В продължение на над десетилетие политиката - по света и у нас - бе доминирана от истерици с недобри намерения към общото благо. Имаше години, в които бъдещето изглеждаше тяхно - по един непреодолим и неумолим начин. Днес обаче навсякъде в цивилизования свят наблюдаваме техния залез. Връща се онова "нормално", породено през столетията от демокрацията, законовия ред, мира, солидарността и справедливостта. Истериците губят избори от САЩ до Словакия. Печелят умерените, учтивите, уважителните и приличните.
Белезите на 90-те години
След протестите от 2020 година в България също забелязваме този процес. Парадоксално, но факт: оказа се, че крайната форма на политика, всенародният протест, произведе политическа ситуация, в която крайностите са се оказали неприемливи. В специфичния български контекст тази революция в националното съзнание бе мотивирана от едно ясно изразено желание, развиващо се на нивото на културата и, следователно, трайно и дългосрочно: да се излезе най-сетне от ситуацията, при която безобразията, срещу които е необходимо да се протестира, лесно стават правило. Накратко: да се излезе от дълго проточилите се 1990-те години.
Погледнати от този ракурс, основните белези на тези години бяха три:
- Крайното разделение и противопоставяне, характерно за двуполюсните политически системи. Това разделение се изразяваше с поведение, основано върху нетърпимост, отхвърляне, омраза, обиди и много крясъци.
- Разпад на законността и заменянето ѝ със сила или поне с привидността на сила
- Буйстващо лично поведение, обусловено от отпадането на старите контролни механизми и липсата на нови, в съчетание с внезапно появилите се икономически условия за хедоностично поведение след десетилетия на социалистически дефицит. Чалгата бе изразът на това в сферата на масовата култура.
Години на разделяне, насъскване и тормоз
На тази основа се сформира нова (анти)култура на общуване, деградираща към цялостна истеричност на поведението. След като разби двуполюсния политически модел, Сакскобургготски се опита да укроти истерията чрез налагането на умерен режим на публично говорене и поведение. Това обаче не се получи, тъй като не стъпваше нито върху внимателен анализ, нито - върху сериозна политическа визия. В следващите години цялата неистовост на 1990-те години изби директно в политиката и в управлението, стигайки своя връх в периода на властване на Бойко Борисов. Следвайки примера на други крайни популисти, той наложи дискурс на разделяне, насъскване и тормоз. Не след дълго той се оказа адекватен изразител на истеричния дух на времето, последван от Орбан в Унгария, Качински в Полша, Тръмп в САЩ, както и от крайните популистични партии, напъплили Стария континент.
В по-голямата си част обаче българите не буйстват. Те са прилични, умерени хора. Известно време могат да се фасцинират от модели на крайно поведение, привиждайки в него някакъв героизъм. В крайна сметка обаче средният българин стига до прозрението, че екстремното поведение е просто неприлично и позорящо. Освен това, въпреки склонността на малцинство българи да залитат към екзотични, крайни идеологии, повечето са здравомислещи хора. На тях сравнително бързо им омръзват бомбастичността, преувеличенията и откровените лъжи на популистите.
До какво води истеричната политика?
Не на последно място, масовият българин не харесва хаоса, непредвидимостта и обирджийството. А истеричната политика, разбра той, води именно до това. Например, когато към разпада на законността при управлението на Борисов се добави и разпад на институциите, се стигна до голо властване на бандити, измамници и обирджии.
В крайна сметка, към средата на 2021 година българското общество формира ясното искане за прекратяване на политиката на истерия и на свързаните с нея извращения на нормалното, подредено, непретенциозно живеене. Започна да търси съответните умерени и прилични политици. И, за свой късмет, започна да ги намира. Като начало отчете приличния начин, по който партиите в Демократична България правят политика от години - и удвои подкрепата си за ДБ. След като повика Слави Трифонов, един откровен политически истерик, да свали от власт своето подобие Борисов, българското общество му обърна гръб именно заради истериите на партията ИТН. Обществената подкрепа се преориентира към новата умерена сила - Продължаваме промяната, олицетворворявана от Кирил Петков и Асен Василев, които имат всякакви кусури, но не са истерици.
