Last news in Fakti

10 Април, 2020 16:00 8 011 18

Парамов: Мавродиев не успя да се пребори със зависимостите

  • кольо парамов-
  • стоян мавродиев
Парамов: Мавродиев не успя да се пребори със зависимостите - 1
Снимка: БГНЕС/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Стоян Мавродиев не успя да се пребори с вътрешните си зависимости. След като ти си банка за развитие и трябва да даваш по 1, по 2, по 4 милиона за дребния и средния бизнес, да отиваш да се занимаваш с Делян Пеевски и други олигарси. Не може да преформатираш целта, ангажимента и силата на една насърчителна и развиваща се банка. Тя не трябва да отделя такива огромни капитали към тези хора, а да моделира коренно различно стопанско развитие.

Това каза пред Фрог Нюз финансовият експерт Кольо Парамов във връзка със случващото се в Българската банка за развитие (ББР) и поисканата от премиера Бойко Борисов оставка на ръководството ѝ. Ето какво още коментира той пред екипа ни:

След вчерашното телевизионно участие на г-н Стоян Мавродиев вместо яснота се появиха още повече въпроси. Вие сте работили в Българската народна банка. Осъществява ли БНБ надзор над Българската банка за развитие (ББР) по начина, по който го прави за всички други банки у нас? Ако това е така, как БНБ допуска отпускане на кредити, които противоречат на правилата в ББР, а именно да се финансира развитието само на малки и средни дружества?

Това е проблемът. Предни ден бях написал, че ББР тръгва по нанадолнището и получих страшно много критики и упреци. Вчера, след като имаше доста сериозни дебати във всички медии, изрично подчертах, че цялата организационна, контролна и банкова последователност по перфектността на този договор за 75 млн. лв. касае „Банков надзор“ на БНБ. Ако той е достатъчно перфектен и точен, с всичките му връзки на междинен, цялостен и аналитичен контрол, в никакъв случай това не може да се случи, защото аргументът, че една фирма с 2 000 лева оборот може да бъде получател на 75 милиона, в която и да е държава в Европа, да не говорим за Африка и Азия, е недостатъчно стабилен, точен и отчетен като допустим ход.

Г-н Мавродиев обясни, че това е сделка, която е подготвяна в продължение на 6-7 месеца. Какво означава „подготвяна“ в такъв случай?

Мавродиев в интерес на истината го познавам отдавна, той направи всичко възможно да промени старата насърчителна банка и да направи една модерна банка за развитие, разчитайки на държавния статус като условие и на неговите знания и умения, след като беше в бюджетната и икономическата комисии в парламента. След това във финансовия контрол и в последствие като изпълнителен директор на ББР. Той успя да активизира доста от инвестиционния ресурс на Европейската инвестиционна банка по отношение на България и да мобилизира бъдещ ресурс от 1 млрд. и 500 млн. евро.

Но Мавродиев не успя да се пребори с вътрешните си зависимости. Абсолютно невъзможно е след като ти си банка за развитие и трябва да даваш по 1, 2, по 4 милиона за дребния и средния бизнес, да отиваш да се занимаваш с Делян Пеевски, с други олигарси и изобщо да преформатираш целта, ангажимента и силата на една насърчителна и развиваща се банка, която не трябва да отделя такива огромни капитали към тези хора, а да моделира коренно различно стопанско развитие.

Иначе тези хора, големите олигарси, които предопределят съдбата на България в последните години с този капитализъм, докарват ситуацията имено до там – един ръководител да има сила и желание да направи някаква промяна, но в същото време да го направят напълно зависим и неспособен да реши тези големи задачи, които си е поставил. Това е в момента зависимостта на Мавродиев.

Това е много сериозен урок от тук нататък към всички, които смятат държавата за подлога и смятат да предопределят в следващите тайнствени 7-8 месеца някакви неща. Никой не знае каква е голямата цел, как се моделира в съзнателен план в главите на тези хората, които получават тези пари и как тези пари ще отидат на едно място да заменят едни липси, които в един момент ще трябва да бъдат категоризирани като супер кредит. Всъщност той, по всичките си критерии, не е такъв.

Отново ще ви попитам – как така минават тези огромни кредити, отпуснати на големи дружества, например свързани с Делян Пеевски, с Румен Гайтански и др., които не влизат в критериите на малко или средно дружество, нито като брой наети лица, нито като обороти, нито като активи? Всичко това не подлежи ли на контрол, от страна на министъра принципал на банката Емил Караниколов, от страна на БНБ? Всички ли си затварят очите?

Точно за това говоря и аз, за функционалната връзка на „Банков надзор“. Инспекторът от „Банков надзор“, само като погледне, че някакви 40 милиона се готвят за някъде си, 70 милиона се готвят за друго място, веднага трябва да насрочи директна проверка, междинна ревизия и цялостно докладване до високото ниво – подуправителя, който отговаря в БНБ за надзора, от там обсъждане в централната банка заедно със Стоян Мавродиев и неговите директори. Цялата тази работа подлежи на много сериозен контрол.

