15 Март, 2021 20:30 2 806 31

"Всички милеем за България": българи в САЩ се борят за откриване на повече секции

  • избори-
  • сащ-
  • българия-
  • бойко борисов

Българите в САЩ се опасяват, че таванът от 35 секции ще доведе до струпвания пред някои пунктове за гласуване

"Всички милеем за България": българи в САЩ се борят за откриване на повече секции - 1
Снимка: DW
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Дълго са ни натрапвали, че нямаме моралното право да избираме управниците на България, след като не живеем постоянно в страната, казват българи от САЩ. "Но всички милеем за България. Не искаме да се откъсваме."

За парламентарните избори на 4 април 2021 в чужбина ще бъдат открити 465 секции - в 69 държави. Списъкът бе публикуван на 12 март от Централната избирателна комисия. За сравнение: на изборите през 2017 секциите в чужбина са били 371. В ЕС масовата мобилизация на българската диаспора се увенча с успех - така например в Германия ще бъдат открити рекорден брой секции - 62. Заради ограниченията в Изборния кодекс обаче в Турция, САЩ, а и във Великобритания ще има само по 35 секции - макар че са били подадени заявления за откриване на повече пунктове за гласуване.

Таванът от 35 секции важи за всички страни извън Общността. Активисти от Великобритания вече коментираха пред Дойче Веле, че българите на Острова се намират в ситуация на "предизвестено бедствие". И българските граждани в САЩ критикуват остро действащите рестрикции, според тях 35 секции в Америка са крайно недостатъчни. В разговор с Дойче Веле двама от координаторите на секциите съобщиха, че в понеделник, 15 март, ще подадат жалба пред ЦИК заради орязаните секции в САЩ. "Наели сме адвокат от София, който да ни представлява. След ЦИК, жалбата ще премине във ВАС, където се надяваме да надделее разумът и да се приложи конституцията, а не законът, който ѝ противоречи, с лимита от 35 секции за страни извън ЕС", обясниха Елена Хамбарджиева от Ню Йорк и Даниел Дженев от Чикаго.

"Не желаем да се откъсваме"

"Всички милеем за България. Не е носталгия, а усещане, че има какво да кажем и с какво да допринесем. Не желаем да се откъсваме, децата ни също проявяват интерес, занимаваме с културни прояви и няма причина да се отделяме от България, още повече това да се случва зорлем", казва журналистът Христофор Караджов, който живее в САЩ от 25 години. "Ако някой иска да бъде изолиран, да не участва в българския политически живот и да не се занимава с българска култура, това винаги е възможно. Но тези от нас, които не искат да късат тази връзка, трябва да имат възможност да продължават да бъдат част от България", допълва той. Караджов ще е председател на секцията в Ориндж Каунти, Калифорния.

Намирането на подходящи помещения, предлагането на членовете на секционните избирателни комисии, комуникацията с посолството - цялата тази дейност се извършва от доброволци. Сред тях е и Елена Хамбарджиева. "Посолството и консулствата помагат единствено с документацията и комуникацията с Външно министерство и ЦИК", разказва тя. "През 2014 година отворих първата секция в Куинс, Ню Йорк. Оттогава участвам в процеса. Тази година се заех да информирам хора как да си отворят секция. Свързвам се с тях във Фейсбук. Виждам в кой град има повече заявления и е възможно да бъде разкрита секция и им обяснявам как може да стане това." Така се стига до мобилизации на българските общности, дори в условията на пандемия. "В Маями например се отвори секция от хора, които аз не познавам и които не се познават помежду си. Събраха се в социалните мрежи и успяха", разказва Елена.

И всичко това преди същинския изборен процес, който също е много изморителен. "Предната вечер отиваш да запечаташ секцията. На следващия ден рано сутринта започва изборният ден, стоиш до 20:00 вечерта. После започва броенето, подготвянето и изпращането на протоколите. Ангажиментът е до след полунощ", разказва Христофор Караджов.

