9 Декември, 2021 13:08 6 918 11

Преместването на Агенцията по кадастър от МРРБ в нова структура ще е сериозно законодателно упражнение

  • валентин йовев-
  • агенция по кадастър-
  • мррб-
  • електронно управление

Тя отличник в електронното управление и обслужване, нужен е внимателен и отговорен подход при такова действие

Преместването на Агенцията по кадастър от МРРБ в нова структура ще е сериозно законодателно упражнение - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Агенцията по Кадастър, както всички я знаят, е всъщност и преди всичко агенция по геодезия и картография и изпълнява дейности по няколко закона – Закон за геодезията и картографията /ЗГК/, Закон за кадастъра и имотния регистър /ЗКИР/, Закон за устройство на черноморското крайбрежие /ЗУЧК/ , Закон за собствеността и ползването на земеделските земи /ЗСПЗЗ/, Закон за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд /ЗВСВГЗГФ/, ЗУТ и други.

Главният от тях обаче е Законът за геодезията и картографията /ЗГК/. Той определя задачите, целите и отговорностите на съответните министри, имащи отношение към материята – на МРРБ, на МО и МВР, свързани със задачите на геодезията и картографията, а кадастралната карта е просто едно от техните приложения.

Не трябва да се забравя, че АГКК от 2020 г. е включена в единния списък за определяне на стратегическите обекти и дейности, които са от значение за националната сигурност. Основанията за това действие е както необходимостта от повишаване на сигурността на информационната система на кадастралната карта, така и много по-високите изисквания на националната сигурност към определяне и поддържане в актуално състояние на координатното пространство на РБ, усъвършенстването на националната координатна система БГС 2005, които са в пряка връзка и трансформационна зависимост с европейските и световните, глобални хоризонтални и вертикални координатни системи.

Всичко описано до тук иде да покаже, че механичното преместване на АГКК от МРРБ при друг принципал би било едно сложно, дълго и доста тежко законодателно забавление, без което преместването не би могло да се случи.

Разбира се, че съвършени закони няма и не може да има, най-малкото защото обществените отношения, които те уреждат, непрекъснато се променят, но всяка една промяна трябва да води до по-добро уреждане на съответната материя, а не до обратното. В случая с АГКК трябва да се постъпи много внимателно, още повече, че това упражнение беше вече правено веднъж и няколко пъти след това в годините беше консултирано като предложение да се мести в МЗХ например, а и други идеи, като не твърдя, че преместването в едно министерство на електронното управление например, не би имало смисъл – напротив, но трябва много внимателен и отговорен подход. Важното в случая е ,че в тази агенция са съчетани множество функции, като главните са геодезическите и картографските отговорности.

Един от важните етапи за развитието на човешката история е придобиването на умения за изобразяване на околното пространство чрез карти и планове. Така наречените Велики географски открития дават началото на глобализацията на световното развитие, след което географските карти стават все по-пълни и все по-точни. Правят се начални опити за систематезиране на натрупаните данни.

На тази база, представите за света претърпяват революционни, качествени промени. Днес сме свидетели на нов, революционен бум на геодезическите и картографски технологии, намиращи основно приложение в съвременните ГИС, част от които е и единната електронна кадастрална карта на РБ. Днес никой не се замисля дори, като разглежда или работи с електронни топографски или други карти в интернет, кой аджеба е създал данните в тези огромни масиви?

Геопространствената информация е тази, която промени парадигмата на нашия съвременен живот и е движеща сила на икономическия растеж. Верните и изчерпателни геопространствени данни са ключът към успеха, но основата, върху която стъпват, са подробните проучвания и точните геодезически измервания. Много по-необходимо е изчистването и създаването на една БЪЛГАРСКА НАЦИОНАЛНА ГЕОПРОСТРАНСТВЕНА СТРАТЕГИЯ, КАТО ИНТЕГРАЦИОННА ЧАСТ ОТ ЕЛЕКТРОННИТЕ И ЦИФРОВИЗИРАНИ БЪЛГАРСКИ НАЦИОНАЛНИ ИНСТИТУЦИИ.

Геостратегията би трябвало да отчита и другите главни неполитико-географски фактори, влияещи върху или можещи да въздействат съществено на стратегическото планиране. Дълбоко се надяваме бъдещите правителства да водят една твърда и последователна политика за насърчаване на пространствено-информационната индустрия и засилване на конкурентоспособността в кадастралния сектор, което пък от своя страна ще допринесе за насърчаване на изследователската и научно-практична дейност в областта на геодезията и картографията, технологичното развитие и разработването на актуални закони и политики.

На сегашното почти хаотично създаване на най-различни ГИС системи, особенно на тези, възлагани с публични средства, от знайни и незнайни ведомства, министерства, държавни дружества и други, трябва да се сложи край и да се въведе единна геопространствена рамка, под зоркия надзор на агенцията по геодезия. В противен случай има не малка опасност в тези информационни масиви от данни, при геореферирането да се получат, меко казано, подвеждащи резултати. Не дай си боже, те да са свързани с навигационни проблеми, с бедствия или аварии, които биха изпратили съответните органи на грешно място, с грешни координати.

От всичко това, може да се направи извод до каква степен е важно съществуването и развитието на АГКК като такава, а под каква „шапка“ ще бъде е един втори въпрос. Сегашната система за обслужване на кадастралната информационна система КАИС е въведена през 2013-14 г., когато агенцията беше под шапката на Министерство на Инвестиционното Проектиране. Лично моето убеждение винаги е било, че АГКК трябва да е държавна агенция, подчинена пряко на министър-председателя, предвид националните, глобалните и интергационни задачи, които тя изпълнява. Имаме примерите на великите държави, в които националните геодезически служби са подчинени директно на президентските и министър -председателските кабинети, а провежданите от тях политики са с приоритетно значение за цялостните политико-стопански системи на съответните страни. Никакво стратегическо планиране на дейности не може да мине без тяхно участие.

