Коментар на Панде КОЛЕМИШЕВСКИ, "Нова Македония"
Честването на 150-годишнината от рождението на Гоце Делчев не предизвика земетресение нито в Македония, нито в България. Политическата сила на обявеното земетресение не показа по-сериозни сеизмични отклонения на екрана, въпреки че събитието се разигра от двете страни на границата между двете страни. Сякаш е имало договорка между двете правителства покрай Гоце да не се дразни мечката. Така може да се опише общата картина на празнуването на рождения ден на човека, който колкото обединява македонците и българите, толкова в същото време и ги разединява. Ако тези публични изяви бяха тестове за това, какво предстои в бъдеще, то те са принос на двете нови правителства към уж подобрените отношеният и избрания път за искрено сътрудничество, ако има и зрънце искреност в политиката. Но въпреки това неприятните спорове продължават да излъчват горчиви миризми, а избраният целофан не крие достатъчно аромата на недоразумения и противоречия между двете държави.
Разликите между Петков и Радев
В България главни официални участници в тържеството бяха президентът Румен Радев и премиерът Кирил Петков. В Македония, в отсъствието на министър-председателя, тази роля беше поета от президента. По повода Петков сподели кратък текст на страницата на правителството си във Фейсбук, в който пише, че Делчев е български революционер и неразделна част от общата история с Македония. Той допълни, че „Делчев е един от символите на борбата за свобода, идеолог на македоно-одринското революционно-освободително движение и е неразделна част от общата ни история с народа на Северна Македония. "Той е един от хората, които карат и двете нации да се гордеят." Краткостта на изявлението със сигурност не е резултат от неговото непознаване на историята, нито от неспособността на кабинета да му напише цял трактат, но най-вероятно причината е в стремежа да не разваля лансираната си стратегия „да премине леко Брегалница и Вардар“ и без бой да превземе Скопие.
По-различно беше представянето на Румен Радев, генерал-майор от ВВС, вече цивилен президент на страната, избран от народа за втори път на този пост. Освен тържественото му появяване на площад "Македония" в Благоевград, той, прилагайки съвременните електронни комуникационни системи, се рекламира и в социалните мрежи. Този рядко интелигентен и високопоставен генерал, възпитан в смесица от руски и американски учебни заведения и доктрини, бивш командир на българските ВВС, се възползва от възможността да изпрати различни сигнали. По нов начин, но със стари послания – всеки да знае и има предвид какво е бил Гьорджи Гоце Делчев и за какво се е борил. Обвити със стил, но достатъчно ясни за тези, към които са адресирани, ако се прочетат в профила му във Фейсбук. Адресът им е: Република Северна Македония и македонците в нея.
Президентът на България свързва делото на Делчев почти изключително с борбата за обединена България и за поправянето на несправедливостите на Берлинския конгрес през 1878 г., т.е. борбата за възраждане на Санстефанска България, в чиито граници се намираше територията на географска Македония. Радев говори за държава, за насилствено разделен народ, за съдба, която продължава и до днес.
Какво написа Радев за Гоце Делчев
Ето какво пише той в този смисъл: „В историческата памет на нашия народ има събития, които винаги ще ни изпълват с гордост. Има хора, които са станали легенди приживе. Българи с непоколебима воля, родолюбие и всеотдайност, чийто живот и дело не се вписват в граници и епохи. Само няколко месеца след нейното възкресение през 1878 г. свободна България е разкъсана, а Македония и Тракия отново са поробени. Но Берлинският конгрес не успя да угаси нито вярата на македонските и тракийските българи в собствените си сили да защитят правото си на достоен живот, нито надеждата за свобода. Защото имаше хора, революционери като Гоце Делчев.
Вътрешната македоно-одринска революционна организация приема обетите на Васил Левски и продължава борбата, в която името на Гоце Делчев вечно ще блести. И като учител в Българската екзархия в Щип, и като юнкер във Военното училище в София и деец на революционната организация, Гоце Делчев посвещава целия си живот на свободата на Македония и Одринско.