"Имаш право на България"

Ваня Креймър също живее от дълги години зад океана. Но гласува всеки път. "Отразявала съм доста избори като журналист, досега никога не съм усещала толкова силно желание за гласуване", споделя тя. Това е една от причините с нейни познати и съидейници да стартират кампания, целта на която е да мотивира повече българи в чужбина да се включат в изборите.

"Всичко започна с един разговор, в който обсъждахме ниската избирателна активност и липсата на мотивация у хората да отидат до урните. Както и често натрапваната вина, че нямаме моралното право да избираме управниците на България, след като не живеем постоянно в страната." Приятел на Ваня, който живее в Германия, предлага да финансира изработването на плакат, а рекламна агенция в България предлага напълно безплатно професионална помощ. Така се ражда кампанията "Имаш право на България", за нея се създават специален сайт и рекламен клип. А достъпът до плакатите е свободен за всички българи по света, които искат да ги разпечатат и да ги поставят на видни места в града, в който живеят.

"Дано следващото управление промени правилата"

"Нашият глас е наше конституционно право", казва Ваня. "Трябва да се борим за отваряне на още секции и повече информация, които ще спомогнат за по-добра организация и гражданска активност на изборите. Само активното гражданско общество и масовото гласуване на българската диаспора в чужбина може да доведе до истинска промяна", убедена е тя.

Българите в САЩ се опасяват, че таванът от 35 секции ще доведе до струпвания пред някои пунктове за гласуване. И то в условията на пандемия. Надяват се, че жалбата им ще има успех. Или че поне на изборите след четири години най-после ще се реши проблемът с гласуването в чужбина. "Надявам се, че нарасналата избирателна активност на българите в чужбина ще бъде забелязана от следващото управление и ще се даде възможност да гласуваме по достъпен начин, по пощата и по електронен път", казва Елена Хамбарджиева. И Христофор Караджов се надява на същото. "Очаквам новото правителство да направи гласуването по-лесно и да помогне за това българи да се връщат в България и да инвестират в нея. Не с кухи патриотарски фрази, а просто защото е притегателно място в прагматичен план."


Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Милеят

    25 11 Отговор
    Ама останалите в България изработват пенсиите на родителите им...
  • 2 РЪМПЕЗИ

    20 12 Отговор
    АКО БЪЛГАРИТЕ В ЧУЖБИНА СПРАТ ДА ИЗПРАЩАТ ПАРИ БАРЦЕЛОНСКИ ЩЕ Е В КАУША ЗА БРОЕНИ ДНИ...80% ОТ ПЕНСИОНЕРИТЕ СЕ ИЗДЪРЖАТ С ТЕЗИ ПАРИ....
  • 3 Бг,

    30 17 Отговор
    Като милеете толко , се приберете и давайте добавена стойност както ние го правим въпреки трудностите,корупцията...наслушахмесена лан лан
  • 4 свободна борба

    9 3 Отговор
    а не трябваше ли да има достатъчно секции,за да не се налага да се борят за тях?
  • 5 Вуте

    22 10 Отговор
    Повечето от емигриралите в САЩ се прибират в България веднъж на 5 години. Колко да милеят за тук? Те няма и да се върнат да живеят в Родината, защото вече са с американско гражданство и са горди янки!Такива патриоти са и турците с български паспорти. Друго е положението с емигриралите в Англия, Германия и Испания. Те са си тук всеки празник.

    Коментиран от #29

  • 6 Az2020

    19 12 Отговор
    Право на глас трябва да имат само и единствено хора, които са грамотни и плащат данъци в България!

