Last news in Fakti

1 Октомври, 2022 10:00 14 921 26

Защо икономистите са потресени от случващото се във Великобритания

  • великобритания-
  • паунд-
  • лира-
  • лиз тръс

Дали британските централни банкери действително ще успеят да се освободят от фискалния натиск и да се съсредоточат върху борбата срещу инфлацията, ще стане ясно на следващата им среща през ноември

Защо икономистите са потресени от случващото се във Великобритания - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Великобритания понижава данъците рекордно - става дума за най-голямото данъчно намаление от 1972 насам. Правителството смята, че така ще стимулира икономическия растеж. Икономистите обаче са потресени.

Международният валутен фонд (МВФ) рядко намира толкова ясни думи. С оглед на високата инфлация във Великобритания, според говорител на МВФ, в момента не се препоръчват "големи и нецелеви финансови пакети". "Много вероятно е също така британската политика да увеличи неравенството". Затова МВФ предлага да се коригират данъчните планове - особено тези за хората с най-високи доходи.

Най-голямото намаляване на данъци от 1972

Поводът за реакцията на МВФ е същественото намаляване на данъците, обявено от новия британски министър на финансите Куаси Куартенг. Наред с другото, горната данъчна ставка ще бъде намалена от 45% на 40%, а долнат ставка - от 20% на 19%.

Правителството смята, че тези мерки ще облекчат данъкоплатците с около 45 млрд. паунда до данъчната 2026/27 година. Институтът за фискални изследвания го нарича най-голямото намаление на данъците от 1972 насам, а новото правителство на министър-председателката Лиз Тръс иска по този начин да стимулира икономическия растеж. Но икономистите се опасяват от огромни съпътстващи щети. Не само МВФ критикува плана.

Критики и от рейтинговата агенция "Мудис"

Рейтинговата агенция "Мудис" подчертава, че финансираните с големи дългове данъчни облекчения могат да окажат отрицателно въздействие върху кредитния рейтинг на страната. Съмненията на инвеститорите в крайна сметка могат да доведат до по-високи разходи за финансиране и по този начин да затруднят поемането на дълг.

Британското правителство ще е зависимо от капиталовия пазар, ако мерките бъдат финансирани чрез нов дълг. Що се отнася до насрещно финансиране, например чрез облагане на извънредните печалби на енергийните компании, правителството на консервативната партия умишлено се отказва от него.

Новият дълг е на нивата от военно време

Премиерката Тръс се надява, че намаляването на данъците ще стимулира икономиката, което от своя страна ще увеличи данъчните приходи за държавата. Само експертите не искат да повярват в този мит. Всъщност подобни надежди често са се оказвали измамни в икономическата история, например в САЩ през 1980-те години.

Критиките от страна на икономически експерти са съответно остри. Главният стратег на DB Research Джим Рийд отбеляза, че Тръс засилва тенденцията към вземане на нови заеми, което преди се е случвало само по време на война.

"Тези мерки ще натоварят националния бюджет с общо около 160 млрд. паунда през следващите пет години", изчисляват икономистите на Commerzbank. "На годишна база това е около 1,25% от брутния вътрешен продукт."

Неподходящ момент?

Според много икономисти плановете за намаляване на данъците в Обединеното кралство идват в много неподходящ момент. Те изтъкват рекордно високата инфлация: рязкото покачване на цените на енергията повиши инфлацията във Великобритания до около десет процента. За последен път такова ниво е наблюдавано в началото на 80-те години на миналия век.

През 2022 инфлацията в страната вероятно ще достигне 7,4% - най-високата стойност от десетилетия насам. Последният път, когато годишната инфлация достигна подобно високо ниво, беше през 1991 - 7,5%.

Страх от покачващите се цени

В същото време британският пазар на труда отчита почти пълна заетост. Безработицата наскоро достигна 3,6%, а броят на свободните работни места - рекордно ниво. Това засилва опасенията на експертите от т.нар. вторични ефекти под формата на спирала между заплатите и цените: ако заплатите нараснат твърде рязко в отговор на високата инфлация, това може да доведе до по-нататъшно повишаване на цените.

"Вярно е, че голяма част от разходите служат за смекчаване на шока от цените на енергията и следователно намаляват темпа на инфлация в краткосрочен план. Домакинствата обаче вероятно ще похарчат част от това облекчение другаде, което вероятно ще запази търсенето високо и следователно вероятно ще забави по-нататъшния спад на инфлацията", предупреждават икономистите на Commerzbank Бернд Вайденщайнер и Кристоф Балц.