Изборите през ноември: пълно е с кандидати истерици
В контекста на тези промени в обществените настроения, крайно любопитен изглежда списъкът както на политическите сили, така и на кандидатите за президент, които ще се явят на избори на 14 ноември. Лагерът на истериците традиционно се предвожда от ГЕРБ. След десетилетие насъскване и разделяне, крайно неубедителен - смехотворен дори - изглежда внезапният напън на Борисовата партия да лансира кандидатурата на Анастас Герджиков като обединяваща, умерена и прилична. Такива разминавания между фасада и съдържание могат да не са особена пречка при изгрева на някаква политическа сила; но когато се случва в нейния залез, обикновено следва наказание от публиката. От тази гледна точка изглежда, че нито резултатът на ГЕРБ, нито на Герджиков ще бъде впечатляващ, да не говорим за победоносен.
След десетилетно спазване на външно приличие, крайно неочаквано в лагера на истериците се оказа ДПС. Напоследък не минава ден, без от някоя медия да се изплискат истериите на Мустафа Карадайъ по темата "олигархичния бизнес-медиен-НПО кръг Капитал". Какъвто и да е кандидатът на ДПС за президент (ако има такъв), подреждането на тази партия в лагера на истериците му гарантира лош резултат. Едва ли и парламентарният вот за ДПС ще спечели от рязкото препозициониране на партията в редиците на истериците. Към лагера на истериците можем да зачислим и наличните президентски кандидати, излъчени от доскоро наричащите себе си "патриоти": Волен Сидеров, Веселин Марешки, Костадин Костадинов, както и Валери Симеонов - ако се окаже излъчен. В очите на обществото това са неприлични хора, които няма да се снабдят с приличен резултат.
Румен Радев vs. Лозан Панов
Да се разберем: острите, твърди и безкомпромисни позиции не са непременно признак на политическа истерия. Това важи и за двамата основни кандидати за президентския пост - Румен Радев и Лозан Панов. Те са известни с твърди позиции и остри изказвания. И двамата обаче, както и подкрепящите ги формации (освен, разбира се, ИТН), са ясно позиционирани в лагера на приличните политици, които не подклажат разделяне, омраза или буйство.
Ако желанието на обществото за прекратяване на истерията е достатъчно дълбоко и трайно, Радев и Панов като нищо могат да се окажат един срещу друг на балотаж. Тази перспектива поставя и двамата пред изпитанието да не превърнат своята склонност към заемане на твърди политически позиции в персонална истерия един срещу друг. Ако това стане, двамата не само ще губят подкрепа, но и ще отложат във времето трайното установяване на умереността в политиката. Разбира се, политиката - особено в предизборна ситуация - е като футбола: всякакви обрати са възможни във всеки момент. Но ако няма внезапни катаклизми, на 15 ноември можем да осъмнем с парламентарно мнозинство от прилични хора и с балотаж между Радев и Панов.
А най-интересното нещо ще бъде да видим зад кого ще се подредят истериците при такъв балотаж, по какви причини и с какви свои екстремистки кроежи против общото благо.
Автор: Евгений Дайнов
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 закривай
Коментиран от #12
21:04 03.10.2021
2 БОЛШЕВИК 🌟
21:05 03.10.2021
3 яяяя
Коментиран от #7
21:08 03.10.2021
4 Укрите и ганьовците
21:09 03.10.2021
5 ЖАЛКО
21:09 03.10.2021
6 Пфф
Коментиран от #23
21:10 03.10.2021
7 да си блеем
До коментар #3 от "яяяя":
Публикувано във факти.бг: Автор: Евгений ДайновКоментиран от #28
21:12 03.10.2021
8 Последния Софиянец
Коментиран от #10
21:13 03.10.2021
9 Антигерб
21:14 03.10.2021
10 хах
До коментар #8 от "Последния Софиянец":
