13 Януари, 2023 19:00 3 232 18

Завръща ли се Асад на политическата сцена

  • турция-
  • сирия-
  • реджеп ердоган-
  • башар асад-
  • алепо

От гледна точка на реалната политика не е изключено Западът отново да се нуждае от Башар Асад в даден момент и сирийският президент е наясно с това

Завръща ли се Асад на политическата сцена - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ердоган го смяташе за свой враг, но сега търси контакт със сирийския президент. И други в региона проявяват интерес към Асад. Дали не се задава политическа реабилитация на диктатора, който зависи от помощта на Русия?

Години наред те бяха непримирими противници, а сега явно е възможно турският президент Реджеп Тайип Ердоган и сирийският му колега Башар Асад отново да се сближат. За това намекна Ердоган миналата седмица, като не изключи среща с Асад. По отношение на Сирия той заговори за нов мирен процес, в който да участват както Турция, така и Русия.

В Москва вече се проведе среща на ръководителите на разузнаването и министрите на отбраната на трите държави - Турция, Русия и Сирия. Предвидена беше и среща на външните министри.

Ще излезе ли Асад от изолацията?

Опитите за сближаване, които прави Ердоган, навярно са „добре дошли“ за сирийския президент Асад, казва Бенте Шелер от фондация “Хайнрих Бьол”. Критиците виждат в това заплаха от постепенно завръщане на Асад на международната сцена, а опозиционерите в Сирия се чувстват предадени от Ердоган.

Но докъде могат да доведат тези опити за ново сближаване? Мечтата на Асад за сериозна материална помощ за напълно разрушената му страна, едва ли ще се сбъдне скоро. В момента е трудно да се намери държава, която би желала да инвестира в Сирия, коментира Шелер.

Реалностите в страната поставят обаче граници за евентуално политическо затопляне на отношенията. Въпреки това Асад е в сравнително силна позиция, казва политологът Кристофър Филипс от университета “Кралица Мери” в Лондон. “Той е спечелил войната, тъй като контролира по-голямата част от страната, макар и далеч не цялата.” Разбира се, това е Пирова победа, защото Сирия тъне в разруха. “Но във военно отношение опозицията вече не е сериозна алтернатива на Асад”, пояснява експертът.

Вероятно Ердоган е заинтересован от предоговаряне на отношенията си с режима на Асад. Дълго време Турция беше един от най-важните поддръжници на въоръжената сирийска опозиция и заявява и до днес, че няма да изостави политическите противници на президента. След избухването на сирийската гражданска война през 2011 г. Ердоган дълго време се надяваше бъдещето за съседната страна да е без Асад и изключваше всякакви контакти с него. Сега явно се е отдалечил от този курс.

Ердоган преследва политическите си цели

В лицето на Асад Ердоган явно вижда потенциален партньор, който да му помогне да изпълни политическите си цели. От години той се опитва да изтласка кюрдската партия Демократичен съюз (PYD) и Народните отряди за защита (YPG) от границата между Сирия и Турция. И двете организации се смятат за съюзник на Кюрдската работническа партия (PKK), която Анкара смята за свой основен враг. За да прогони съюзниците на PKK от граничните райони, миналата година Турция атакува територии в Североизточна Сирия.

Не е ясно обаче дали Асад ще се окаже съюзник в тази битка. Той не изпитва особени симпатии към усилията на кюрдите за автономия, но техните представители са най-важните партньори за контактите му със североизточната част на страната.

Ердоган търси решение за четирите милиона сирийски бежанци на територията на Турция. С оглед на галопиращата инфлация, според много турци, те се превръщат в тежест за страната. А тези настроения могат да повлияят на изхода от президентските избори през юни. Затова Ердоган има интерес да върне възможно най-бързо бежанците обратно в Сирия. Режимът на Асад обаче няма изгода от мащабно завръщане на бежанците, казва Бенте Шелер. "Ето защо е малко вероятно да има реално споразумение между Ердоган и Асад и по този въпрос.”

ОАЕ също търсят контакти с Дамаск

И Обединените арабски емирства очевидно търсят повод за контакт с изолираното правителство в Дамаск. Външният министър на ОАЕ Шейх Абдула бин Зайед Ал Нахаян миналата седмица се срещна с Асад в сирийската столица.

