26 Юли, 2022 19:00 1 677 3

Как президентът на Тунис затегна контрола си над страната?

  • тунис-
  • каис сайед-
  • арабска пролет

След като замрази работата на парламента, държавният глава заяви, че няма "връщане назад", разпореди на армията да обкръжи парламента, спря плащането на заплатите и премахна имунитета на депутатите

Как президентът на Тунис затегна контрола си над страната? - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Президентът Каис Сайед постоянно укрепва властта си в Тунис, след като преди година иззе редица правомощия.

Днес се провежда референдум за новата, предложена от него конституция, а критиците му считат, че текстът ще придаде официална форма това, което те разглеждат като ход към еднолично управление, отхвърлящо постигнатите с революцията от 2011 г. демократични придобивки.

Сайед твърди, че има за цел да спаси икономиката на страната, която затъна в политическата парализа и затруднения в стопанския сектор, като преустрои системата на управление и преразгледа конституцията от 2014 година.

Следва изложение на начините, по които които президентът на Тунис засили властта си от 25 юли 2021 г. насам, когато блокира работата на парламента и отстрани премиера.

ПРАВИТЕЛСТВО

Сайед уволни премиера Хишем Мешиши, позовавайки се на член 80 от конституцията, но председателят на парламента Рашид Гануши, който оглавява ислямистката партия "Ан Нахда", каза, че президентът не се е допитал за това до него, което е официално изискване.

Два месеца по-късно Сайед назначи ново правителство, начело с Наджла Буден, но без да търси задължителната по конституция парламентарна подкрепа.

Тези действия подкопаха централната роля на парламента във формирането на кабинет, вписана в конституцията от 2014 година.

Буден не е силно изявена в публичното пространство фигура и по думите на някои критици изглежда, че повечето ѝ министри са били избрани от Сайед, който освен това постанови, че те ще отговарят пред него, а не пред премиера.

ПАРЛАМЕНТ

След като замрази работата на парламента, държавният глава заяви, че няма "връщане назад", разпореди на армията да обкръжи парламента, спря плащането на заплатите и премахна имунитета на депутатите.

Юридически експерти алармираха, че тези действия не са конституционно обосновани.

Оттогава насам военен съд вкара в затвора няколко депутати по обвинения в нападения над полицаи.

През март мнозинството от депутатите се противопоставиха на Сайед, като проведоха онлайн заседание, на което отхвърлиха всичките му действия. Тогава той разпусна парламента и това бе поредният му ход, определян от експертите като недопустим от гледна точка на конституцията. Освен това президентът нареди да се започнат разследвания срещу членове на парламента, участвали в онлайн заседанието, и ги обвини преврат. Сайед заяви, че иска избори за нов парламент преди края на годината.

КОНСТИТУЦИЯ

Два месеца след намесата си държавният глава издаде редица разпоредби, които неглижираха по-голямата част от основния закон от 2014 г. и му дадоха правомощието да управлява с укази. Той заяви, че въпросната стъпка е конституционно валидна, но някои специалисти по право оспориха думите му.

Сайед проведе онлайн консултация, позволяваща няколко възможни отговора на въпроса какво искат тунизийците, за да се подобри политическата система в страната, но малцина се включиха в дебатите.

Опонентите му описаха проучването като тенденциозно и като насочено към постигне на търсените от него резултати.

Сайед назначи комисия, която да напише нова конституция и каза, че отчасти текстът ще бъде основан на резултатите от консултацията.

Но според участници във въпросната комисия, президентът е пренаписал версията, която са му предали. Освен това държавният глава публикува предложението преди по-малко от месец, като по този начин тунизийците имаха малко време да осмислят предложените от него промени.

Правилата на допитването не предвиждат минимален праг на участие, което означава, че Сайед би могъл да наложи новата конституция дори и при много малка избирателна активност.

СЪДЕБНА СИСТЕМА

Президентът демонстрира раздразнението си от съдебната система, след като положи многократни усилия за повдигането на обвинения в корупция срещу известни политици и бизнесмени, но те останаха блокирани в съда. Освен това водещи съдии поставиха под въпрос легитимността на конституционните промени.
През март Сайед смени състава на Висшия съдебен съвет, който е независим орган, отговарящ за назначаването на съдиите, а през юни уволни 57 съдии, включително и бившия председател на съвета.

ГЛАСУВАНЕ

От революцията през 2011 г. насам Тунис получи много похвали от страна на международната общност за това, че като цяло произвежда свободни и честни избори.

Въпреки това през април Сайед смени състава на независимата електорална комисия с членове, които самият той избра. Много хора възприеха действията му като подкопаване на честността на изборите в бъдеще.

Освен това той обяви промени в избирателната система, като обясни, че вотът за парламент ще се състои в два кръга вместо в един и че гласоподавателите ще избират личности, а не листи. По този начин държавният глава отслаби политическите партии и създаде затруднения пред избирателите да припознават своите кандидати.

ОБЩЕСТВЕНИ ДЛЪЖНОСТИ

През последната година Сайед замени редица длъжностни лица, заемащи обществени позиции на всички нива в държавата, като според анализатори тази реорганизация цели да отстрани хората, свързани с "Ан Нахда".

Сайед назначи предпочитани от него кандидати за високопоставени представители от службите за сигурност, за областни и местни управители, както и за служители в публичната администрация.


Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 квя

    3 0 Отговор
    Дано и в България да стане това!
  • 2 Дългият

    1 0 Отговор
    И България жизненоважно се нуждае от подобни мерки.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.