Last news in Fakti

30 Ноември, 2022 19:01 3 681 25

Когато Ердоган печели, печели и Путин

  • турция-
  • сирия-
  • реджеп ердоган-
  • владимир путин

Нова и поредна операция на сирийска територия, включваща широк обем на турските въоръжени сили, е нещо, което Реджеп Ердоган иска от известно време насам

Когато Ердоган печели, печели и Путин - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Осем дни след започването на операцията "Нокът-меч", която намира изражение предимно в извършването на бомбардировки по цели на сирийска (и иракска) територия от страна на турската бойна авиация, остава отворен въпросът дали тя ще намери и свое сухопътно изражение. В полза на подобно увеличаване на обема на военни действия вече говори в прав текст Реджеп Таийп Ердоган преди дни. Наказателната акция е следствие на извършените терористични атентати в Истанбул, зад които, според властите от южната ни съседка, стои Кюрдската работническа партия (ПКК). Въпросната организация, обявена за терористична в Турция и ЕС, отрича да е замесена. Иначе тя, включително чрез своя сирийски клон Отряди за народна защита, е активна в Северен Ирак и Северна Сирия, където води битка с турските прокси сили на терен.

Нова и поредна операция на сирийска територия, включваща широк обем на турските въоръжени сили, е нещо, което Ердоган иска от известно време насам. За да осъществи такава е необходимо, най-общо казано, да преодолее американската съпротива и да сключи сделка с руснаците. Днес турският президент смята, че страната му е в по-добра позиция, за да парира възраженията на Вашингтон и Москва, отколкото бе преди половин година, когато той отново искаше да стартира такава операция. Тази промяна се дължи на новия статут, който Турция си спечели покрай войната в Украйна.

Именно въпросният конфликт увеличи стратегическото значение на Анкара. Турция си спечели ролята на главен посредник между Украйна (и Запада), от една страна, и Русия, от друга. А това даде конкретни резултати: договорената сделка за износ на украински житни култури и размяната на военнопленници между Киев и Москва. Отвъд ролята на Турция като посредник във войната, Анкара има и допълнителни механизми за влияние, които още повече увеличават нейната геополитическа тежест. Един път, тя контролира достъпа през Босфора към Черно Море. Втори път, страната се превърна в търговски "отдушник" за Русия, покрай това, че ЕС и САЩ наложиха санкции на Москва, а Анкара не го направи. Последното доведе до това, че Русия - и като търговец, и като клиент - е принудена да разчита на Турция все повече. Оттук, по данни на New York Times от края на месец октомври, от началото на войната турският внос от Русия се е увеличил с 213%, а турският износ към въпросната държава - с 113%. Москва използва Анкара и за да заобикаля наложените ѝ от Запада санкции, което се вижда най-отчетливо в използването на турска територия за износ на руски въглеводороди и за внос на проводници.

Вероятно поради това Реджеп Таийп Ердоган смята, че Вашингтон и Москва вече трябва да преброят наум до сто, преди евентуално да се опитат да го разубедят.

Една нова турска операция в Северна Сирия ще подложи отново на натиск и без това сложното и компрометирано партньорство между САЩ и кюрдите на терен. Владимир Путин пък вече е позволявал на турците да нахлуят на контролирана от кюрдите територия в Северна Сирия (операция "Маслинова клонка", 2018-та г.) като двояко наказание за последните - за това, че кюрдите си партнират с американците, и за това, че те не изгарят от желание да се завърнат в обятията на Башар ал-Асад.

За руския президент допълнителен аргумент да не се съпротивлява срещу авантюрите на турския си колега е и това, че те ще доведат до ново напрежение между САЩ (и държавите членки на НАТО от ЕС) и Турция. А това би се случило на фона на ситуация, в която, за първи път от много време, се появяваше, пък било и мижава, светлина в тунела спрямо ситуирането на Анкара в Алианса. За подобен оптимизъм допринесе военната подкрепа, която Турция оказа на Украйна: от доставките на вече добре известните дронове TB2 Bayraktar, до тези на ракетните системи с лазерно управление TRLG-230 и бронетранспортьори BMC Kirpi. А с това Анкара направи много повече за Киев, отколкото редица други държави членки на НАТО, в това число и България. Междувременно се подновиха както разговорите за участието на Турция в производството на френско-италианската система за противовъздушна отбрана SAMP/T, така и за придобиването от страна на Анкара на десетки изтребители F-16 Block 70 Viper от САЩ (както и на модернизиращо оборудване за вече наличните турски изтребители). Нова турска операция на територия на Сирия би пресякла тази тенденция, и без това плаха, за подобряване на отношенията между Турция и партньорите ѝ в НАТО.