Да ви попитам и за двете банки – Пощенска банка и Общинска банка, за които беше посочено, че предстои да бъдат изкупени голям брой техни лоши кредити. Това нормална практика ли е – в банките да се натрупват лоши кредити, някой да ги изкупува и то теглейки кредити. Цялата тази поредица от връзки между банки, кредити, колекторски фирми не звучи ли много зле за банковата ни система?

Това е една маскировка. Маскировка за моделиране на прийоми за гарантиране на ускорени печалби. Какво означава това? Означава, че трябва да подпомогнеш банковата система, защото тези две банки имали тежки кредитополучатели, които не са били в състояние да изплатят задълженията си и сега ще бъдат дадени на друга банка, а тя от своя страна ще осигури чрез колекторска фирма възстановяване на част от загубеното или нещо повече. В същото време двете пострадали от неизправни длъжници банки щели финансово да се стабилизират, защото тези кредити нямало да им тежат на тях. Говорим за нормално банкиране и за реципрочност в цялата тази дейност. Абсурдно е да се използва този подход на бих казал елементарна схема.

Защото от едната страна имате държавата с толкова много органи, от другата страна имате една хитрост, преиначена в перфектна законност. Цялата тази подмяна на хитростта с перфектната законност говори, че по трасето има някакво съмнение. Все пак, в момента ние сме в 2020 година, а не в 1950-та, когато трябва да образуваме едно ТКЗС, да сеем чушки и домати. Сега хората са достатъчно грамотни да си представят замяната на едни вид труд с друг и подхода при тази замяна, кой, как и по какъв начин печели на гърба на другия.

Чухме, че двамата министри - на икономиката Емил Караниколов и на финансите Владислав Горанов, както и самият министър-председател Бойко Борисов не са знаели за тази дейност на ББР. Да очакваме ли, че и БНБ ще каже същото, че не са знаели за тези кредити?

Няма да може БНБ да кажат същото. Защото, ако кажат същото, обезличават дейността на „Банков надзор“ и това ще се случи за втори път. Ако БНБ заяви, че не са знаели, това обезличаване ще стане много фрапантно. Не заради друго, а заради условията, че не може КТБ да бъде умишлено фалирана преди 5 години, заради това, че „Банков надзор“ не бил знаел. Не може държавната ББР да приема такива условия, с такива абстрактни договори и те пак да не са знаели. Това вече избива на елементарен иронизъм, което е много опасно.

Виждате ли някаква преднамереност в публичността на информацията за въпросния кредит от ББР за тези 75 млн. лева? Мавродиев обяви, че само е подписан договора, но не е направен превода. Това не следва ли да е вътрешна информация за ББР, а не публична. Не мислите ли, че на управляващите им е дошло до гуша от такива зависимости и самите те са организирали този скандал?

Точно така е. Това е един тотален стрес тест за длъжностните лица в държавата. На тях вече им е писнало и като виждат с каква наглост се провежда това събитие и се реализира тази програма бързат, филтрират и информират обществото, за да си отидат нещата на мястото.

Имате ли прогноза, кой би могъл да поеме поста на г-н Мавродиев, някой достатъчно подготвен да не продължи по този начин?

Това засега е невъзможно да се прогнозира, защото мисленето на икономическия министър, съобразено с мисленето на финансовия министър, с доказателствената част на вицепремиера и с обвръзката на решението на премиера – всичко това според мен ще си отиде на мястото с една много сериозна, активна и целенасочена оценка на онези лица, които трябва да поемат ангажимента да управляват тази институция.

Да ви попитам и за мярката, която предприе правителството – през ББР да бъдат финансирани търговските банки у нас, за да отпускат кредити на затруднени заради кризата лица и бизнеси. Мислите ли, че това е добро решение и няма ли опасност в момента то да се компрометира заради скандала с ББР?

Не, това не може да бъде компрометирано. Правителството имаше едно единствено правилно решение и ние трябва да го уважим, защото то е точно и целенасочено именно към търсенето на вторичния базов контрол от страна на условията. Вижте как е зададена задачата – търговските банки да получат кредити от държавната банка за развитие, за да има вторичен контрол и чрез разрешението всичко да бъде абсолютно и точно обвързано както се полага. Така че, няма никаква опасност от злоупотреба. Напротив – нещата ще бъдат много по-точни. В цялата тази схема трябва да се види само едно обстоятелство – бързо намиране на глава на тази банка. Трябва бързо приемане на тази глава от Централната банка, бързо намиране на хора, които ще бъдат поставени в борда, които да са достатъчно отговорни, целенасочени, перфектни и грамотни, които да обвържат с една тотална компетентност и целенасочена дейност системата, в която държавата да бъде поставен на ниво.

