Last news in Fakti

21 Август, 2020 06:30 2 378 5

Северна Македония: Ново правителство, стари проблеми

  • зоран заев-
  • северна македония-
  • стево пендаровски

Новата коалиция с партията на албанското малцинство има един сериозен недъг – конфликтите и политическата нестабилност са предварително програмирани

Северна Македония: Ново правителство, стари проблеми - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Социалдемократите на Зоран Заев се връщат обратно във властта. Но новата коалиция с партията на албанското малцинство има един сериозен недъг – конфликтите и политическата нестабилност са предварително програмирани.

 

Когато през май 2017 година Социалдемократическата партия на Северна Македония (СДСМ) и най-голямата партия на албанското малцинство в страната - Демократичният съюз за интеграция (ДСИ) - съставиха правителство, това беше лъч на надежда за хората в балканската държава, тъй като по този начин се слагаше край на 10-годишното управление на ВМРО-ДПМНЕ и нейния премиер Никола Груевски. Но три години по-късно ставаме свидетели на новината, че двете партии отново ще управляват заедно, което се възприема с по-скоро с разочарование, отколкото с оптимизъм.

Коалиционното споразумение беше постигнато месец след изборната победа на социалдемократите на премиера Зоран Заев, на когото не му стигнаха гласове за самостоятелно управление. Заедно с петнайсетте мандата на ДСИ новото коалиционно правителство разполага с много крехко мнозинство от само 1 глас в парламента.

Политическа нестабилност

Но това далеч не е единственият признак за очертаващата се политическа нестабилност на Северна Македония. Разочарованието на хората от несправянето с кризата от пандемията, доведе до рекордно ниска избирателна активност. А това доведе до нуждата от съставяне коалиционно правителство. 

Двата коалиционни партньора обаче могат да се похвалят с успехи през последните 3 години: под ръководството на премиера Заев бяха подписани исторически споразумения с Гърция и България. Компромисът за името отвори пътя на страната към пълноправно членство в НАТО и предприсъединителни преговори с Брюксел. Освен това бяха проведени и някои вътрешнополитически реформи, но като цяло страната продължава да е твърде далеч от онова, което иска да постигне в правосъдието, превенцията на корупцията и върховенството на закона.

Хваленият в чужбина като реформатор и нова политическа звезда на Балканите премиер Зоран Заев у дома попада под острите удари на критици отдясно, които след смяната на името на страната се чувстват с ограбена национална идентичност, и от страна на либералите, които са недоволни от бавното темпо на реформите на правителството.

Компромисът, постигнат след продължилите няколко седмици преговори за коалиционно управление, гласи: Заев ще остане премиер за пълен мандат - вероятно до 2024 година, чиито последни 100 дни обаче той ще преотстъпи на ДСИ. На теория това може и да звучи добре, но практическото изпълнение крие редица неизвесности.

Удобството и необходимостта родиха новото правителство на Северна Македония.  Историята на отношенията между двете партии през последните години показва, че както СДСМ, така и ДСИ рано или късно започват да си търсят нови, по-подходящи партньори в парламента.

Разногласията са програмирани

Социалдемократите смятат, че партията на албанското малцинство не е готова да подкрепи тяхната реформаторска програма, която трябва да отвори пътя на страната към пълноправно членство в ЕС. ДСИ пък оценяват политиката на Заев за "общество за всички" като заплаха за правата на етническите албанци.

Проевропейският път на развитие на страната може и да не е застрашен, но вътрешните противоречия между коалиционните партньори могат да доведат до бърз край на тяхната коалиция. Възможно е той да настъпи още преди местните избори, които трябва да се проведат през есента на следващата година.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Солов играч

    14 0 Отговор
    Македония дали познава себе си?
    Кои са я настройвали противен България?
    Защо в Македония, българин от България не може да има например успешен и сигурен бизнес?

    Коментиран от #2

  • 2 Сръбете

    9 2 Отговор

    До коментар #1 от "Солов играч":

    Сърби за разлика от нас имат агенти в Македония и плащат за пропаганда. Казват им, че българите са монголци и не може да имате нищо общо с тях. Историци и политици са на заплата към Сърбия.
  • 3 Перо

    10 0 Отговор
    Стига вече с тая Северна Македония! Никой не го интересува какво правителство имат македонистите с бетонни глави.Сърбите вече започнаха да строят ограда на границата със С.Македония.Трябва и ние да го направим. Гърците им набиха обръчите и си решиха проблема! Скоро ще граничим с Албания.
  • 4 Стамат магарето

    1 1 Отговор
    Град козлодой премиер Неговата жена ..последния софянец ..президент.алфа вълк0..главен ибрикчия ...
  • 5 Стамат магарето

    1 0 Отговор
    Град козлодой премиер Неговата жена ..последния софянец ..президент.алфа вълк0..главен ибрикчия ...макетата