Заедно със Саудитска Арабия ОАЕ са основният противник на Иран в региона. Освен че осъзнават, че засега едва ли има начин да се заобиколи Асад в Сирия, те вероятно са загрижени и за ограничаване на влиянието на Техеран. Въпреки това изглежда съмнително дали ОАЕ ще успеят да ограничат присъствието на ливанската ислямска милиция “Хизбула” и други поддържани от Иран групи. Защото те подкрепят режима на Асад в степен, която ОАЕ, дори и да искат, вероятно не биха могли да си позволят. Асад е зависим от тях.

Приютявайки "Хизбула" в Сирия, Асад засилва нейното влияние - например срещу Израел, а по този начин и влиянието на Иран. В това отношение дипломатическите представители на ОАЕ трябва да бъдат подготвени за по-нататъшни трудни преговори.

Отслабва ли руското влияние в Сирия?

Интересно каква роля ще играе Русия в Сирия занапред. Ангажиментът на Кремъл спаси Асад от военно поражение, но заради агресивната война срещу Украйна режимът на Путин е отслабен и все по-изолиран. За Москва може да се окаже по-трудно да запази влиянието си в Сирия и да не бъде изместена от своя партньор, но и конкурент - Иран.

В същото време Асад няма как да бъде спокоен за властта си без помощ от Русия и Иран. Сблъсъците с опозиционери и отделни военизирани групи, както и публичните протести срещу режима, които често водят до сблъсъци, са все така сериозен проблем. “На пръв поглед властта на Асад изглежда укрепена. В действителност обаче страната, която официално се управлява от него, на много места се контролира от множество отделни мафиотски милиции. И те естествено ще разполагат с повече свобода, ако Иран и Русия не се намесват”, обяснява Шелер.

Западните държави засега стоят настрана

Западните държави продължават да разглеждат Асад като военен престъпник и за момента разговори с него не са възможни, посочва Кристофър Филипс. Но от гледна точка на реалната политика не е изключено Западът отново да се нуждае от Асад в даден момент и сирийският президент е наясно с това.

Пълзяща политическа реабилитация и съответно трайно оставане на Асад на власт би било катастрофа за политическата култура в региона и извън него, убедена е Бенте Шелер. Това би създало опасен прецедент. "Защото голяма част от това, което Асад постигна, беше възможно само чрез масово нарушаване на международните норми”, предупреждава експертката. А перспективата за много сирийски бежанци изглежда все така мрачна.


Поставете оценка:
Оценка 2 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Виктор браво

    19 1 Отговор
    От американска страна ще бъде аташиран памперс и то вчерашен.
  • 2 Адам Хилтън

    32 1 Отговор
    Държавата му е под американска окупация, ама за него никой не плаче като за Зеленски.

    Коментиран от #15

  • 3 Напреднал

    40 3 Отговор
    Западът, разбира се, ще се нуждае от Асад, ако иска да има нещо общо с държавата Сирия. Асад и сирийският народ, с помощта на Русия са победителите в тази про-западна интервенция, довела Сирия до развалини. Едно обаче с сигурност е ясно. Оттук насетне Сирия винаги ще симпатизира и помага на Русия, защото "приятел в нужда се познава".
  • 4 Европеец

    27 2 Отговор
    И на Сирия клекнахме. Забравихме Тихановская и Гуайдо ( Мъка ...
  • 5 Кафява каска

    32 2 Отговор
    Според медиите и мечтите на дедо Шоро...тоя беше погребан още преди 10 години.Ма те го те бре жив и здрав и отново в играта.
  • 6 Обективен

    14 1 Отговор
    Кюрдите са такава грижа за Турция, че Ердоган и с дявола би работил за да се справи с тях. Не че хората нямат право на самоопределение. Те си имат сега нови силни приятели, атлантиците да ги мислят
  • 7 коликл

    35 2 Отговор
    Полека лека всички почнаха да разбират че само изритването на краварите от страните си, само това може да доведе до мир и благополучие. Трябва да изгонят мръсните интриганти зад океана и да си подредят държавите в разбирателство.

