Last news in Fakti

22 Февруари, 2016 10:22 2 278 3

Искат оставката на Христо Мутафчиев

  • христо мутафчиев-
  • оставка-
  • искат

Това се казва в позиция на актьорската гилдия от Народния театър, подписана от 72-ма души

Подтикнати сме да изразим своето становище поради системното неспазване на Устава на Съюза на артистите в България от страна на неговия председател. Уроненият авторитет както на САБ, така и на актьорската и прилежащите ѝ гилдии, е резултат от недопустимото за една творческа синдикална организация подменяне на каузални с тяснопартийни интереси. Това се казва в позиция на актьорската гилдия от Народния театър, във връзка с изразеното отношение на Христо Мутафчиев относно мерките, предприети от Министерството на културата за редица български театрално-сценични институти през месец февруари тази година.

Позицията е подписана от 72-ма души.

Ето какво още се казва в позицията:

Водени сме от твърдото си убеждение, че Съюз на артистите в България трябва да съществува и той трябва да отстоява правата и интересите на всички заети в сферата на сценичните изкуства, да утвърждава и насърчава устойчивото и качествено развитие на тези изкуства, да представлява постоянен и безпристрастен коректив както на съответните работодатели, така и на Министерството на културата, да възвърне доверието у своите членове и облика си на професионална организация. Защото такъв съюз е conditio sine qua non за съвременна европейска България и бъдещето развитие на изкуството у нас. Поради тези причини ние, колективът на Народния театър „Иван Вазов“, изискваме г-н Мутафчиев да се оттегли незабавно от председателския пост на Съюза на артистите в България, се казва в позицията.

В Устава на САБ се казва, че САБ е независим от политически партии и държавни структури и се ръководи единствено от волята на своите членове при спазване на принципите за автономност, професионализъм, прозрачност в работата на ръководните органи“ – поведението на г-н Мутафчиев е подчертано политически непотистко и в разрез с волята на членовете, ако въобще такава воля е изявена предвид незначителната членска маса на САБ днес. „3.1. Да работи за утвърждаване на театрално-сценичното изкуство и за издигане на престижа му“, „3.3. Да отстоява гражданските права на членовете си и ги защитава при накърняване на професионалното им достойнство“ и „3.4. Да съдейства за съхраняване паметта на театралното дело у нас“ – с изявленията си относно колегите си в актьорската гилдия от 11 февруари 2016 г. г-н Мутафчиев тъкмо напротив – работи в ущърб на това достойнство и против издигане на престижа на изкуството в българското общество, като чрез тези си действия насажда негативен образ на гилдията в публичното пространство, се казва още в позицията.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Циганката

    0 0 Отговор
    Не е въпроса защо сложи, тука е въпроса защо звади?... Обаче в обратен вариант - винаги съм се чудил артистичната гилдия дали не беше друсана, когато избра този елемент за председател?... И какво всъщност можеше очаква от този човек?
  • 2 Никито

    0 0 Отговор
    И аз съм съгласен с вас.
  • 3 Караиван

    0 0 Отговор
    Не може създаденото с политически и идеологически цели по времето на социализма да продължи да съществува в демократично-пазарните условия, ако не се редуцира. Театърът беше натоварен с идеологически задачи, колкото и да ги заобикаляше по един или друг начин. Партията построи театри във всеки окръжен град с такава цел. И тя като нацистката партия смяташе, че ще съществува поне 1000 години. Затова даваше мило и драго за "изкуство и култура", които да помогнат да се формира и възпита "новият социалистически човек". Такъв няма и няма да има, но сградите останаха.