13 Май, 2023 21:00 2 407 31

Съдбоносен избор: Ердоган или Кълъчдароглу

  • турция-
  • партия на справедливостта и развитието-
  • реджеп ердоган-
  • кемал кълъчдароглу

Ако опозиционният алианс спечели изборите, Турция едва ли ще стане по-демократична с един замах

Съдбоносен избор: Ердоган или Кълъчдароглу  - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ердоган е най-влиятелният политик в Турция след основателя на републиката Мустафа Кемал Ататюрк, но властта му изглежда започва да се рони. И за Ердоган, и за Кълъчдароглу вотът в неделя е съдбоносен.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган наскоро промени профилната си снимка в Туитър - сега на нея е облечен със синьо авиационно яке и носи слънчеви очила. Изглежда решителен. Целта е да излъчва сила, а не слабост преди знаковите избори в неделя – като човек, който може да поведе страната си напред.

Но дали след 20 години на власт Ердоган действително е способен да поведе Турция към бъдещето? Съмненията по този въпрос стават все повече. Страната страда от тежка икономическа криза, съдебната система е политизирана, а институциите – без реална власт. След земетресението през февруари с десетки хиляди жертви Ердоган беше обвинен, че се е провалил в справянето с бедствието.

Може ли Кълъчдароглу да надвие Ердоган?

Лидерът на опозицията Кемал Кълъчдароглу засега е фаворит в президентската надпревара, съобщава агенция ДПА, като цитира данни на социологическия институт "Метропол". Според тях Ердоган може да разчита на 44% от гласовете, а неговият опонент Кълъчдароглу – на 46%.

Ердоган стана министър-председател през 2003 г. и президент през 2014 година. Една промяна в конституцията, извършена преди пет години, съсредоточи цялата власт в ръцете на президента. Ако 69-годишният Ердоган остане на власт, управлението на страната ще се приближи още повече към автокрация, опасяват се мнозина. Кемал Кълъчдароглу, който беше издигнат от широк алианс от шест опозиционни партии, иска отново да подсили парламентарната демокрация. Прокюрдската Демократична партия на народите (HDP) също призова своите избиратели да подкрепят Кълъчдароглу. Около 20% от турското население са кюрди - както и на предишни избори, очаква се техният вот да е от решаващо значение.

Предизборната кампания става все по-ожесточена

Предизборната кампания, която започна спокойно, напоследък става все по-брутална. Популярен опозиционен политик беше замерян с камъни, Ердоган обвини Кълъчдароглу, че подкрепя терористи, и дори показа фалшив видеозапис в подкрепа на твърдението си. Един от тримата опоненти на Ердоган, Мухарем Индже, се отказа от борбата в четвъртък. Преди това през последните дни срещу Индже бяха отправени обвинения в корупция и се появиха компрометиращи снимки, припомня ДПА. Дали те са автентични, не е ясно.

Вътрешният министър дори говори за опасения от “преврат” в деня на изборите. Ултранационалистическият съюзник на Ердоган Девлет Бахчели наскоро открито заплаши опозиционния алианс с "доживотни присъди или куршуми". Ако опозицията спечели с малка преднина, нараства и опасението, че Ердоган може да не признае резултата.

Парламентарните избори също са ключови

Изборите са както за президент, така и за парламент. Възможно е президент да бъде избран чак на балотажа, който ще се проведе на 28 май. В такъв случай всички погледи ще бъдат насочени към парламента: Който спечели мнозинство там, ще има по-големи шансове на втория тур. Както и на президентските избори, прокюрдската Демократична партия на народите може да наклони везните и в парламента.

Въпреки критиките, Ердоган все още има шанс да спечели. Той пое управлението на страната през 2003 година в условията на икономическа криза - и я поведе към възстановяване. Погрижи се и религиозната част от обществото да получи облаги от просперитета на Турция, които преди това бяха запазени основно за светския елит. Избирателите му отдават дължимото за това. Някои от тях вече не желаят да ги управлява Ердоган, но пък не виждат алтернатива в лицето на Кълъчдароглу, който е начело на опозицията от 13 години.

Какво може да се очаква?