    Коментиран от #11, #16

  • 8 Цеко

    34 2 Отговор
    Асад е законният президент на Сирия, признат от над 150 страни в света, в които живее над 80% от населението на Земята, а режимите на Обама и Байдън и педалите от UK водят необявена война срещу народа на Сирия, подкрепяйки главорезите на ИД, по същия начин, както подкрепят и укрофашагите.
  • 9 Механик

    28 2 Отговор
    Не му е нужно да се връща. Асад си е на политическата сцена.
    Сега, друг въпрос е либералните медии какво пишат, ама то си е и техен проблем.
    Майдана в Сирия, Иран и Турция не успя. На соросидите им прекършиха гръбнака в тия държави.
  • 10 Урюрвкос

    11 2 Отговор
    утре Израел пак ще удари летището на Дамаск по стара еврейска традиция.

    Коментиран от #12

  • 11 Браво

    9 2 Отговор

    До коментар #7 от "коликл":

    Точен коментар. Даже талибаните след като изгониха първо Русия после Сащ(които носят демокрация навсякъде,като смучат петрола им и убиват невинни хора),си направиха супер кола и то за 1-2 години
  • 12 Да, да,

    11 1 Отговор

    До коментар #10 от "Урюрвкос":

    Израел ги е яд на Иран. Сирия вече не е опасност за тях. Желанието им сега е да видят Иран в развалини, така както Сирия. Тогава, Колониалният Глобализъм лесно ще се разпростре в Близкия Изток
  • 13 Артилерист

    16 2 Отговор
    Хубаво е, че Сирия се спаси, благодарение на руската помощ, от поредния погром на американците. Пол Крейг Робъртс писа, че американците са подкрепяли най-кръвожадните терористи срещу Асад в Сирия. Хубаво е също да повторя, че американците за първи път, след разпускането на Варшавския договор, срещнаха реален отпор на варварщините си по целия свят. Подвиха си опашките там, защото бяха предупредени по много категоричен начин. Руснаците им заявиха в лицето, че, ако пресекат указаната червена линия, ще се срещнат с тях...
  • 14 Рошко

    7 0 Отговор
    Зелето се загрижило, и с право защото тези двамата ако се разберат тежко на квази държавата "израел" купола и ще стане стъклен и спасението им ще е в мъртво море като се започне от голанските възвишения например, а оттам Иран и тя като се намеси ще стане едно голямо мазелло
  • 15 Някой

    7 0 Отговор

    До коментар #2 от "Адам Хилтън":

    Ааа, не, американците не са окупирали цялата държава...а само където има петролни находища... Пазят ги от сирийския народ.
  • 16 Българските турци

    2 1 Отговор

    До коментар #7 от "коликл":

    Говори се за разумни хора а не за фигури върху шахматна дъска или сценаристи и артисти на политически спектакли и апокалиптични филми !!..Нека да си припомним как айатоллах Хомейни кацна в Техеран със самолет от Париж и как това не е някаква забравена подробност от сценария на политическия водевил който се изигра в нетолкова далечната 1979 година !?...Водевилът стана финален спектакъл за СССР, превърна се в близкоизточна Драма ,после стана "Арабска пролет" в рамките на "Големия средноизточен проект" и вече уверено се влачи към фаталния "Глобален сблъсък" !!!
  • 17 Асад не си е отивал ЗА РАЗЛИКА ОТ НАШИТЕ

    7 0 Отговор
    ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПРОСТИ ПОЛИТИЦИ И ПРЕДАТЕЛИ ПОДОБНИ НА ЗЕЛЕНСКИ И РАБОТЕЩИ КАТО БРЕНДО !
  • 18 Читател

    6 0 Отговор
    Хайде пак пропагандата на вкиснатото зеле със заучени клишета:

    "диктатора Асад" - защо ли на законно избран президент признат от много държави се лепва етикет "диктатор" - само защото не иска да даде петрола си на американците ли?

    "опозиционерите в Сирия" - защо ли на главорезите от ИД пък се лепва етикет "опозиционерите" или пък "умерената опозиция" - те руснаците попитаха американците да им посочат тази "умерена опозиция" ама ония не успяха.

    "масово нарушаване на международните норми" - и какви точно "международни норми" е нарушил Асад нещо не казват. Международните норми ги нарушават от НАТО като нападат независими държави.

    Защо ли новия комунизъм настъпва именно от "демократичния запад" - използват се същите клишета и лозунги за пропаганда както едно време.