4 Юни, 2023 19:00 4 306 40

Насилието в Косово създава нежелана от НАТО и Европа криза

  • косово-
  • сърбия-
  • кейфор-
  • косовска митровица-
  • алексадър вучич-
  • албин курти

Белград все още смята Косово за своя територия и обвинява Прищина в незачитане на правата на сръбското малцинство

Насилието в Косово създава нежелана от НАТО и Европа криза  - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Когато подразделения на НАТО за първи път влязоха в Косово през юни 1999 г. след продължилите 78 дни бомбардировки, никой не си мислеше, че 24 години по-късно многонационалните сили на алианса КейФОР (KFOR) ще продължат с опитите да държат сърбите и албанците далече едни от други.

Първоначалната цел в Косово, също както и в Босна и Херцеговина, където са разположени по-малобройни части на НАТО, беше мисията на алианса да се изтегли още през 2000 г. и управлението да бъде предадено на ООН и на косовските власти.

Вместо това сега НАТО изпраща още 700 военнослужещи, ако не и повече, за да подсилят контингента ѝ от 4000 души.

Миналата седмица в гр. Звечан избухнаха сблъсъци, при които бяха ранени повече от 30 натовски военнослужещи от Унгария и Италия. Това като че ли беше най-сериозният инцидент в годините след войната. Вниманието остава съсредоточено върху селищата в Северно Косово с преобладаващо сръбско население, които се превръщат в огнище на напрежение, докато НАТО и западните съюзници са се фокусирали върху войната в Украйна.

Косово получи независимост през 2008 г., почти десетилетие след като албански бунтовници се противопоставиха на сръбското управление. Сърбия все още смята Косово за своя територия и обвинява Прищина в незачитане на правата на сръбското малцинство.

Напрежението се засили след изборите през април, които бяха бойкотирани от етническите сърби. В резултат на това в четири района в Северно Косово с преобладаващо сръбско население бяха избрани кметове и общински съветници, които са етнически албанци.

Преди около две седмици те встъпиха в длъжност, при положение че изборната активност беше едва 3,5%. Този ход предизвика критики от страна на САЩ и Вашингтон реши да прекрати участието на Прищина в учение на НАТО.

Миналата седмица избухнаха сблъсъци, след като косовските власти, съпровождани от натовски военни, поеха контрола върху гражданските служби.

В петък западните страни, които са най-силно ангажирани в Косово - САЩ, Франция, Германия и Великобритания - осъдиха решението на косовските власти да осигурят силово достъп до общински административни сгради в Северно Косово въпреки призивите да се въздържат от подобни действия. Западните страни излязоха със съвместно изявление, в което изразиха загриженост от решението на Сърбия да повиши равнището на бойната си готовност по границата.

Никога досега ентусиазмът от засилване на ангажиментите на Запада в Косово не е бил толкова слаб. Някои съюзници от години тихо призовават за прекратяване на мисията на КейФОР. Други се притесняват, че изтеглянето на военните части може да доведе до пълно разпадане на сигурността, като тези опасения се засилиха след хаотичното изтегляне на Запада от Афганистан през 2021 г.

Изглежда, че косовските власти са останали глухи за призивите да намалят напрежението. Двете страни не обърнаха внимание и на увещанията да не използват подстрекателска риторика. Както правителството, така и опозиционните партии на етническите албанци в Косово заявяват, че западните страни нямат друг избор, освен да подкрепят страната, чиято независимост са признали през 2008 г., въпреки че възраженията на Русия, Китай и Сърбия попречиха на присъединяването ѝ към ООН като суверенна държава.

Някои жители на Косово обвиняват Русия и правителството на президента Александър Вучич в умишлено ескалиране на напрежението. Миналата седмица руският външен министър Сергей Лавров предупреди по време на визитата си в Кения, че ситуацията може да доведе до „голям взрив“ в сърцето на Европа и отново хвърли вината за създалата се ситуация върху намесата на НАТО през 1999 г.

Успореден процес за военни престъпления

Вучич заяви, че миналата седмица е прекарал една нощ заедно със сръбските военни, разположени до границата, и че правителството му продължава да призовава сръбските сили да бъдат допуснати в Косово. Според условията на резолюцията на ООН от 1999 г., която регулира присъствието на НАТО в страната, това ще изисква съгласието на Алианса, но засега той не дава зелена светлина.

Допускането на сръбски сили почти със сигурност ще изостри ситуацията и в най-лошия случай ще отприщи конфликт.

Същевременно Вашингтон отправи особено остри критики към властите в Прищина.

Американският посланик в Прищина Джефри Ховение заяви, че САЩ „предвиждат последици“ от опита да се наложат етнически албанци за кметове и „силно препоръчват“ на премиера Албин Курти да не предприема подобни действия. Вашингтон заяви, че в отговор отменя участието на косовски представители в голямото военно учение „Защитник - Европа'23“, което протича в координация с НАТО.