Даме Груев си спомня думите на Гоце Делчев: „Ние, българите от Македония и Одринско, не трябва да изпускаме от поглед, че има и други народи и държави, които са много заинтересовани от решаването на този въпрос. Намесата на България ще провокира намесата на съседните страни и може да доведе до разпадането на Македония... ''В тази свята кауза Гоце Делчев непрестанно призоваваше, че трябва да се борим за свободата на Македония и Одринско сами с общи усилия и саможертви, за да предотвратим ново разделение. .
„Страдащи от насилственото разделение на народа си, дейците на ВМОРО осъзнаха, че македонският въпрос пробужда не само светлия идеал за национално обединение на българите, но и користните цели на великите сили и на близки и далечни съседи".
Позовавайки се на честването на деня от гледна точка на сегашната ситуация, Радев отново асоциира със съдбата на един разделен народ в две държави, който трябва да се осъзнае и да се събере, използвайки делото на Делчев. „Вдъхновени от примера на Гоце Делчев, (разказва Радев) волята и силата, честността, с която той ръководи освободителното движение, нашите предци възпитават в себе си смелост и сила, с които поддържат светлия идеал – свобода и достойнство за всеки човек.
„Днес, казва Радев, от двете страни на границата имаме нужда от такава сила и смелост, за да се освободим от заблудите, да се отървем от дълбоко вкоренените си разделения и идеологически окови и заедно да намерим път напред.
Следвайки последователно своята политика, е съвсем ясно за кого мисли Радев и кого съветва да се отърве от заблудите, да отхвърли вкоренените разделения и идеологически окови. Ако се твърди, че България ги е отхвърлила отдавна, тази задача, това задължение се отнася до Македония и македонците, заблудени в своята независимост, в своята история, език и писменост.
Чия "е нашата страна"?
Македонското честване на рождението на Гоце премина повече със страх, отколкото с радост. Страх от българите. Македонските власти още от подписването на Споразумението за приятелство, добросъседство и сътрудничество от Зоран Заев досега гледат да не смущават българския дух, който постоянно размахва сабя. Така се държаха на 4 февруари 2022 г., така се държат новият премиер и неговите министри на всички срещи.
Може би е разбираемо, че министърът на външните работи Буяр Османи в своите изказвания, изявления и интервюта почти никога не споменава македонския народ и македонците. Той говори за спор между народи и държави. Но е поразително, че всички останали министри, чиновници и депутати, сякаш се срамуват да произнесат думите – македонци, македонски народ, включително и името на Република Македония, дори и да е Северна. В обясненията на отношенията с България почти всички използват термините "две държави", "два народа", като никога не се споменава македонският народ. И става дума именно за неговата съдба и бъдеще. В историческите спорове с България не става въпрос нито за албанците, нито за турците, нито за сърбите, нито за власите, нито за ромите, нито за бошняците в Македония. На карта са македонците, тяхната идентичност, тяхната история, език и писменост.
Термините "моята страна", "нашата страна", "нашите хора", използвани за Македония пред чуждестранни представители, дошли на официално посещение в страната, все по-често се чуват от македонските министри и други официални лица, дори за вътрешна употреба. Езикът ни изсъхва, когато трябва да кажат думата македонци. Дали македонските политици се срамуват, дали им е казано от чужди съветници да го направят, е трудно да се гадае, но може да се заключи, че непосочването на името на народа е тежка обида и нарушение на Конституцията, в която са конституирани македонците, поне засега.
Наистина почти няма човек, който да не иска добри отношения между Македония и България. Те заслужават подкрепата на новия подход и взаимно проявената добра воля за преодоляване на различията, България да премахне ветото и да отвори пътя на Македония да започне преговори с Европейския съюз. Но всички замислени планове и проекти ще се провалят, ако се настоява само за една истина, само за българската. Такова отношение не е нито честно, нито приятелско, нито добросъседско.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Дамян Груев
Коментиран от #58
16:50 09.02.2022
2 ТАКА СИ Е..
