Младата американска пътешественичка Касандра Де Пекол е на крачка да сбъдне мечтата си. Само една държава я дели от изключителното постижение да се превърне в първата (документирана) жена, посетила всички 196 държави по света и то за рекордно кратко време.
С това невероятно пътуване, наречено „Експедиция 196“, тя пое ролята на посланичка на мира от името на Международния институт за мир чрез туризъм.
"Искам да представлява добротата на Америка, добротата на американския народ", казва 27-годишната авантюристка в интервю за списание Seeker, което провежда през Скайп от хотелската си стая в Ашхабад, Туркменистан, предпоследната страна в списъка ѝ.
"С това пътуване аз рискувах живота си на някои места. Но за мен това си заслужаваше на 100 процента", казва още Касандра.
Пътешественичката от Кънектикът успя само за година и половина да посети 195 от 196-те суверенни страни. Единствената държава, която ѝ остана да посети е разкъсваният от война Йемен.
Касандра прави опит да влезе в страна на 27 януари. Тя пътува с автобус до пуст граничен пункт между Йемен и Оман, където е посрещната от брадат граничар. Показвайки главата си през малкото прозорче на контролно пропусквателния пункт, мъжът ѝ казва, че тя е свободна да влезе в Йемен, но подчертава, че властите в Оман не могат да ѝ гарантират, че ще може да излезе.
Той ѝ обяснява, че ще се наложи да получи разрешение от посолство на САЩ в Оман, което се намира в другия край на страната, в Маскат. Това я накарало да вземе решение да се върне назад и да отлети към единствената друга държава, останала в списъка й — Туркменистан.
Американката решава да направи нов опит да влезе в Йемен седмица по-късно. Този втори опит обаче, бе застрашен от провал, тъй като няколко часа, след като Касандра взема решението да замине за Туркменистан, новият президент на САЩ Доналд Тръмп подписа указа, с който забрани достъпа до страната на граждани от няколко арабски страни. Сред тя е и Йемен. Същия уикенд, екип от спецчастите на военноморските сили на САЩ поведоха злополучното нападение срещу бойци на Ал Кайда в централната част на Йемен, при което загинаха много цивилни.
Постигането на целта на Касандра Де Пекол всъщност е много по-трудно отколкото изглежда на пръв поглед. По време на своята експедиция, американката беше задържана от властите в няколко страни, по подозрение, че е журналист, шпионин или наркотрафикант. В Перу стана жертва на въоръжен грабеж, в Северна Корея един войник я погледнал в очите и заявил: "Ние ще ви унищожим."
И въпреки всички перипетии и трудности, които застават на пътя ѝ, сутринта на 2 февруари Касандра преминава през границата, деляща Оман от Йемен. След влизането си в страната тя незабавно се отправя към малко йеменско селце, разположено на южното крайбрежие, край границата, тъй като е била предупредена, че не трябва да се задържа за дълго тук.
Обличана с черен хиджаб, черна риза с дълъг ръкав и черно-бели шалвари, Де Пекол пристига в селцето, където е посрещната от голямо местно семейство.
27-годишната Касандра постигна целта си за една година, шест месеца и 26 дни. Тя счупи рекорда, поставен от предишния пътешественик, който успява да постигне същия подвиг за двойно повече време.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА