18 Август, 2022 13:00 3 416 17

Разбрахме се със Скопие за цар Самуил. Но още дебнат опасности.

  • северна македония-
  • скопие-
  • ес-
  • българия-
  • история-
  • цар самуил-
  • кирил петков-
  • възраждане-
  • итн-
  • вмро

Къде още могат да се объркат нещата?

Разбрахме се със Скопие за цар Самуил. Но още дебнат опасности. - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Знаците за разведряване и пробив в историческите препирни между България и Република Северна Македония, показват, че „френското предложение” за уреждане на конфликта е стъпка в правилната посока. Напредъкът по обраслите с прашни идеологеми исторически теми е сред условията за започване на преговорите за членството на РСМ в ЕС. "Френското предложение", в чието изработване фактически активно участваха и български институции като МВнР, е успех за нашата дипломация. Сигналите, че от задънената улица може да бъде намерен изход, доказват правотата на тези, които призоваваха към по-гъвкава позиция на София в спора, настояваха за отказ от ултимативния тон.

Сдържан ентусиазъм

Бе обявено, че съвместната историческа комисия е постигнала съгласие около спорни личности като цар Самуил, Свети Кирил и Методий, Свети Наум. Фактически, например, Самуил е „признат” от Скопие за владетел на българско царство; посочва се, че делото на Кирил и Методий „се запазва и развива в книжовните центрове Преслав и Охрид”, които „се намират на територията на тогавашната българска държава”. Предстои двете страни да направят промени в учебниците по история и, като знак на добра, воля да започнат да честват съвместно въпросните личности.

Ентусиазмът от това позитивно развитие трябва да бъде сдържан. Съгласие по повечето исторически формулировки бе постигнато още през 2019, но тогава конструктивният тон бе рязко изоставен заради (допълнителната), още по-остра политизация на темата - у нас, и в РСМ.

Френското предложение бе прието в парламента на РСМ в средата на юли с гласовете на 68 от общо 120 депутати. Опозиционната ВМРО-ДПМНЕ не участва в гласуването. Според нея френското предложение е предателство, а премиерът Димитър Ковачевски „ще лежи в затвора”, заради „българизацията”, която налагал документът. Депутати от формацията дори късаха и гориха текста на предложението. Подкрепата на ВМРО-ДПМНЕ е необходима, за да може законодателният орган на РСМ да промени конституцията на страната, включвайки българите в нея – това е друго условие, за да започнат преговорите за членство на РСМ в ЕС.

За вредната роля на Кремъл

Възможно е все пак и това условие да не бъде препъникамък. Например, ако в РСМ бъдат положени още усилия, за да се покаже, че тези, които желаят отношенията със София да останат напрегнати, работят не в интерес на собствения си народ, а на пропагандата на Кремъл.

Русия е заинтересована от нестабилни, разединени Балкани. Москва се страхува от разширяването на ЕС. Това ясно се видя от войната, която тя панически започна срещу Украйна.

Пробив може да бъде постигнат и ако част от депутатите на опозицията в Скопие бъдат мотивирани да „развалят партийната дисциплина”.

Разбира се, руската пропаганда не спира да действа активно и в България. Ако следващото Народно събрание вкара отново „радикални патриоти” в изпълнителната власт, София като нищо ще саботира полета на РСМ за Брюксел.

Последните дни на 47-ото НС показаха например, че ГЕРБ, „Възраждане” и ИТН могат да работят в синхрон. Но ГЕРБ подкрепиха „френското предложение” – ще възразите. Да, но „проевропейската”, „евроатлантическа” ГЕРБ има завиден опит в „симбиозата” с патриотични формации (ВМРО – по чието настояване, по време на кабинета „Борисов” 3, бе втвърден тонът със Скопие; а също „Атака”, НФСБ и др.). Единствената константа в поведението на лидера ѝ Борисов е стремежът към властта.

Съмнително е все пак дали „Възраждане” биха се оставили да бъдат оседлани, да влязат в нечий политически впряг. Засега те твърдят, че няма да търсят партньори.

Къде още могат да се объркат нещата?

Но отношенията между София и Скопие могат да станат заложник и на „банална парламентарна интрига”, забъркана от ad hoc мнозинство (за да натрупат популистите-патриоти дивиденти, за да се отклони общественото внимание от друг проблем и пр.), или пък да пострадат от амбициите на служебен премиер, на когото е подсказано, че трябва стремглаво да навлезе в националистическата ниша.

Ако тези опасения се оправдаят, ще бъде проигран исторически шанс. България и РСМ са по-силни заедно. И за двата народа е добре да бъдат партньори, вместо ревниви съперници. Дано го осъзнаят.