Убеден съм, че това е тема с продължение, като повдигнатите въпроси трябва да намерят своето решение в най-близко обозримо бъдеще. Те имат отношение към дейността на цялото ни общество и държава. Винаги превантивните мерки дават по-добри резултати. Геодезията е консервативна, но и глобална наука, води се от универсални принципи, стъпва на универсални математически модели и се възползва в най-голяма степен от най-съвременните технически постижения, свързани със земята, космоса и тяхната неразривна връзка.

Съвременното технологично израстване беше немислимо само преди 20-30 години и това революционно развитие изисква адекватно държавно управление на процесите и провежданите политики, за да не тичаме след вятъра. Дейностите в тази агенция по закон са почти 100% аутсорсвани на частни компании, а тя се грижи само за контрола на получените данни, поддържане на сертификациите на комерсиалните GPS/GNSS перманентни мрежи, поддържане на информационните системи в актуално състояние и определяне и развитие на политиките в тази сфера, включително законодателните.

Валентин Йовев е Роден през 1958 г. в град Троян. Завършва Университета по архитектура, строителство и геодезия, специалност „Геодезия, фотограметрия и картография” през 1984г. Има сериозен опит в сферата на геодезията и кадастъра. През годините заема различни постове в генерална дирекция „Опазване на държавни ценности и съкровища” към МС и Военно-икономическия блок към Министерството на отбраната. Участвал е в проектирането и реализацията на над 100 значими, а част от тях и уникални за страната инвестиционни проекти по част геодезична в отбранителната индустрия и гражданския сектор, пътища, жп инфраструктура, язовири, както и множество обекти касаещи устройство на територията, земеразделяне, кадастър и проекти в областта на висшата геодезия. През 2013 г. е назначен за изпълнителен директор на АГКК. Официален представител на Р България в GEOSS. От юни 2015 г – 2017г. е председател на Камарата на инженерите по геодезия (КИГ). От 2017 – 2021г е заместник министър в Министерство на регионалното развитие и благоустройството със сектори геодезия, кадастър, национален строителен надзор, технически правила и норми и дирекция устройство на територията.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Реалист

    16 6 Отговор
    В тази агенция по кадастъра работят една тумба некадърници! Колкото пъти ми се е налагало да вадя документи, толкова пъти съм имал проблеми! И не само аз, по опашките там беше пълно с псуващи хора! В кадастъра не се спазват никакви срокове и никой не им държи сметка, няма на кого да се оплачеш! Трябва там разтурване и наново всичко, включително и хората работещи там по 30 и кусур години, а са едни търтеи!

    Коментиран от #4, #8, #9

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Мишо

    6 1 Отговор

    До коментар #1 от "Реалист":

    Щото пък като смениш всички, работата ще тръгне по-бързо и качествено...
  • 5 Ал Тъпоне

    6 1 Отговор
    Агенцията по крадене и разсипия ще остане и ще се усъвършенства даже още!
  • 6 мнение

    3 0 Отговор
    когато има такива "реалисти" между нас , които нямат достатъчно знания или по лошо - разум , няма как да направиш разлика между математика и търтеи
  • 7 ДаЗдраПерМа

    1 1 Отговор
    трябва единна публична кадастрална карта и всеки който иска да влиза в нея безплатно, но всяка информация за собствениците, метриката и семантиката с пари (5лв) и то само на сертифицирани лица с токени. Тогава ще лъснат всички кадастрални грешки (несъвпадения на граници, наслагвания на имоти един върху друг, объркани категории и много други) но поне ще е ясно накъде да се върви за да се оправят нещата. Чужд опит не ни трябва територията е малка и има кадри достатъчно.
  • 8 кадастъра и сега е публичен!

    4 0 Отговор

    До коментар #1 от "Реалист":

    Че то и сега е така. Влизали ли сте в КАИС? Всичко се вижда безплатно или с малка такса за собствениците и точните координати. И дори да вземете безплатно координатите нали пак ви трябва геодезист да ви ги трасира? Или си мислите, че можете с телефона?

    Коментиран от #10

  • 9 защото никой на никого не вярва!

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Реалист":

    Защото всеки иска сам да върши работа и то на място в агенцията!
    Първо всичко може да се свърши дистанционно!
    Второ - който не може може да упъномощи геодезист правоспособно лице и да му свърши цялата работа.
    Трето - за кадастъра се сещаме когато ножа опре до кокала. Данните за имотите трябва да се следят и знаят във всеки момент от собственика и да се оправят ако има проблем! Затова има публикуване на кадастралната карта!. Собстгвеността е и отговорност!
  • 10 ДаЗдраПерМа

    0 2 Отговор

    До коментар #8 от "кадастъра и сега е публичен!":

    че за какво са им на хората координати, такива данни трябват на данъчните и в съда когато се дели наследство, или се определя достъп до парцела или при действия със смяна на собственноста и се оказва че съседа е влязъл на вътре по устна договореност с комшията, често се случва при кладенец на граница, а наследниците незнаят и т.н. При всички спорни случаи съда назначава експертиза която в повечето случаи има инструментална част.
  • 11 СУВЕРЕН

    1 0 Отговор
    Тия всичко местят, разместват, преместват, разделят, събират, премахват и т. н. Човек остава с впечатлението че вършат работа, а всъщност си опичат тяхната работа. Навремето комунистите са нациоализирали земята, защото не са имали и после за частно ползване си раздал най-хубавите земи. Сега дано не натворят някоя измама с имоти. ИТН имаха предложение за необработвани земеделски земи... нещо за окрупняване, одържавяване...