Въпреки това, ако Обединеното кралство не овладее инфлацията си, и без това несигурната икономическа ситуация в страната заплашва да се влоши: последните прогнози на Английската централна банка сочат, че Великобритания вече е в рецесия поради енергийната криза и високата инфлация.

"Шокът на Тръс": Паундът е рекордно нисък

Но не само икономистите са ужасени от плановете на британското правителство. В понеделник британската валута падна до рекордно ниското ниво от 1.0327 долара.

Експертите на Commerzbank говорят за "шока на Тръс". "Очевидно много участници на пазара виждат риск от фискална доминация", обясняват икономистите Вайденщайнер и Балц. С други думи, инвеститорите се опасяват, че Английската централна банка може да бъде принудена да забави или отслаби повишаването на лихвените проценти, което всъщност е необходимо за борба с инфлацията, за да се осигури финансирането на нарастващия държавен дълг.

Всичко зависи от Английската централна банка

Единственото нещо, което може да предотврати по-нататъшно обезценяване на паунда, е агресивното повишаване на лихвените проценти от страна на Английската централна банка, убеден е експертът от DB Research Джордж Саравелос.

В началото на седмицата Английската централна банка обяви, че "няма да се колебае" и ако е необходимо, ще предприеме допълнителни стъпки. Дали британските централни банкери действително ще успеят да се освободят от фискалния натиск и да се съсредоточат върху борбата срещу инфлацията, ще стане ясно на следващата им среща през ноември.

Съмнения в решимостта им обаче не липсват. Централната банка на Великобритания вече беше принудена да противодейства на неотдавнашните сътресения на финансовия пазар с временни покупки на държавни облигации. В резултат на това доходността спадна, а същевременно на пазара се появиха първите обвинения за държавно финансиране.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 25 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    36 3 Отговор
    😀😀
    Десни цели с леви мерки ❗
    "Бий мъ , щот мъ убичъ!"
  • 2 Лизтръс

    51 8 Отговор
    СКОРО 1 ПАУНД ЗА 1 РУБЛА
  • 3 Уве Зелер

    50 6 Отговор
    Не, така не се повишава икономическият растеж. Така мързеливите стават още по-мързеливи и нещата отиват на изуй гащи. Но това е нормално за една угасваща империя!
  • 4 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    34 6 Отговор
    бЛиз напълни кабинета с чистокръвни лордове ‼️
    Сега тепърва започва
    възходът на Малобритания‼️
  • 5 Ффф

    30 1 Отговор
    Абсолютно правилен ход, в точния момент, но трябва да е съпроводен със свиване на бюджетните разходи, най-вече с орязване на раздутата администрация и социални програми.
  • 6 Рошко

    43 2 Отговор
    Аз му викам модерно робство. За да диша човек веч плаща данък на ротшилд
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Оруел

    53 5 Отговор
    Няма ги вече колониите, няма откъде да смучат кърлингите. Тази година Великата Великобритания може и да има Велика октомврийска революция

    Коментиран от #9

  • 9 Горски

    16 2 Отговор

    До коментар #8 от "Оруел":

    Да живее Ангсоца!
  • 10 МВР ЕКЗЕКУТИРАТ БЪЛГАРИ, РАБОТЯТ ЗА МУТР

    8 1 Отговор
    МВР ЕКЗЕКУТИРАТ БЪЛГАРИ, РАБОТЯТ ЗА МУТРИ В БОБОВ ДОЛ
  • 11 Вирус

    25 2 Отговор
    Хахаха лиз тръс закопаване още ли не разбирате великото зануляване то действа а се правят че са загрижени пълна бълвоч
  • 12 Мерки бла, бла

    44 2 Отговор
    Лиза умната ще спаси империята :)!!!
    Както Урсула "спаси" немската армия.. Ха-ха-ха
    Държавата или това привидно образование на държава в капитализма е някаква корумпирана система, която нищо не умее, живее само за себе си и изобщо НЕ прави нищо за хората, които уж са ги избирали... В съвременните западни общества, тази корупна система изцяло е подчинена на свръхбогатите, а те им гарантират високи заплати и дават пълно право да мачкат народа. Но това вече едва ли ще мине? На кого му трябва "държава", която не прави нищо за 90% от населението?
    Иска се съвсем нова система! В която и Гунчо Митин с две деца и работа,като пазач да може да си плаща сметките... Този икономически модел умира...
    Да се надяваме, че ще се създаде нещо по-нормално!