Автор Петър Чолаков


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 20 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ТаУмВзе

    19 4 Отговор
    И защо франсето ми прави предложение, тва си е намеса във работата на Суверенна държава! Аз мешам ли му се на макарона? Не е истина колко сме попаднали ей.
  • 2 Делю Хайдутин

    25 2 Отговор
    Разбрали сме се трънки!
  • 3 Далече са от ЕС

    20 0 Отговор
    В Скопие на всеки 5 метра по една гигантска статУя ми прилича малко на Северна Корея.

    Коментиран от #7

  • 4 Галина Колева,

    25 1 Отговор
    Истината е на наша страна и трябва да се отстоява. Лека му пръст на Божидар Димитров... КОЛКО НУЖЕН Е СЕГА!

    Коментиран от #11

  • 5 1111

    12 2 Отговор
    Историците са стигнали до това съгласие още през 2019г. но българската страна си е запазила правото, да оповести новината, за съгласието, в удобен за нея момент :)
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Прометей с гащи от Скопие

    9 0 Отговор

    До коментар #3 от "Далече са от ЕС":

    По скоро е като Дисниленд.
  • 8 Пич

    17 1 Отговор
    За цар Самуил вече се "разбираме" поне 3 пъти с македонците. И всеки път те са отмятат няколко дни след договорката. Така че нищо не е приключило.

    Коментиран от #14

  • 9 Малко по малко всичко ще си кажете

    4 7 Отговор
    А лошият Борисов през 2017 постигна това споразумение между двете държави, ама не ви изнасяше тогава да говорите за това, за да не го заобичат още повече българите!,😂😂😂😂

    Коментиран от #10

  • 10 334

    3 1 Отговор

    До коментар #9 от "Малко по малко всичко ще си кажете":

    Само дето приятелите Му от ЕС категорично отказваха да вкарат споразумението между България и Македония в критериите за приемането им в Европейския съюз. А сега склониха. И ще видят Европейски съюз през крив макарон ако не ги изпълняват. Преди можеха да си говорят каквото си искат и да си правят каквото си искат.

    Коментиран от #15

  • 11 Скопие

    0 1 Отговор

    До коментар #4 от "Галина Колева,":

    Един е Бах, ама и тој умре!
  • 12 незнайко

    1 2 Отговор
    ( Русия е заинтересована от нестабилни, разединени Балкани. ) Прочетах това изречение и спрях да чета по нататък статията !!! Пропагандата е ТОТАЛНА !!!

    Коментиран от #16

  • 13 Да попитам

    3 0 Отговор
    Защо на византийската рисунка, изобразяваща смъртта на Самуил, отгоре пише "Цар на българите", а не "Цар на българите и северномакедонците" ? Нали уж сме имали обща история с тая 30-годишна държавица ?!!
  • 14 БабаГицка

    4 0 Отговор

    До коментар #8 от "Пич":

    В македонията са останали най-лъжливите българи. Бай ти Ганя ряпа да яде пред тях. Лъжат, мажат, обещават и се отмятат от обещаното; обекалят по света и ни клеветят..... Големи бокл...и.
  • 15 ХаХаХа

    3 0 Отговор

    До коментар #10 от "334":

    Пишеш: "Преди можеха да си говорят каквото си искат и да си правят каквото си искат"? И смяташ че сега нещо се е променило ли? Сутринта са се събудили и са осъзнали, че повече така не бива, че сме един и същ налод и е крайно време да се отделят от сръбското владичество!?
    Звучи толкова абсурдно и наивно, че чак е малко глупаво.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Истини

    0 0 Отговор
    Македонците са българи, но и те като мохамеданите или помаците в бг. Пред българи са българи И оред тутците турци, та, тъй като сме живяли, учили след 1944 с тях, именно затова реших да ви драсна някой ред. Имахме и си има македонска махала в моят роден край, но напуснах през 1977,но до тогава много неща можем, ние живите да ви кажем. Питам една жена, която е учила с моят брат. Вие македонци ли сте. Не, не сме македонци, а сме българи. Имаме роднини в Македония. Учили сме с Зорка, имаше брат. Бе много красив и в 8 клас момичета си падаха по брат й, бе изключен и след време разбрах, че са си заминали за Македония, но всички в училище.. Македонците... И плувкиня, но разбрах, че е починала, набор51, сестра тота, майка й бе женена за пиянка, но децата нела, тота кадърни, тота самоук шивачка бе и у дома шиеше. Българи са. А че се определят за македонци си е теген проблем. С костадинка сме учили. В македонската махала живееха и др много случаи, с шофьора И 3 им деца, единият им син Георги, учихме, а със сестра му бяхме приятели. Работлив народ. Издигнаха в квартала огромна къща, а през 1950 караше камион на георги макето баща му и оставил в македония 3 си братя, но днес дали са в акбунар не знаем, защото сме в друг град от 70те на м век. Биви и здрави да сме всички, без значение на религия, етноси и сие