    Коментиран от #12

  • 7 националност

    26 9 Отговор
    За бога,хора спрете с този бутафорен патриотизъм! Та вие не сте българи а просто американци с български произход.Българите живеят в България,така както румънците в Румъния,албанците в Албания и т.нт.
  • 8 Demonaz

    17 10 Отговор
    Не сте българи. Има нашенци,които живеят в Румъния,Гърция ,Украйна и т.н и са запазили обичайте си ,а вие не. Вие сте предатели на родината. Стойте си в прехваления сащ.
  • 9 хъхъ

    17 10 Отговор
    Като милеят, да се върнат тук...не от хиляди километри да ми гласуват за Радановци, Бойкикиеви и други психодесни демоНкрати.
  • 10 Последния Софиянец

    17 10 Отговор
    Поздрави от Орлов мост!Студа не ни плаши.Българите в чужбина най много подкрепят протеста.Защото са прогонени от Хунтата немили недраги.
  • 11 бай Даньо

    10 6 Отговор
    А стига с ти глупости за голямото гласуване в чужбина и нуждата от много секции! В Америка традиционно гласуват по около 5000 души всичко , 35 секции са много .Това са по под 150души на секция. Ай стига с тия комплексарски! В Америка 35 секции ще обхванат 90% от диаспората и пак няма да отиде никой почти да гласува. Българите в чужбина са просто ирелевънт.
  • 12 Елсмс

    4 1 Отговор

    До коментар #6 от "Az2020":

    И живеят в България
  • 13 бай Киро

    4 9 Отговор
    тия който милеят за България не ходят по избори.От избори сме на тоя хал.Ако е ставало с избори Ръковски,Левски,Ботев,Бенковски,Каблешков,Волов...и прочее изборни секций щяха да откриват във Влашко.Гласуват предателите,душманите на народа,Чесните хора мислят как с оръжие в ръка да спасяват каквото е останало от родината.

    Коментиран от #15

  • 14 Хахаха

    13 10 Отговор
    Толкоз милеят, че и 1 лев данък не плащат в България...
    Категорично трябва да се забрани гласуване извън България.
    А, иначе за платени лобистки простотии като на двамата сенатори ... сте готови.
    Миню Стайков и братя Бобокови са платили около 1 милион долара за декларацийката ... коато толкова въодушеви пРезидента, ДБ и Цвинокио .... мафия.

    Коментиран от #16

  • 15 бай Киро

    0 0 Отговор

    До коментар #13 от "бай Киро":

    пардон...Раковски.
  • 16 бай Киро

    9 4 Отговор

    До коментар #14 от "Хахаха":

    По тая логика целия революционен комитет,хайдути и прочее трябва да се заклеймят.Левски и Ботев башка,че и те са били емигранти.В болшинството си,емигрантите нямат вина за разрухата в България.Не малка част от нас избягаха в зародиша на чи*футодемокрастията.тоест с нищо не сме причинили 31 годишната разруха По голямата част от нас не са и стъпвали в изборна секция,което ще рече,че и косвенно не сме допринесли за дивия преход.Дори да нямаме роднини имаме наследственни имоти там за който плащаме.Предателите ги търси предимно в родината....там се сътвори този ужас.Ако са извън нея,те не са емигранти.
  • 17 Българин

    3 7 Отговор
    Миилеете!!! Да бе да! Я си стойте на хубавото и не решавайте как аз дето се трудя цял месец за заплата, която получавате само за седмица работа!!!! Шкембе воевода незабавно да ви отнеме личните карти

    Коментиран от #18

  • 18 бай Киро

    7 4 Отговор

    До коментар #17 от "Българин":

    И какво сме ти криви ние?Нито сме гласували за Луканов...нито за фильо....хеле пък за Жан и Ма*нгала от драгалеци.Не сме гласували за царя,серГейм,Орешарски,тиквоча...бе може и да пропуснах някого от тия дето ви докараха до заплатите който взимате.И аз съм на заплата и аз плащам.Вие който сте там съсипахте държавата с избори,не ние.Мога да ти гарантирам,че поне 80% от истинските емигранти(не изклесниците на олигархията и политиците ви)няма да гласуват.Как ли не, да се грабна на 1200мили,че и да си покрия масрафа...от какъв зор?За да стана и аз национален предател като онези там.Аз съм бежанец от чиф*утокрастията,няма как да я легитимирам.Ако може някога с калашниците да се върнем и да си разчистим сметките ...тогава става.
  • 19 Гошо

    4 8 Отговор
    По официални данни на ЦРУ българите в САЩ са 55 000 да не говорим че са постоянно живеещи там децата им имат американско гражданство да не ми говорят че са българи и милеят за България

    Коментиран от #22, #25

  • 20 Гошо

    4 4 Отговор
    Да добавя че на българите в Украйна и Молдова не им се дава българско гражданство умишлено на македонците им се дава въпреки че не искат да са българи и ни мразят
  • 21 макробиолог

    9 6 Отговор
    Общо взето съм вкарал повече чисти пари в БГ от сумата на всички които са се из.хо..дили под статията.