Ако Ердоган остане на власт, въпросът е как ще се справи с икономическите проблеми. Според експертите това би било възможно само ако се откаже от оспорваната си финансова политика. Във външната политика Ердоган вероятно ще продължи политиката си на сближаване със страните в региона. Но той ще трябва да се обърне и към Европа, тъй като спешно се нуждае от инвестиции. Изтичането на мозъци вероятно ще продължи, ако Ердоган спечели изборите. Много млади и образовани турци вече са емигрирали в чужбина.

Ако опозиционният алианс спечели изборите, Турция едва ли ще стане по-демократична с един замах. Кълъчдароглу ще бъде изправен преди всичко пред предизвикателството да запази коалицията си в дългосрочен план. Той иска да направи институциите отново независими, като вероятно ще започне от Централната банка. Обещава още да привлече инвестиции в страната и да спре бягството на младите хора. Интелектуалци в изгнание като журналиста Джан Дюндар се надяват да се завърнат в родината си. Във външната политика не се очаква рязък обрат, тъй като много от крайъгълните камъни на турската външна политика остават същите. Шестпартийната коалиция иска отношенията с Русия да бъдат почти толкова добри, колкото със САЩ.

Войната в Украйна

Кълъчдароглу вижда себе си като посредник във войната в Украйна, каквато роля беше заел и Ердоган. Най-голямото предизвикателство за ЕС вероятно ще бъде въпросът за миграцията. Кълъчдароглу иска да предоговори т.нар. пакт за бежанците. Без значение кой ще спечели в крайна сметка, пред него стои огромна задача. Икономическите проблеми са дълбоки, страната е поляризирана, а земетресението отвори дълбоки рани, които трябва да бъдат излекувани.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 приматоглудогу

    8 12 Отговор
    писна ми от тея

    Коментиран от #4

  • 2 Хасан

    22 14 Отговор
    Ердоган АГА ще спечели изборите бъдете рахат ако дойде оня кълчката Хасково Кърджали ще иска да ги присвои Алах Да ни е на помощ ха кълъчката ха Путин и двете са от едно дърво плод
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Гошо

    9 8 Отговор

    До коментар #1 от "приматоглудогу":

    Ми то и от теб и сънародниците ти ми писна !!!
    Ясно
  • 5 Турчин

    35 8 Отговор
    Турция е голяма държава и е много важно какво става там. Ако Ердоган загуби и спечели Кълъчдароглу, България ще граничи със САЩ на югоизток.

    Коментиран от #6, #27

  • 6 голяма работа

    14 33 Отговор

    До коментар #5 от "Турчин":

    Аз харесвам САЩ

    Коментиран от #14

  • 7 Спецназ

    19 4 Отговор
    Ердоган ще победи, защото ТОЙ БРОИ!

    ГЕРБ преди при секретаря Цветанов така "преброиха" 6 избора за парламент и местна власт, преди да им хванат склада с палетата с бюлетини.
  • 8 Българче

    27 6 Отговор
    И ето отново Дойче Веле!! Нищо ново от тях. Пърдят със задника на САЩ!! ;))

    Коментиран от #15

  • 9 ЕРДОГАН ще СПЕЧЕЛИ и насочи ТУРЦИЯ

    24 10 Отговор
    Към Б Р И К С ! ЕВРОПА се гаври през цялото време с неговият НАРОД ! А нашите ХЮ МНЕ ТА дори невземат акъл от него !
  • 10 "Съдбоносният" избор е

    15 3 Отговор
    между Турското знаме и Звездното знаме.Как мислите,кое ще избере турският народ?
  • 11 Избирател

    15 3 Отговор
    Когато руснаците предпочетат някого видиш ли това е "намеса в изборите" обаче когато американците подкрепят някого и то съвсем явно това видиш ли е "подпомагане на демокрацията" а зелето се мъчи да оправдае всичко това.
  • 12 Браво

    26 11 Отговор
    Ердоган е велик лидер и държавник. Преди повече от десет години освободи страната си от МВФ,а в момента имат над 150 милиарда долара държавен резерв .