СЪЗДАДЕНА 681 ГОДИНА. ИМА ГО ЧЕРНО НА БЯЛО И НИЕ БЪЛГАРИТЕ СИ ГО ЗНАЕМ. Я СЕГА ДА МИ КАЖАТ "МАКЕТАТА" КОГА СА СЪЗДАЛИ ДЪРЖАВАТА СИ?!????. В КОЯ ГОДИНА И КЪДЕ СА ГРАНИЦИТЕ И.?!??. ТОВА Е ИЗКУСТВЕНО СЪЗДАДЕНА ДЪРЖАВА ОТ ТИТО. И СЕ МЕНКАТ ОТ КЛОН НА КЛОН. Я СМЕ С РУСИЯ Я СМЕ СЪС СУАЩ. А СЕГА И СEU.
.
Коментиран от #11, #24, #33
16:53 09.02.2022
3 Честно
16:56 09.02.2022
4 Спас безделника
16:57 09.02.2022
5 Българин
Ами как няма да ви изсъхва езика когато не сте македонци а българи. Нямате нищо общо със Александър македонски - нито говорите езика му, нито сте му наследници - всички знаете че това е сръбска пропаганда и лъжи.
Много е прав нашия президент когато казва че не трябва да се правят никакви отстъпки - въпроса е Кирчо да не ни издъни.
Коментиран от #16
16:59 09.02.2022
6 Перо
17:03 09.02.2022
7 Панде
17:08 09.02.2022
8 Разсъждаващ
Не може да има две истини - една българска и една македонска - истината винаги е една а другото е лъжа. Та познайте кое е лъжа щом всички "ваши" революционери са се самоопределили като българи и са говорили български език.
17:12 09.02.2022
9 Пламен
Южна,Егейска, болшинство от гръцко население. На второ място е турското население...следват българи, власи,неопределили се и други.....Западна Македония, решително албанско мнозинство.
Общо, за цялата географска област Македония, българите са от 30 до 35%, според наши изследователи. Единствения начин е бил подялба.
Нашите офицери и политици с произход от Македония са поискали всичко заедно със Солун и сме загубили всичко заедно с Тракия и Добруджа.
Коментиран от #10
17:14 09.02.2022
10 Кирил
До коментар #9 от "Пламен":
Да изоставиш Тракия с беломорието и Добруджа заради дивите македонски чукари с албанци и власи е било лудост на безумци.Било е престъпление!
17:17 09.02.2022
11 Този коментар е премахнат от модератор.
12 Перо
Коментиран от #15, #19, #35
17:38 09.02.2022
13 Този коментар е премахнат от модератор.
14 Перо
До коментар #13 от "кирил":
Добре че Македонците дойдоха като бежанци тук в огромен брой и ни оправиха генетичния фонд че да приличаме на европейци.Виж как са изглеждали Омуртаг и другите ханове, ако приличахме до днес така в цяла Европа щяха да ни се подиграват.
Коментиран от #17, #22, #38, #57
17:47 09.02.2022
15 пламен
До коментар #12 от "Перо":
Не са татарски а тюркски и аз не се срамувам.Срамуват се русофилите, които се изживяват като славяни. друг е въпросът че руснаците са угро фини и монголоиди с дръпнати очи.
Да виждаш българи с дръпнати очи...с криви крака и плоски глави
17:48 09.02.2022
16 Перо
До коментар #5 от "Българин":
И ние не говорим тюркския език на Аспарух. Това означава ли че не сме Българи?Коментиран от #20, #41
17:53 09.02.2022
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 А ПЕДРО...