    Коментиран от #28

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 българина

    3 1 Отговор
    който милее затук си стои тук, 2 млн мигранти преди 3 г дали милеят от кочините от които избягаха!?!?!? същотото е. когато тук стане като там, сами ще се върнат без да милеят!
  • 24 Уса

    7 5 Отговор
    Половината българи в сащ са фалшиви родолюбци или познават само магистралите построени от хунтата.Останалата част помагат на българите в България с каквото може и колкото може.Не наричайте всички изменници,защото ако не са даренията от чужбина сега щяхте да сте потънали в непогребани трупове разкъсвани от бездомни хора и кучета.Всичкото това се контролира с пари и не са от джоба на мутрата Бойко Борисов а от работещи в чужбина дори и в България.Колкото до пенсионерите вие работещите в България не ги издържате.Парите за пенсии са от кредити там е черна дупка а вашите удръжки са си ваши за вашата бъдеща мизерна пенсия.Гласувайте за мутрите и вашите деца ще ви плащат греховете.И спрете да ревете и плюете а си вдигнете задниците и направете нещо,че ако се върнем за вас няма да има работа
  • 25 Marinov

    1 1 Отговор

    До коментар #19 от "Гошо":

    Гошо, ИЗПУСНАЛ си ЕДНА О!
  • 26 Marinov

    1 0 Отговор
    Гошо ето към 2005 ОФИЦИАЛНО колко дават че са били:
    "Държавната агенция за българите в чужбина през 2004 година оценява българите на 250 000 души (като включва освен етнически българи и хора които са граждани на България)"

    Сега се Казва че са НАТ 500,000 като има към 60,000 Рудени в САЩ и нерегистрирани в БГ Деца!
  • 27 Тия там

    3 0 Отговор
    Всичките са грберасти и не знаят че ГЕРБ са бивши комуняги и крадци.
  • 28 Вкарал си дръжки

    4 2 Отговор

    До коментар #21 от "макробиолог":

    Купил си някоя панделка и мислиш че си инвеститор. Българина плаща за осигуровки, хранавода, ток, телефони, транспорт, банки и мн. др. ежемесечно
  • 29 Иван

    5 3 Отговор

    До коментар #5 от "Вуте":

    Ами така е, но ти от къде знаеш, че не милеят? Бил ли си в чужбина? Не мрази хората а им съчувствай! Там са от зор! Не от кеф! и това, че всичко им е подсигурено на разстояние пт 10,12 хил. Км. Също мога да кажа и за другите който са в Европа но разстоянието е 2ч със самолет! И струва от по 30,50е на полет! За кой е по лесно да се прибере на всеки празник? Ако имаш против от някой от българите в чужбина първо помисли и после си давай мнението пред публика ! Защото на тези там им е омръзнало като си дойдат и да виждат в всяка една институция необразовани хора който не могат да кажат едно добър ден и да покажат една усмивка поне е така от любезност! И да не обсъждам въобще по магазините продавачки и продавачи по заведенията персонала и по улиците шофьорите!
  • 30 koлибap

    4 4 Отговор
    Аз си живея в България и никак не желая бегълци отишли на готово да решават кой да ме управлява! Не желая страната ми да се превръща в безличен щат без правото сам да решава как да урежда собственият си дом!
  • 31 Калмук

    2 3 Отговор
    Някой, който с години не е стъпвал на изток от Калотина, ще избира кой да ме управлява ... Друг пък, който не може и дума на български да прочете и избира по номерче - и той ще казва кой да ме управлялва. ... Ето заради такива малоумия демокрацията започва да става мръсна дума.