Това не означава обаче, че Русия би се измъкнала "суха" и единствено доволна при такова стечение на обстоятелствата. Турските военни активности на сирийска територия, особено когато те се случват след позволението на Владимир Путин, не биват посрещани с ентусиазъм от Башар ал-Асад. Последният си дава ясно сметка за социалното инженерство, което Анкара осъществява в контролираните от нея територии в северната част на страната, отглеждайки там симпатизираща (или поне зависима в предоставянето на социални услуги) на Турция демография. Но ако Асад няма особена свобода да изразява неудовлетворението си, то по-големият проблем на руския президент е с иранците. Персите и без това вече виждат нарастващото турско влияние в Южен Кавказ покрай победата на Азербайджан над Армения и не желаят екстраполацията на Анкара и в Сирия. Още повече, че Иран е единствената страна в света, която се намесва в такава степен - чрез бойна техника, боеприпаси и оператори - в подкрепа на Русия срещу Украйна, поради което Техеран едва ли би се зарадвал на поредния жест на Владимир Путин спрямо Ердоган. В допълнение, отношенията на Москва с кюрдите също няма да спечелят от всичко това, особено имайки предвид страха у последните, че при едно затопляне на отношенията между Ердоган и Асад, извършено чрез посредничеството на руския президент, то това ще се е за сметката именно на кюрдите. Всичко това обаче си струва да бъде заплатено като цена от Москва, ако ще доведе до възобновяване на напрежението по оста НАТО - Турция. Още повече, че никой от руските партньори на терен - било иранците или сирийският режим - нямат кой знае какъв избор.

Тази динамика предполага няколко извода. Турция е сред малко държави, които успяват да се възползват от войната на Русия с Украйна, в посока повишаването на своята геополитическа тежест. Особено интересно е как Анкара, чрез подкрепата си за Украйна и толерантността си спрямо Русия (чрез военното си партньорство с първата и икономическото си с втората), не направи това, което изглеждаше логично: да падне от два стола на земята. Тъкмо напротив. Може би тази роля на Анкара е възможно следствие на азиатския почерк на ислямисткото ѝ управление, което модифицира природата на страната. Все пак доктриналната обложка на Турция, включително чрез авторитарните ѝ контури и спазмите ѝ срещу Запада, намира все повече общо с режима на Владимир Путин в Русия. Анкара говори езика на Москва, оттук, дори и когато няма съгласие между двете, има поне чуваемост. А подкрепата на Турция за Украйна произтича не от ценностни съвпадения с Киев, а от утилитарни съображения, свързани с увеличаването на влиянието на Русия в Черно Море.

Нарастването на геополитическата тежест на Турция предполага и предефиниране на отношенията между Реджеп Таийп Ердоган и Владимир Путин. Те ще продължат да бъдат субординирани в полза на руския президент, каквито са от 2016-та година насам, но комуникацията между тях няма да бъде толкова еднопосочна. Жестовете на Москва за Анкара вече няма да бъдат подаяния.

Пободен жест за Ердоган от страна на Путин би било позволението на втория за стартиране на нова турска операция на територията на Северна Сирия, включваща и сухопътно измерение. Военна активност в тази посока би повлияла положително на рейтинга на президента на южната ни съседка, предвид задаващите се изборите за държавен глава, които ще се проведат в средата на следващата година. Все пак все по-често виждаме как когато Ердоган печели, печели и Путин.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 14 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    1 18 Отговор
    Изяли да то и дмамата
  • 2 Адам Хилтън

    5 20 Отговор
    Двамата съдраняци са пътвици отдавна!
  • 3 Путинофил

    13 4 Отговор
    Те просто ще си делнат територийката на две!

    Коментиран от #5

  • 4 стоян георгиев

    3 24 Отговор
    Фалирали са и двете султанчета и ще видят на крана до Коледа!

    Коментиран от #12, #22

  • 5 Човека КоZа

    4 23 Отговор

    До коментар #3 от "Путинофил":

    Ще си делнат една килия двамцата и ще са заедно и на карето!
  • 6 Последния Софиянец

    4 21 Отговор
    Пълен фалит и на двете джамахирии!
  • 7 Антитрол

    27 3 Отговор
    Защо бе соросоидчета господарите ви могат да нападат Сирия и да завземат петролните полета обаче видиш ли Ердоган не може - нали и той е от миролюбивото НАТО което само се защитавало и никога не нападало суверенни държави като Путин който е много лош и нападна Украйна.
  • 8 Който е с Ердоган печели

    22 4 Отговор
    Който не е не печели
  • 9 Диктатора ердоган и диктатора путин

    2 22 Отговор
    скоро ще бъдат свалени от власт и осъдени за военни престъпления

    Коментиран от #23

  • 10 Мартинчо,да нахлуят,какво значи?

    27 1 Отговор
    Владимир Путин пък вече е позволявал на турците да нахлуят на контролирана от кюрдите територия в Северна Сирия….Контролирана от кюрдите територия в Сирия!!! Май кюрдите са нахлули в Сирия,а?? А за убитите Турски граждани нещо да кажеш?я виж за 40 год.колко са жертвите.Скоро,много скоро всеки ще си получи заслуженото,благодарение на Великия Ердоган
  • 11 Русенец

    8 3 Отговор
    Осем дни, а още няма санкции? И това било военна операция, аха. Заради подобно лицемерие се отвърнах от ЕС.
  • 12 радост за истината

    7 0 Отговор

    До коментар #4 от "стоян георгиев":

    В Корана пише, че такива като тебе ще бъдат набивани на кол,но не като време оно, а в съвременните условия, когато животът на набитите ще бъде поддържан изкуствено, като няма да им бъде позволявано да губят съзнание, и да умират от инфекции – ще бъдат тъпкани с антибиотици с десетки дни, но болко успокояващи няма да ви бъдат давани.

