В Иран тя е могъща икономическа сила: Революционната гвардия, част от която беше и влиятелният генерал Касем Сюлеймани. Смята се, че тя контролира редица концерни и организации. Кой държи парите на Иран?
Армията на пазителите на ислямската революция, наричана също "Пасдаран" или Революционна гвардия, е паравоенна организация, която съвместно с редовната армия (Артеш) съставлява въоръжените сили на Иран. Наскоро иранският парламент увеличи сериозно бюджета на гвардията.
Съединените щати разглеждат "Пасдаран" като "терористична организация". Това е една от причините, поради които президентът Доналд Тръмп подчертава, че убийството на генерал Касем Сюлеймани, който ръководеше елитна част от Революционната гвардия, е било акт на самозащита.
Най-влиятелните концерни и организации в Иран
Революционната гвардия има сериозно икономическо влияние. Експертите смятат, че поне една трета от брутния вътрешен продукт на Иран се произвежда от компании, контролирани от "Пасдаран". Към тях се добавят и религиозни фондации.
Бехзад Набави, ирански политик-реформатор и бивш заместник-председател на парламента, смята, че 60% от държавното богатство е в ръцете на четири организации:
Конгломератът "Печатът на пророците"*, който се счита за икономическия лост на Революционната гвардия;
"Организацията за изпълнение на повелите на имам Хомейни", която притежава банки, както и нефтени и телекомуникационни компании;
"Фондация за безимотните", чийто основен стълб е национализираното богатство на функционерите на режима на шаха;
Конгломератът "Светият праг на имам Реза", която включва повече от 50 компании и фабрики
Революционната гвардия отхвърля твърденията на Бехзад Набави. През есента неин говорител заяви пред съда в Техеран, че делът на четирите (горепосочени) организации в държавното имущество е дори под 2%, съобщава онлайн-изданието "Ирански журнал".
Въпреки че в предходните години правителството се опита да приватизира част от икономиката, и днес в Иран границите между частно, държавно, военно и религиозно са все още плаващи.
"От правна гледна точка повечето банки днес са частни акционерни дружества", казва Михаел Токус, председател на Германско-иранската търговска камара, чието седалище е в Хамбург. Той обаче добавя, че акциите често се държат от инвестиционни дружества на държавни компании. Не са малко и частните фирми, които имат "трима пенсионирани генерали на ръководни позиции", посочва Токус и обяснява, че в Иран военните се пенсионират малко след като навършат 50 години.
Корупция и шуробаджанащина
Подобни преплитания облагодетелстват корупцията и шуробаджанащината. А това никак не се харесва на иранския президент Хасан Рохани. През ноември 2019 той настоя правосъдната система да разследва всички онези случаи, в които става въпрос за милиарди долари. Според публикация от поредицата "Доклад от Иран", подготвяна месечно от живеещия в Германия Бахман Нируманд за фондация "Хайнрих Бьол", Хасан Рохани е задал следния въпрос: "Къде са големите акули, защо никой не ги преследва?".
Влиянието на генералите и духовниците намалява единствено при по-спокойни времена. Както се случи през 2017 година, когато Западът разхлаби санкциите след успешната ядрена сделка. Тогава иранското правителство възложи два големи проекта на френска и южнокорейска фирма. А иначе контролираният от Революционната гвардия конгломерат "Печатът на пророците" има един вид монопол над държавните поръчки - негови фирми получават проекти дори и без да се провежда конкурс.
Председателят на Германско-иранската търговска камара Михаел Токус обръща внимание и на едно ново развитие в иранската икономика. "Санкциите на САЩ доведоха до сериозно нарастване на сивата икономика. Затова и никой не може да каже колко нефт изнася Иран в момента". Освен официалните нефтени експорти има и "много сиви доставки", които се препродават през съседни държави или пък посредством петролени танкери, които "се движат в океаните без транспондер и доставят нефта някъде", казва Токус. "Времето на санкциите не е време за прозрачност и икономически подем", коментира експертът.
