руснаци, поради една или друга причина

    Коментиран от #23

  • 23 Гларус

    6 2 Отговор

    До коментар #22 от "До време е":

    Тия не можеш така лесно да ги изгониш. Много са нагли, а и тук им харесва. Ще останат тук задълго....... Така, че наемите ще продължат да се вдигат, а вече започнаха да се оглеждат и за покупки. А пари имат......, така че цените по морето ще продължат да растат. Добре, че не се нуждая от покупка на имот.
  • 24 Корморан

    1 8 Отговор
    Така като гледам, ти направо си продаваш имот, за това толкова смело определи, че укрите ще останат, хеле пък и ще купуват. Тия които са останали да се "крият" в БГ-то не са заможни, напротив, тарикати са и авантаджии.
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 г-н Вуй

    1 1 Отговор

    До коментар #25 от "Вуй":

    Ти обясняваше , че парите са хартийки, а пък сега хвалиш баровците, че имали хартийки с които си плащали. Твърдиш, че парите нямали стойност, което е откровена лъжа. Скоро ще разбереш термина царица парица , и да имоти се купуват с хартийки, както и сиренцето , и е много важно да ги имаш, а не да ги даваш за прескъпи имоти в момента. Ясно е, че интереса ти като продавач е обратен на този на повечето хора, пишещи тук, така че се успокой и го приеми.

    Коментиран от #29

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Гост

    1 1 Отговор

    До коментар #27 от "г-н Вуй":

    При покачваща се инфлация парите в банка се топят като сняг. Парите трябва да се въртят, за да се котят. Под дюшега могат да се дят пари само и единствено ако няма инфлация.
  • 30 Да.........

    4 1 Отговор

    До коментар #28 от "Някой":

    Вуй, не се хаби! Насила акъл се не дава. Мислите ти са прекалено сложни за възприемане от луузъри, чакащи поредната промоция на евтино сиринце в големите търговски вериги. Ако вместо да следят усърдно промоциите в брошурите е да тичат за поредната обезценена стока, се хванат да поработят, може би щяха да имат и пари за имотче и правилна преценка за заобикалящия ги свят /казано по-просто - акъл в главите/.

    Коментиран от #31

  • 31 Вуй

    1 4 Отговор

    До коментар #30 от "Да.........":

    Е що пишеш до мен като съм аз, т.е ти, т е сме идни и същи, пак главата нещо, не сме сами в нея

    Коментиран от #32

  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.