Призовават ни да спасим човешката цивилизация, като си стоим вкъщи и си мием ръцете. Като в модернистичен роман, в който цялото действие се разиграва в съзнанието на разказвача. В моята собствена равносметка за ерата на COVID-19 ще останат само тези физически обекти, които си струват да бъдат споменати: неизползвани самолетни билети и използвани предпазни маски.
И въпреки това в мига, в който излезеш на улицата, веднага забелязваш колко много неща са се променили. Врати затвориха не само моите любими кафенета във Виена и в София, но и любимата ми книжарница във Вашингтон. COVID-19 разруши нашия начин на живот подобно на неутронна бомба - без да уврежда материалния свят. През по-голямата част от 2020 година летищата бяха едно от най-тъжните места на света - празни и тихи, подслонили само шепа пътници, които като призраци се лутат из терминалите.
Вкъщи е България
През последните три десетилетия свободата на придвижване непрекъснато се разширяваше, за хората от най-различни социални класи ставаше все по-лесно да се смесват, а това се превърна в могъщ символ на глобализацията. Днес тази свобода вече е в историята - или поне са ѝ наложени продължителни ограничения. В същото време публичните призиви към хората да си стоят вкъщи предизвикаха нещо като метафизична рефлексия: „вкъщи“ е мястото, където искаш да бъдеш, когато си застрашен от сериозна опасност. И в мига, когато аз и семейството ми разбрахме, че ни предстои дълъг период на социално дистанциране, ние взехме едно решение, което изненада и нас самите: да се върнем в България.
Това решение определено не беше рационално. В продължение на десет години ние живеем и работим във Виена. Обичаме този град, а и австрийското здравеопазване е много по-благонадеждно от българското. Тоест, върнахме се в България единствено поради убеждението, че трябва да си стоим „вкъщи“. А за нас „вкъщи“ е България. В това кризисно време искахме да бъдем по-близо до хората и местата, които сме познавали през целия си живот.
Това важи не само за нас: по същия начин постъпиха и 200 000 други българи, които живеят в чужбина. В своята родина многобройни хора потърсиха не само закрила – те намериха и утешение в майчиния си език. В моменти на най-голяма опасност ние несъзнателно проговаряме на езика, с който сме отраснали. В своето детство в България аз научих нещо много ценно от руските филми за Втората световна война: един от най-опасните моменти за съветска шпионка в хитлеристка Германия е раждането на дете, защото раждащата жена неизбежно крещи на майчиния си език. Да, да си останеш вкъщи означава да останеш в майчиния си език, да останеш на сигурно място.
Парадоксът на пандемията
Глобализацията през 21 век произведе и една голяма оптическа измама: че само мобилните, трансгранични хора, които познават много летища по света, могат да бъдат истински космополити, че само онези, които се чувстват у дома на няколко различни места, могат да запазят една универсална преспектива. Но нека да си припомним, че класическият космополит, философът Имануел Кант, никога не е напускал родния си Кьонигсберг (днес Калининград), който в различни периоди принадлежи към различни империи. Кант въплъщава същия парадокс като пандемията COVID-19, която води към по-глобален свят, макар че точно заради нея националните държави слагат гранични катинари на глобализацията.
Защото именно самоизолацията и социалното дистанциране дадоха простор на европейския дух. Ние затворихме границите между държавите от ЕС, затворихме хората по домовете им, но тъкмо в резултат от това те станаха по-космополитни от когато и да било преди. За всички онези, които имат достъп до съвременните комуникационни технологии, пандемията прекрати не глобализацията, а локализацията. (…) Това може да се окаже просто преходен исторически момент, на въпреки всичко няма как да отречем, че все по-добре разбираме какво означава да живеем в един-единствен общ свят.
"Коронавирус и родина: заразата отново ме превърна в българин" - под това заглавие германският „Тагесшпигел“ публикува есето на Иван Кръстев, част от което прочетохте тук. Цялото есе на Кръстев ще излезе в годишен сборник на Project Syndicate.
Автор: Иван Кръстев
Коментиран от #28, #39
-12 +56
-9 +38
-1 +9
-10 +33
Коментиран от #12
-10 +36
Коментиран от #13
-1 +8
-5 +23
-3 +23
-1 +13
-4 +3
До коментар #5 от "Протестър":
Да бе, той се в разглезил с живота във Виена, а ти искаш да си дава живота на улицата. Нали при първата гавра на бялата мафия или ако недай си боже имат дете, да го пише болно за да го приемат в детска градина ще хване първия самолет за Виена и ще напусне престижната работа в колцентър с немски език
-4 +18
До коментар #6 от "Горда съвецка чукча рософил":
Ако е горд българин , да даде няколко от ресторантите си на ближния и да изчистят всички сгради , които о@каха ...
-1 +6
Коментиран от #15
-4 +11
До коментар #14 от "Бай Иван":
У чожбината ,яко доларите в марки ,и жените евтини. ,монче !
-3 +2
Коментиран от #26
-2 +24
-6 +10
-7 +13
Коментиран от #23
-6 +5
-0 +8
-1 +4
До коментар #20 от "Иван":
Те 60% от тия 200000 са патладжани
-1 +13
-4 +11
-2 +3
До коментар #16 от "Тоя палаш":
А ти какво произвеждаш?Той нищо.Сигурен съм че и ти предлагаш някакви услуги.Можеш ли да създадеш нещо стойностно,което да бъде оценено и да правиш таланти.Ако не можеш значи нямаш право да съдиш този човек избрал "подхвърлени мръвки" във ФРГ пред комат хляб на ден в Р.България!
Коментиран от #43
-2 +3
Коментиран от #36
-2 +3
До коментар #27 от "INOT":
Абсолютно, щом е от Дойче Зеле или там Тагесшпигел мигел не им вярвам. Може да е или платена статия от кучето на Меркел Б.Б. да се агитира за връщане или просто немците искат да се отърват от българите и да се насладят на арабите
-1 +7
-0 +2
-0 +4
До коментар #1 от "Последния Софиянец":
и десетимата ли?
-0 +0
На тия део България им е "вкъщи" си седат в България, не си вейкат потурите по света. Седим тука и се мъчим да работим, въпреки, че държавата е впрегнала всички ресурси да пречи.
Дойчевеле, само такива безродници ли ви кефят, та все ни натрисате по някой за пример.
-0 +3
-0 +0
-0 +4
-0 +2
-0 +0