До коментар #11 от "Перо":
БЪЛГАРСКИ СЛАВЯНИ НЕМАЛО ЛИ Е?!??? КАПУТ ДЕ СА ЖИВЕЛИ ПО НАЩИ ЗЕМИ. ДЕ СА СЛАВЯНИТЕ У НАЩИ ТЕРЕТОРИИ. А Е ИМАЛО НА ОНИЯ СИШАВАЩИ СЕ СНОШАВАЩИ СЕ С ДРУГИ НАЦИИ. ИЛИ ЩЕ КАЖЕШ, ЧЕ И ТЕРИТОРИЯТА НА НАЩИ СЛАВЯНИ Е БИЛА НА МАКЕДОНСКИТЕ СЛАВЯНИ. А ЗАЩО КАТО АСПАРУХ Е ДОШЪЛ ТУК Е КАЗА?!?. ТУК ЩЕ БЪДЕ ДЪРЖАВАТА БЪЛГАРИЯ. А НЕ НА МАКЕДОНИЯ И НА МАКЕДОНСКИТЕ СЛАВЯНИ.17:54 09.02.2022
19 Българин
До коментар #12 от "Перо":
Перко, да си чувал за българо-татарските войни? Ами чети, бре!17:54 09.02.2022
20 пламен
До коментар #16 от "Перо":
Езикът няма нищо общо. Въвежда се по политически причини. В румъния е въведен романския. Да виждаш нещо общо между румънци и португалци. Португалците също говорят романски.Племената около московията говорещи фински угурси мордовски са обединени чрез език наложен им чрез религията.
Коментиран от #21
17:59 09.02.2022
21 Перо
До коментар #20 от "пламен":
Браво за отговора. Сърбите и Хърватите говорят един език а са два различни народа.Тогава защо ние претендираме че сме един народ с Македонците, като именно ние от тях сме взели езика.
Коментиран от #25, #39, #53
18:01 09.02.2022
22 Рижки
До коментар #14 от "Перо":
Муртагон (Омуртаг) е син на Крум Страшни, има го нарисуван в Източно Римски хроники, вижда се риж мъж, от европейски тип. Съвременните рисунки са само рисунки, за произхода на българите има една дузина теории, защото са един от най-старите народи. Поради тази причина няма как да сме турци или татари, това са млади народи. Р18:20 09.02.2022
23 Скорпи
18:23 09.02.2022
24 гост
До коментар #2 от "ТАКА СИ Е..":
То и на територията Македония има податки, че е образувана българо-славянска държава от петия брат на Аспарух - Кубер. В единият от надписите на Мадарския конник Хан Тервел пише: Императорът много напакости на МОИТЕ ЧИЧОВЦИ В КУТМИЧЕВИЦА /Македония/. Не случайно хан Пресиян безпроблемно присъединява областта към България!18:23 09.02.2022
25 Прохор 1944 2 авг.
До коментар #21 от "Перо":
Перо на перко ли се правиш момко? Българският език е първият литературен национален език в Европа, а "македонският" в сегашният му вид е негова комична версия. Да те питам, може ли да има естествено създаден език, на който, се знае кога е създаден, ден, че и час и на кое място?18:27 09.02.2022
26 ComfortablyNumb
19:13 09.02.2022
27 ЗНАЕ ЛИ
Ами в История славянобългарска, дето върнаха в Атон, там не пише ли кой какъв е...
Едва ли 60 % от българското население се вълнува ОТ и ЗА македонците...
19:31 09.02.2022
28 Павел пенев
19:37 09.02.2022
29 пешо
19:52 09.02.2022
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Анонимен
20:20 09.02.2022
32 Доверчив
20:23 09.02.2022
33 Onix
До коментар #2 от "ТАКА СИ Е..":
Има още изкуствено създадени държави : Румъния, Гърция, Чехия, Турция и другиКоментиран от #37
20:38 09.02.2022
34 Античното Маке
До коментар #11 от "Перо":
Я дай да прочета и чуя нещо от езика "Македонските славяни", че ми стана интересно?21:13 09.02.2022
35 Античното Маке
До коментар #12 от "Перо":
Абе, не е въпрос до срамуване,а до невъзможност. Щото терминът „татари“ се появява през 13 век, а българите май имат държава на Балканите бая векове преди това21:16 09.02.2022
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Влад български войвода-15 век.