    Коментиран от #18

  • 13 ЗАКРИВАЙ ------- ТОТАЛ ЩЕТА.10002%

    14 0 Отговор
    ТОВА СА ПОСЛЕДНИТЕ ДВАМА ЗА МИР ПО ЦЯЛ СВЯТ ЕРДОГАН И ПУТИН БЯХА ЧЕТЕРИМА ,,,,КРАЛИЦАТА ,,И,,, АНГЕЛА МЕРКЕЛ ..... СЛЕД ТЯХ БОГ ДА НИ Е НА ПОМОЩ .......... АМИН.......
  • 14 Токсик

    23 5 Отговор
    Американските терористи присъстват незаконно в суверенната държава Сирия и съвместно с кюрдите плячкосват петролните находища. Сега е дошло време да им се връчи сметката. Турция ще свърши мръсната работа по заръка на Русия и ще ги изчисти до край тези бандити. Русия, Китай, Иран, Турция и Индия ще положат основите на новия световен ред. България е на страната на губещите безмозъчни евроатлантици.

    Коментиран от #17

  • 15 Луд

    5 0 Отговор
    Всеки плещи НАТО срещу Русия....при една хипотетична война Турция ще се бие ли с русия
  • 16 Видно е, че авторът халхабер

    22 2 Отговор
    Си няма от ситуацията в региона и пише за каквото му плащат. Единствените които са нахлули в Сирия са терористите подкрепяни от САЩ. За какво социално инженерство ковори авторът, като е достатъчно да погледне етнокартата на Сирия от преди 2011г.и да види какво е преобладаващото население по границата с Турция. Кюрдските терористи са тези които прокудиха близо 5 млн.сирийци от там и те намериха приют в северната си съседка и с нетърпение чакат мига в който ще могат да се завърнат. А това, че Турция непрекъснато увеличава мощта и влиянието си в световен план не се дължи нито на Русия нито на САЩ, а плод на далновидната турска външна политика.
  • 17 Анонимен

    6 2 Отговор

    До коментар #14 от "Токсик":

    България е винаги на страната на губещите. Това ми дава силна надежда, за изхода от всичко това.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Мечока

    4 0 Отговор

    До коментар #4 от "стоян георгиев":

    Ако те са фалирали какво да кажем за краварите че се държат на косъм,или пък европейците че пропадат с всеки ден а за България по добре нищо да не пиша
  • 23 Реалистът

    6 0 Отговор

    До коментар #9 от "Диктатора ердоган и диктатора путин":

    И как ще стане че нещо ми е слаба фантазията?Нали се опитаха краварите,нали видяхте как народа с голи ръце спря и превзе танковете.Аз всъщност присъствах на един митинг тогава и видях от първо лице за какво иде реч.Този народ никога няма да предаде лидера си

    Коментиран от #24

  • 24 Българските турци

    3 0 Отговор

    До коментар #23 от "Реалистът":

    "Лидера Ердоган" тепърва става забележим на световната политическа арена което някои тълкуват че "седи на два стола" или играе лицемерно... Всъщност седи на повече "столове" и вече от години насам най откровенно и реално клати ООН с доктрината си "Светът е по голям от пет !"...Слага спирачки на разни демагози и закостенели политически еквилибристи и илюзионисти със съвсем обикновен уличен жаргон без да се притеснява за политическа или дипломатическа репутация !!!...В света в който живеем такива хора не доживяват до дълбока старост !...Турският народ е наясно с позицията си и вече с висок глас се опълчва срещу всички външни врагове които лицемерно твърдят че са съюзници а вършат неща които и най отявлените врагове не правят!...В стремежа си отново да си възвърнат контрола над един кадърен , трудолюбив и генетично доказан народ воин, правят анормални стратегически грешки!...Хора които са владеели империя на три континента половин хилядолетие няма как да нямат потенциали !!!... Когато изпуснеш контрола над такъв потенциал играта веднага се променя ! "Потенциал"ът на турците се отскубна от надзора...Сега са наред да скъсат "веригите" немците и японците ...чак тогава светът ще възвърне стандартното си равновесие ! ! !...Мотото на турския избирател е ясен и категоричен :
    - " Обесихте Аднан Мендерес !!!...Отровихте Тургут Йьозал !!!... ЕРДОГАН няма да ви го дадем !!! "

    Коментиран от #25

  • 25 Номад

    0 0 Отговор

    До коментар #24 от "Българските турци":

    Жалкото е че тези 5 държави имайки финансов и военен ресурс извиват ръцете на правителства които не споделят техните интереси. Жалко за народите попаднали в техни ръце