От твоите уста в божийте уши. Дай Боже! Само Харвардското Кире не се надявай, че ще го стори и той е от това прокиснато алчночервено тесто. Амин!21:16 03.10.2021
11 ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ
21:18 03.10.2021
12 БОЛШЕВИК 🌟
До коментар #1 от "закривай":
Има нещо друго тогава, което не ни даде да усетим кризата толкова силно. През 90-те все още хората намираха лесно работа имаше още много държавни предприятия и заводи които не бяха напълно ликвидирани. Ограбиха тогава влоговете на хората, но все пак се намираше нещо завасано. След 1999г. вече стана най-страшното, всичко беше разграбено, разрушено и другото подарено на днешните олигарси и богаташи, няма вече работа в държавни предприятия и заводи при робовладелците ниски заплати и жестока експлоатация и стигнахме до това жалко положение!21:18 03.10.2021
13 Сатана
Коментиран от #20
21:18 03.10.2021
14 На запад
21:19 03.10.2021
15 дс на бкп
21:22 03.10.2021
16 РЕалистА
21:23 03.10.2021
17 Комуниста
21:24 03.10.2021
18 Активист на БКП
21:24 03.10.2021
19 Хаах
21:27 03.10.2021
20 ИМПЕРИАЛИСТ
До коментар #13 от "Сатана":
Избoрът c кaндидaтурaтa нa прoф. Гeрджикoв e грocмaйcтoрcки хoд нa ГEРБ. Прoпaднaхa плaнoвeтe нa Рeшeтникoв зa рaзцeплeниe cрeд Бългaритe, кризa във влacттa и "рeвoлюциoннa cитуaция"...вoдeщa ни oтнoвo в прeгръдкитe нa Мocквa.Коментиран от #22
21:29 03.10.2021
21 Бесен Язовец
Коментиран от #24
21:38 03.10.2021
22 Бе кой го познава
До коментар #20 от "ИМПЕРИАЛИСТ":
твоя..как беше..професора де,та ми го номинираш за цар-обединител? Световно неизвестен,дано до изборите да му запомня името..Коментиран от #30
21:41 03.10.2021
23 дойче ганю
До коментар #6 от "Пфф":
Като погледнеш някого в очите и той е кривоглед спусни поглед надолу и му виж папуците, те са много важни.21:41 03.10.2021
24 Червен Борсук
До коментар #21 от "Бесен Язовец":
Какви пари в ГДР, тези бяха гладни въшки, добре, че ги поеха ГФР, а ние и тогава и сега си останахме гладни въшки.Коментиран от #26
21:44 03.10.2021
25 Малеее
21:50 03.10.2021
26 Бесен Язовец
До коментар #24 от "Червен Борсук":
Трай бе златен калайджийски зъб! Къде е златото от резерва на ГДР?Коментиран от #31
21:54 03.10.2021
27 666
22:05 03.10.2021
28 майката на костов
До коментар #7 от "да си блеем":
Гената си получава заплатата от сорос! Не чета глупостите му. Много добре прогнозира политическите процеси, в смисъл, че се случва точно обратното!22:06 03.10.2021
29 преминаващ
22:23 03.10.2021
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Роско Плиувналиев
22:41 03.10.2021
33 ТАКА Е,..
Всичко друго е Мафиотски комбинации и измама!
ОЧАКВАМЕ ПОБЕДИТЕЛЯТ
23:11 03.10.2021
34 Не знам какви са
23:18 03.10.2021
35 Алооо
Коментиран от #37, #38
23:24 03.10.2021
36 😁😁😁😁
23:25 03.10.2021
37 Алууу...
До коментар #35 от "Алооо":
В България никой не краде те си взимат просто НПК не ги лови в България за взимане!23:26 03.10.2021
38 ПА ТО САМО ЕЛ ЧАПО ДУБАЙСКИ, МУСТАКА
До коментар #35 от "Алооо":
, ФАТМАКА И ИМПЕКСА ЗАВЛЯКОХА ДЪРЖАВАТА С ПОВЕЧЕ ОТ 10 МИЛИАРДА, БЕ... БУАР.Коментиран от #39
23:33 03.10.2021
39 Алууу...
До коментар #38 от "ПА ТО САМО ЕЛ ЧАПО ДУБАЙСКИ, МУСТАКА":
Боко ликвидира държавата 2009 бяхме 7,8 милиона сега сме 6.3 къде бе Боко купува подаръци къщи в Барселона за по 3 милиона евро!00:14 04.10.2021
40 Сатъра на Хана
02:14 04.10.2021
41 Е Дайнов?? На какъв Балотаж го редиш
07:36 04.10.2021
42 незнайко
16:14 04.10.2021
43 Матей
19:51 04.10.2021
44 избирател
Това че са си взели поука че тези мурафети не вървят е добре, но ей! Ние може да сме бедни, но не сме глупави.
00:36 05.10.2021
45 Кочан
00:32 06.10.2021