    Коментиран от #31

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Антитрол

    6 3 Отговор

    До коментар #6 от "голяма работа":

    А афроамериканци харесваш ли?
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Врага на моя враг

    28 5 Отговор
    Ердоган е трън в задика на USA защото не се съобразява с тях , а поставя на първо място интересите на Турция .Не се съмнявам ,че неуспешният опит за преврат през 2016 год. беше чиста работа на ЦРУ , като целта беше да се постави удобна пионка , както Горбачов в Русия и Турция да стане придатък на политиката на САЩ . След неуспеха на опита , САЩ запретнаха ръкави и приложиха познатите методи за дестабилизиране на банковата система в Турция и обезценяване на турската лира .Поради тази причина може да се каже ,че САЩ и Турция са по скоро неприятели , докато е на власт Ердоган .Америка има нужда от раболепни васали , които продават народа и държавата си , а не от равноправни партньори .Като казвам Америка имам предвид не държавата , а еврейското лоби което я управлява , а освен нея и целия свят ! Затова резултата от тези избори ще бъде спорен.

    Коментиран от #17, #23

  • 17 Добро експозе..

    8 1 Отговор

    До коментар #16 от "Врага на моя враг":

    Само накрая се пообърка,като сложи разделителна линия между "държавата" и "еврейското лоби".Те се припокриват напълно,и то от време оно..
  • 18 Екатерина Г. Винокурова

    12 8 Отговор
    Гласувам за Реджеп Т.Ердоган
  • 19 Всички знаят

    10 21 Отговор
    Ердоган е диктатор и върна Турция 150 години назад! Трябва да падне!
  • 20 ЕСССР трябва да се разтури!

    11 1 Отговор
    Дойче Зеле осмърдява нашите медии, защото в Турция е забранено и с право. Анкара също така денонсира Цариградската урсулска конвенция, която брюкселските комсомолци гласуваха тази сряда в ЕП при условие, че има 6 европейски страни членки, които са я отхвърлили. И тепърва ще ни натискат да я приемем въпреки категоричното решение на нашият КС.
    Демокрация ли? Като тая на болшевиките.

    Коментиран от #22

  • 21 Всички турци ще гласуваме за Кемал

    6 17 Отговор
    Кълъчдароглу

    Коментиран от #25

  • 22 Екатерина Г. Винокурова

    2 1 Отговор

    До коментар #20 от "ЕСССР трябва да се разтури!":

    Конвенцията е Австрийска😂 бре дорогой. Не питай отделение и откога го зная.
  • 23 Турчин

    17 3 Отговор

    До коментар #16 от "Врага на моя враг":

    Колкото и да девалвираха лирата Турция не стана Аржентина или Гърция. Все пак.. Минималната заплата е 10 хиляди лири бруто или 860 хиляди лири нето. Пак е по висока от българската минимална заплата. Не им продадоха Ф16 и те си правят техни аналози. Лирата може да се обезценява но заплатите растат. Не е лесно да управляваш държава с 86 милиона неселение, с бежанци, с ислямисти, с терористи, с западни "партньори"...
  • 24 Мнение

    11 6 Отговор
    Ердоган ще спечели с межу 10-15% преднина.
  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Калъчката разбра, че губи

    8 3 Отговор
    Затова изфабрикува фалшивият компромат срещу Индже.
  • 27 От твоите уста в Божиите уши

    2 2 Отговор

    До коментар #5 от "Турчин":

    Че от това по-хубаво има ли, на берекет да е!
  • 28 Ердоган вижда ИЗГОДА от РАЗШИРЯВАНЕ

    7 1 Отговор
    Връзките на ТУРЦИЯ с Русия в тежъкият СВЕТОВЕН КРИЗИС .
  • 29 2234

    4 13 Отговор
    Ердо е марионетка,сам не може да си върже обувките
  • 30 Гориил

    6 3 Отговор
    Кълчдароглу има само една задача незабавно влизане на Швеция в НАТО.
  • 31 Бай Хюсеин

    1 1 Отговор

    До коментар #12 от "Браво":

    Да 150 милиарда на минус резерв,Д@ последната капка источи резерва на централната банка, звънни на Зетя му Берат Албайрак той ще ти обясни.