Last news in Fakti

22 Юли, 2020 21:30 3 573 21

Напрежение между Анкара и Атина: Турция продължава със сондажите в Средиземно море

  • турция-
  • гърция-
  • газ-
  • средиземно море-
  • кипър

В основата на спора са турските претенции за акватории край Крит

Напрежение между Анкара и Атина: Турция продължава със сондажите в Средиземно море - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

След като започна сондажи за нефт край Кипър, Турция планира да направи същото и край остров Крит. Гърция негодува. Нарушава ли Анкара международното морско право?

 

Отношенията на ЕС с Турция са един от основните приоритети на германското европредседателство. "Имаме нужда от съгласувана стратегия спрямо Турция", заяви федералната канцлерка Ангела Меркел. Тази стратегия трябва да обхваща богат спектър от теми – от Сирия до Либия, от бежанския въпрос до правата на човека. Същевременно федералната канцлерка определи турските сондажи за нефт и газ около островите Кипър и Крит като "затруднение" за постигането на трайно разбирателство между ЕС и Турция. Сондажите към Кипър вече бяха предприети през 2019-а година, тези към Крит са планирани за есента на тези година.

В основата на спора са турските претенции за акватории в източната част на Средиземно море. Анкара от десетилетия негодува срещу това, че редица гръцки острови пред турското Егейско крайбрежие ѝ пречат да се възползва от изключителната икономическа зона. В едно скорошно интервю външният министър Мевлют Чавушоглу нарече "неприемливи" претенциите на разположения в близост до турското крайбрежие малък остров Кастелоризо, който е отдалечен на над 500 километра от Атина, да разполага с по 200 морски мили изключителна зона във всяка посока.

Постигане на справедливо решение

Съгласно Конвенцията за морското право на ООН от 1982-а година искането на Гърция може да бъде оправдано, казва професор Неле Мац-Люк, директор на Института по международно право към университета в Кил. Тя дава пример с Франция, която претендира за контрола върху големи акватории около множество малки острови в южната част на Тихия океан и в Южния ледовит океан. По подобие на сушата, "истинските", т.е. обитаемите острови, за разлика от скалите, могат да претендират за 200 морски мили изключителна икономическа зона. Ако обаче тази зона се препокрива със зоната на някоя друга държава, двете засегнати страни трябва да се споразумеят за протежението на границата съгласно Конвенцията за морското право.

"Не е регламентирано много ясно как трябва да изглежда едно такова споразумение", посочва професор Мац-Люк. "Ако държавите се споразумеят с договор, са свободни да избират методите, които използват. А ако не успея да подпишат такъв, казусът трябва да бъде разрешен от международен съд или международен арбитражен съд". Съдът взема решение, което да постига "справедливост". Експертката е на мнението, че именно така трябва да се подходи и към малките гръцки острови пред турския бряг. "При положение, че биха довели до изкривяване на отношенията, в отделни случаи малките острови се игнорират от съдиите в името на "справедливостта" при начертаването на границите". 

Кога споразумението е ефективно юридически?

Макар съдебно решение да няма, турското правителство обяви, че през септември ще започне сондажи за нефт и газ край Крит. То се позова на "Меморандума за разбирателство" за разпределение на акваториите в източната част на Средиземно море, подписано през ноември 2019-а година с признатото от ООН либийско правителство. Този меморандум обаче се отхвърля не само от Гърция, но и от други държави в региона. Както посочва професор Мац-Люк - дори споразумението да е ефективно, то не може да бъде във вреда на трети държави. Договор между Турция и Либия, който напълно игнорира претенциите за акватории на Гърция, е нищожен за Атина. Становището на трети страни няма значение само в случаите, когато става дума за двустранна подялба, изтъква Мац-Люк.

Съвсем различна е ситуацията с турските сондажи край Кипър. Споразумението за разпределение на изключителната икономическа зона, което Италия и Гърция договориха през юни, е напълно валидно. Трети държави трябва да бъдат питани само ако техни граници са застъпени. 

"Макар статутът на Северен Кипър да е много оспорван, турските сондажи по кипърския шелф не са издържани от правна гледна точка", смята Мац-Люк. И не е вярно, че щом Турция не се е присъединила към Конвенцията на ООН по морско право, не би трябвало да се съобразява с правилата, определени в нея. Много от разпоредбите в Конвенцията вече се възприемат по подразбиране, дори самата Турция се позовава на тях.

Възможното решение

До момента Гърция и Кипър отказват да преговарят с Турция за протежението на морската граница – те поддържат позицията, че въпросът е уреден от международните договори. Не е сигурно обаче дали тази позиция ще устои. Ако Анкара, Атина и Никозия решат да се обърнат към независима международна институция, за да намерят решение, това ще трябва да бъде или Международният съд на ООН в Хага или някой международен арбитражен съд.

Според професор Мац-Люк, може да бъде намерено и временно решение, което да предвижда съвместната икономическа експлоатация на спорните акватории, без от това да произтичат претенции, а резултатът да бъде отчетен в последващото споразумение. Възможно е печалбите да се делят, докато един ден се стигне до начертаване на границата. Не е изключено съвместната експлоатация да се окаже и трайно решение, смята професорката. 


Поставете оценка:
Оценка 5 от 3 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Барба Ганьос

    25 1 Отговор
    Тез гърци са много прости. Виж ние как си дадохме златото
  • 2 Обективен

    3 6 Отговор
    Защо им е на турците да дупчат Средиземно море, като могат да си купуват на безценица руски, азерски или втечнен газ?! :)
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Стратегически бързовар

    3 3 Отговор

    До коментар #3 от "Пуснете им едно торпедо":

    Торпедо Москва ли ?

    Коментиран от #5, #6

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 На Крит вече

    6 9 Отговор
    Турския кораб ще бъде потопен! Такава заповед е дадена! Номера на Турция няма да мине там!

    Коментиран от #18

  • 9 Yavuz

    16 8 Отговор
    Остров на 2 км от Турция и на 500 км от Гърция и все още си мислят че е гръцки , о. Крит според Лозанския договор 3/4 е на Турция и 1/4 на Гърция. Тепърва предстои голямата изненада за гърците.
  • 10 Ержо

    6 9 Отговор
    Накрая ще го плеснат Иран,Сирия, Иракските кюрди и Египет и Хавтар с любезното съдействие на Гърция

    Коментиран от #15

  • 11 Герб Доган

    3 1 Отговор
    Оставка веднага съд затвор
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Pokoloko

    4 0 Отговор

    До коментар #7 от "Последния Софиянец":

    Събира. И двата кораба ще прати 😅
  • 14 реалиста

    4 3 Отговор
    още санкций и с едно левче ще ям и пия
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Хахаха

    9 4 Отговор
    От кога ви казвам, че гърците нямат никакво правно основание за претенциите си. Сега и немската професорка ви го казва.
  • 18 ала бала

    7 4 Отговор

    До коментар #8 от "На Крит вече":

    Вярваш ли си,че на гърците им стиска
  • 19 Макар че

    3 2 Отговор
    статия...честито на турците, статия честито на пиратите.. 12 мили за островите и готово
  • 20 Хасан

    3 1 Отговор
    Ердоган звънна на Меркел и й каза ," прибери си гръцкото куче да не лае или ще има бой ...,," ..и Мицотакис подви опашка
  • 21 турчин

    2 1 Отговор
    Поредната антитурска статия на Бай Ганьо,но уви и това нема да помогне на гърците,турците знаят да си защитават правата и интересите.