Интервю на Диана Йонкова


Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 18 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ИСТАНБУЛ

    0 15 Отговор
    Г-н ПРЕЗИДЕНТА Радев проведе телефонен разговор с ПРЕЗИДЕНТА на Р. Турция Р.Т. Ердоган.
  • 2 Баро Вкаров

    28 6 Отговор
    Ми той требе да се бори със зависимостите си 15-20 години при бай Ставри,но нали сме демократична соросня..... Бочко ще му прости!

    Коментиран от #14

  • 3 рогачев

    29 0 Отговор
    кой стои зад колекторската фирма ?, това ще покаже кой на кого ...
  • 4 Лекар БГ

    45 0 Отговор
    От създател на икономическо-финансовата програма на ПП ГЕРБ,през дружества регистриращи офшорки,до шефче на КФН.Това е Стоян Мавродиев.И под неговото ръководство,КФН много удобно проспа разграбването на КТБ.За награда-ББР-О,със заплата над 36 бона месечно.Колко удобно!
    ББР-О винаги се е грижила за родния бизнес.От 2014 г.,едни дружества,които нямат нищо общо със Шиши,са получили над 250 мнл.лева"кредити".Това са Водострой,Лафка,Техномаркет.Дребният бизнес,един вид.Към Вълка са насочени 150 мнл.лева.Почти толкова е усвоил Гергов,както и Домусчиев.Златев е по-скромен-само със около 100 мнл.Винаги съм си мечтал да съм дребен бизнесмен и да комуницирам по този начин с ББР-О.
    Иначе,в днешното Правителство,никой нищо не знаел....А незнанието е наказуемо.Никоя правна система,не оправдава поради незнание.Работата ти е да знаеш.За комисионните-знаят и още как.
  • 5 Анонимен

    32 0 Отговор
    До колкото разбирам няКОЙ е изтеглил 560 млн но не ги връща а после този няКОЙ изкупува за 75 мил тези задължения и автоматично 485 милиона никой не ги търси

    Коментиран от #11, #12

  • 6 Дааааа

    22 1 Отговор
    А кои са фирмите с лошите кредити в Пощентка и Общинска????????Да не се окажат на близки до Шиши лица????
  • 7 Юсуффф

    19 2 Отговор
    Банка ББР е създадена с едничката идея да се раздава лесно държавен ресурс на олигарсите около властта Герб+ДПС ,защото подобно раздаване от чужди частни банки е трудно без обезпечения .КТБ беше изключение и затова беше потопена за да може същите олигарси да не връщат кредитите.Тя просто беше ограбена защото на балъка Ц.Василев му дадоха допинг да си фантазира ,че е много силен и значим и той от лакомия и тъпотия сам влезе в капана .
  • 8 Опааа

    23 0 Отговор
    Прочетох само заглавието и ми бе достатъчно.Мародиев НЕ успя да се пребори със зависимостите.Че кога той е искал да се бори със зависимостите?Той винаги се е борил ЗА зависимостите
  • 9 Наблюдател

    14 0 Отговор
    БНБ винаги е имала "Тъмна страна"! Да припомним грабежа на КТБ и да не се връщаме още по-назад във времето.... където винаги изплува проблема с надзора който винаги се оказва че го няма!!
  • 10 Гост

    14 0 Отговор
    мавродиев е един слуга и изпълнител на поръчки, в този смисъл, няма как той да преформатира целта, целта е преформатирана от господарите на мавродиев
  • 11 Чичо Тони

    13 1 Отговор

    До коментар #5 от "Анонимен":

    Търсят ги, как да не ги търсят. От мене, от тебе, през по високи лихви и такси. Не четеш ли какви са печалбите на банките?

    Коментиран от #15

  • 12 goni

    0 0 Отговор

    До коментар #5 от "Анонимен":

    Ако, наистина е така...!
  • 13 Дудуков от Брюксел

    10 1 Отговор
    Бай Кольо, минават кредити за Свинчо, Вълка, Черепа, Гела и тем подобни тикви, водещи се за... бизнесмени, и... дарители в тази кочина, защото по веригата от банката към тях са точно хора като Мавродиев, та затова:)))!
    Случаен ли е фактът, че след като дойде време за връщане на тези пари, техните получатели са вече... "на почивка" я в Белград, я в Дубай, я излетели в Космоса или излезли в... нелегалност или пък просто... на майна си Райна:)))?!?
    Ама с ятаци като училия за... лидер Стоян Мавродиев, това си е съвсем нормално особено в кочината Бантустан!
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Деда ти

    2 0 Отговор

    До коментар #11 от "Чичо Тони":

    А ,не обиждай така тез хубави хора!
  • 16 Токин

    1 0 Отговор
    Интересно дали пък Кольо Парамов е успял да се пребори със своята финансова зависимост към фараон Цветан Василев?!?
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.