До коментар #33 от "Onix":
Румъния е пример, за това, какво става, от словенско население, когато България я няма на политическата карта. Романизира се от запада, въпреки, че е нашият огледален образ, от северната част на Дунав. Да сте чели, за война, между Б-я и Влахия през средновековието? Не, никой не воюва срещу себе си. Но романизираното Влашко напада Б-я в гръб през Междусъюзническата война, без никаква причина, както и през ПСВ, след което хубаво ги натупваме и влизаме в Букурещ.21:27 09.02.2022
38 Античното Маке
До коментар #14 от "Перо":
Ами за невежите е така-каквото им нарисуват и кажат, че е еди кой си, и те вярват.Има си образ, рисунка на Канасубиги Омуртаг, Миниатюра от Мадридския ръкопис на Хрониката на Йоан Скилица -11век. Маже да видиш там как изглежда
Коментиран от #43
21:31 09.02.2022
39 Сандо Макето
До коментар #21 от "Перо":
Знам ,че си от х о м о "илинден" и се мъчиш да говориш на български диалект с 30% сръбски думи и му викате македонски,но не мога да си обясня ,как вие античните сте се пръкнали на тая земя ,като предшественикът ви Сандо Макето е любил само мъжеКоментиран от #52
21:32 09.02.2022
40 Комон Сенс
Малкедонците нека вникнат в посланията, оидващи от България като поне временно ги осмислят допускайки, че те не са зловредни и обидни внушениуя, прокламирани от вънпен враг. Нека допуснат че тези посляния са добронамерени, искрени и полезни, пък да видят какво ще стане.
21:40 09.02.2022
41 Античното Маке
До коментар #16 от "Перо":
В старобългарския език няма тюркски субстрат . Как така сме говорили"тюркския език" на Аспарух, който няма общо със старобългарския език??21:47 09.02.2022
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Крум пирува
22:10 09.02.2022
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 Реалист
09:30 10.02.2022
47 Античното Маке
До коментар #45 от "Биби Долапчиев":
Старобългарски диалект, такива има много, е ти още:"Прѣжде ѹбо словѣне не имѣахѫ кънигъ. нъ чрьтами и рѣзами чьтѣахѫ и гатаахѫ погани сѫще. Крьщьше же сѧ римьскꙑими и грьчьскꙑими писменꙑ нѫждаахѫ сѧ пьсати словѣньскѫ рѣчь безѹстроениѣ. Нъ како можетъ сѧ пьсати добрѣ грьчьскꙑими писменꙑ богъ ли животъ ли ѕѣло ли црькꙑ ли чаѣние ли широта ли щедрота ли ѣдь ли ѭдѹ ли юность ли ѧзꙑкъ и ина подобнаѣ симъ. И тако бѣшѧ мънога лѣта.
...даже някои букви скрипта не ги изписва
14:06 10.02.2022
48 нож в гърба
16:02 10.02.2022
49 Диамантената ръка
16:12 10.02.2022
50 Тъпана
17:02 10.02.2022
51 Я пак прочети
До коментар #45 от "Биби Долапчиев":
Сигурен ли си че пише: "хъше рашнекъа"?19:41 10.02.2022
52 Неведоми са пътищата господни
До коментар #39 от "Сандо Макето":
Мога ли да добавя "и него са го любили" - Клит черния. Поне така пише в книгите с дебели корици. И ако е вярно, че Мария е заченала от Светия дух, то защо и АлМак да не е родил пра пра прадядото на Пендароски и Пръдльото?19:50 10.02.2022
53 Перо, Перо, глупав Перо.....
До коментар #21 от "Перо":
Перо, дай на някой днешен "македонец" да прочете евангелие писано през някой от вековете преди 1912 година. Дай същото евангелие на някой българин и сравни резултата. Не е приятно, нали?20:01 10.02.2022
54 Български офицер
20:30 10.02.2022
55 Този коментар е премахнат от модератор.
56 Е дин
10:47 11.02.2022
57 Бай Ху (By Who)
До коментар #14 от "Перо":
И ас шъ оправа твоя генетичен фонд, та да почнеш да мязаш на човек.10:48 11.02.2022
58 Име
До коментар #1 от "Дамян Груев":
И какво са добили ?12:40 11.02.2022
59 Хахо
22:24 12.02.2022