    Коментиран от #13

  • 13 Ами

    35 8 Отговор

    До коментар #12 от "Мерки бла, бла":

    Аз предлагам да върнем соца. Тогава бяхме почти равни и не се безпокояхме дали ще има работа и за сметките.

    Коментиран от #14

  • 14 Еми

    30 9 Отговор

    До коментар #13 от "Ами":

    Хич не беше лошо през соца.единственото нещо,което трябваше да правим е да не говорим лошо против партията.пък сега говорим и плюем ...на цената гладни безработни че и болни
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Мирослав Германов

    16 1 Отговор
    МВР Перник и РУ Бобов дол са ТЕРОРИСТИЧНА ОРГАНИЗАЦИЯ, РАБОТЯТ ЗА МУТРИ
  • 17 данъци

    16 1 Отговор
    Тез в Англия нямат ли ДДС? Цените скачат, с тях и ДДС, намалят на баба им фърчилото. Предизборнен лов за балъци.

    Коментиран от #18

  • 18 Абе цялата им

    43 3 Отговор

    До коментар #17 от "данъци":

    Западна система е създадена хитро. Данъците, уж има някакви служби по заетостта и да търсят работа на безработни, социални министерства, но цялата им лъжа лъсна от 2019 г насам. Нали здравните министерства по поръчка от свръхбогатите се "загрижиха" за нас, като ни затваряха, насила ни "лекуваха" и подобни....
    Западните държави са нищо в сравнение с държавата в една социалистическа система..
    Някога огромни полета бяха засадени със зърно, с грозде, огромни оранжерии с домати, краставици, чушки.... Всичко се обработваше и хората не се справяха даже да се прибере реколтата, та студенти и ученици ходеха на бригади. Построиха и огромно язовири, за да е гарантирано поливането в горещите месеци.... Със 100% сигурност ви казвам, че на Запад даже и язовирите ги няма. Системата е егоистична и каквото и да се прави, се започва от смятането. Има ли сметка или не. И един язовир, който струва огромни пари, НО гарантора поливането и реколтата на огромни райони, НЕ се прави...
    В соц-държавата се мисли макроикономически. За целия народ и за системата като цяло...
    Тогава вярвахме в системата. Днес, ако се опитат да ме вземат за някаква война да воювам, едва ли ще ме накарат. Ще стане, като мобилизацията в Русия???
    Защо? Понеже капиталистическата страна НЕ е народна. За какво да умираме ние, да спасявам една корумпирана система, за богатите? Да се справят сами. Докато в НРБ отивахме без много да му мислим в казармите и цели 2 години учихме войните, ОМП, комуникации и ПР
  • 19 Рико

    2 5 Отговор
    Още при встъпването си Премиер Тръс даде заявката за дясна политика и намаляване на данъците, защо сега има изненадани? Дясното носи парите в хазната, ниските данъци въртят икономика.
  • 20 бл.134 в Zап. парк

    22 4 Отговор
    Какво са потресени?!!!Я , вижте еврозоната или България пари събиран едно поколение се изядоха за 1-2 години.Няма виновни , нали ? Не Путин е виновен .Дъртите вампири във Вашингтон и Брюксел пак им провървя. Надявам се за последно и замалко
  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 ха ха

    13 6 Отговор
    Абе, всичко му беше хубаво на соца, ама фалира! Това е основният проблем, който никой не иска да признае. Защо ли? Вероятно за да остане вратичка към връщане на диктатурата... 30 години вече никой не казва истината за соца.
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Такаааа...!

    10 7 Отговор
    За феновете на соца : Моля , моля бай Тошо умря отдавна, нали разбирате, че това никога няма да се върне ! Тогава се взимаше от богатите и се даваше на бедните. Имаше равноправие за всеки! Та, кой мислите от богатите сега ще си подели имотите и парите с вас ? А първи би трябвало да е Копейкин , така де , нека даде пример , като се откаже от луксозните си имоти и поне върне милиона , който задържа неправомерно! На времето и кравичката са взимали от бедния , за да стане народна! Е хайде да ви видя , какъв соц ще връщате , като много хора си напълниха гушките на наш гръб, и се чустват недосегаеми!
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Ягодоберачка

    0 0 Отговор
    Не зная кой и защо е потресен там,но в Англия доходите са 5 пъти по-високи от нашите,а цените на храната - 2 пъти по- ниска.България се оказа най-бедната и най- скъпата страна в ЕС.Май потресените трябва да сме ние