Битката за чужда валута
Сигурно е само едно: че експортът на нефт, най-важният източник на чужда валута, сериозно пострада от американските санкции. Това признава и самият Хасан Рохани. "Доклад от Иран" цитират фрагменти от негова реч, произнесена в средата на ноември 2019. "Иран се намира в извънредна ситуация (...) Как да управляваме страната си, когато имаме проблеми, свързани с продажбата на нашия нефт? (...) От създаването на Ислямската република досега никога не сме имали толкова много проблеми при продажбата на нефт и отплаването на петролните танкери, колкото днес", казва той.
Според Михаел Токус, нетипичната откритост на Хасан Рохани цели да подготви иранците за по-трудни времена. "Той иска да подготви населението за това, че в бъдеще то ще трябва да плаща още повече данъци и такси за финансирането на държавните разходи".
Зад това обаче се крие политически риск. Достатъчно е да погледнем към протестите след увеличаването на цената на бензина преди два месеца. Според "Доклад от Иран", това са били протестите "с най-много насилие за последните 30 години". Публицистът Бахман Нируманд смята, че недоволството сред хората е високо и покачването на цените са подходящ повод за консервативните сили в страната да покажат, че реформаторите около Рохани не могат да удържат нещата в свои ръце. "Ако Рохани бъде принуден да се оттегли, Революционната гвардия ще поеме властта и ще се опита да управлява страната с още повече насилие и с налагането на още повече цензура", казва той.
Каквото и да се случи обаче, Иран няма да си подвие опашката поради икономически причини. "Никой не бива да подценява съпротивителните сили и издръжливостта на иранците", подчертава експертът Михаел Токус.
*имената на фирмите и организациите са в превод от фарси
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Не знам
Коментиран от #11
06:43 10.01.2020
2 БацоГацов от Главанаци
06:56 10.01.2020
3 Съжалявам но
06:57 10.01.2020
4 Анти милиционер
07:16 10.01.2020
5 Нормалния
Коментиран от #8, #16
07:18 10.01.2020
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Реално
07:27 10.01.2020
8 Стига с тоя външен дълг бе!
До коментар #5 от "Нормалния":
На кой го дължат американците?!Това са само цифри!Банкерски хватки!Така държавите са собственост на банките!Понеже почти всички държави имат дългове,излиза че сме кредитирани от извънземни!Дълговете са три пъти повече от всички активи на планетата!07:31 10.01.2020
9 ха ха ха
Крадливия запад вече се чуди кой да окраде, за да задържи още някоя годинка - но, УВИ!... ще мре!
07:39 10.01.2020
10 Я русский полюционер
07:46 10.01.2020
11 Nnn
До коментар #1 от "Не знам":
Явно си трол щом толкова рано чакаш на полусъеденител да пишеш под политически статии07:48 10.01.2020
12 Кой
08:50 10.01.2020
13 КЕМИЛ РАМАДАН
09:02 10.01.2020
14 Jack Bauer
Коментиран от #20
09:34 10.01.2020
15 Въпрос
10:12 10.01.2020
16 стоян георгиев
До коментар #5 от "Нормалния":
хахаха хохохохо!американците във фалит,а руснаците цъфнали та вързали!и си се писал нормалния!!!!!смях!та що не имигрираш при проспериащите ,а стоиш тук при фалиралите?Коментиран от #17
10:37 10.01.2020
17 сжт Билко
До коментар #16 от "стоян георгиев":
Говори се упорито че до края на тази година визите за българи падат...може да си сигурен, че тоя и всички като него ще отфучат със скороста на бити пееаси в посока презокеански запад...13:06 10.01.2020
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Румен
15:12 10.01.2020
20 сжт Билко
До коментар #14 от "Jack Bauer":
А да си чувал за ''неприкосновенноста'' на дипломатическите мисии и че където и да се намират са част на страната-гост и всяка атака срещу такава мисия е равносилна на обявяване на война..всъщност америте много даже го търпяха тоя ирански каиш, прав е Тръмп като каза че е трябвало да се ликвидира преди 15г.Коментиран от #21
22:29 10.01.2020
21 Домакин
До коментар #20 от "сжт Билко":
Ами точно това казваш и ти - че САЩ обявяват война на Ирак.06:18 13.01.2020