При сегашните обстоятелства САЩ „не са ентусиазирани“ да помагат на Косово да постигне по-широко международно признание, каза още Ховение.

Това обаче не освобождава НАТО от ангажиментите му и по-специално от мисията на КейФОР, която през по-голямата част от последното десетилетие се ръководи от Италия в координация с мисии на ЕС и ООН.

Ясно е, че командирите на терен са се надявали присъствието им да намали насилието в близките няколко дни, но случаят не беше такъв с гр. Звечан, който е разположен на около 40 километра от Прищина. След като сръбски служители напуснаха косовската полиция, НАТО се оказа в незавидното положение да трябва да подкрепя гражданските власти, които изглеждат все по-конфликтно настроени.

Конфронтацията настъпва в момент на все по-голямо объркване на нещата около първоначалната намеса на Алианса.

Бившият косовски президент Хашим Тачи, който е бил високопоставен командир от бунтовническата Армия за освобождение на Косово (АОК) по време на конфликта през 1998 и 1999 г., скоро беше изправен пред съда в Хага по обвинения в най-малкото частична отговорност за мъчения и убийства, извършени през този период.

Западни представители, служили в Косово, казват, че АОК несъмнено е замесена в нападения срещу сръбски цивилни, макар че бунтовниците вероятно са извършили по-малко убийства, отколкото сърбите. Според западните служители така и не е станало ясно до каква степен е бил замесен Тачи.

Избягване на ескалация

Приоритетът на Запада и на НАТО в краткосрочен план вероятно ще е предотвратяването на по-нататъшна ескалация. Навярно те се надяват, че САЩ и други страни ще окажат натиск върху правителството в Прищина и ще го накарат да отстъпи. Най-лошият възможен сценарии предвижда нападения срещу сърби и още атаки срещу военнослужещи от НАТО.

През първите две години след кампанията от 1999 г. силите на НАТО се опитваха да държат разгневените сърби и косовските албанци в град Митровица настрана едни от други. Това е най-голямото сръбско селище в Косово и властта на косовското правителство няма особена сила отвъд северната страна на най-близкия до Сърбия мост.

Миналата година в този регион възникна особено силно напрежение, след като правителството се опита да забрани сръбските регистрационни номера в границите на Косово. Според косовски официални лица периодично възникващите вълнения във връзка с това решение са били допълнително подхранвани от дезинформация в социалните мрежи, за която биват обвинявани Сърбия и Русия.

По-широката геополитическа картина е също толкова объркана. При управлението на Вучич Сърбия лавираше между Запада, Китай и Кремъл. По време на пандемията от коронавирус например Белград купи ваксини от всички тях.

Според класифициран документ на Пентагона, който беше публикуван преди няколко седмици, Сърбия е изпращала оръжия на Украйна или е обмисляла подобен ход, въпреки изявленията си за неутралитет и отказа си да се присъедини към санкциите срещу Русия. Правителството отхвърли твърденията за оръжейните доставки.

Докато се подготвя за годишната си среща на върха, която ще се състои през юли във Вилнюс, НАТО по-скоро ще се надява, че дотогава ситуацията в Косово ще се е успокоила. Алиансът едва ли ще рискува да бъде изпуснат фокусът на форума, който е насочен предимно към изграждането на защита от Русия.

Кремъл може би се надява на обратното.

(*) Питър Апс е автор на рубрика в Ройтерс, който пише по въпросите на отбраната и сигурността от 2016 г. Освен това той е основател на мозъчен тръст "Проект за изучаване на XXI век", а от 2016 г. е активист на Лейбъристката партия и резервист от британската армия.

превод: Николай Велев, БТА


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 19 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Двойният аршин

    71 2 Отговор
    На лицемерите от терористичната
    групировка НАТО в действие.

    Коментиран от #37

  • 2 666666

    74 3 Отговор
    Където е бил краварски крак мир няма.
  • 3 Мнение

    43 2 Отговор
    По-скоро всичко е много добре премислено.
  • 4 Уса

    63 2 Отговор
    Няма нежелани кризи.На всеки 10 години сащ създаваха криза от която останалия свят страдаше заради долара.От кризите печелят само богатите
  • 5 Уса

    45 3 Отговор
    Богатите винаги говорят това,което бедните искат да чуят,че съчувстват за техните страдания и също плачели молейки Бог да им помогне
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Нежелана, нежелана, колко

    38 1 Отговор
    па да е нежелана тази криза? Ай стига сте се правили...
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Моника Люински

    50 1 Отговор
    Ако някой си е мислел, че след агресията на НАТО срещу бивша Югославия и бомбардировките в Белград, всичко ще бъде наред, е много тъп.
  • 10 Някой

    36 2 Отговор
    Хм, зор ли ви е? Още една война ще ви дойде в повечко?
    Ама пред 24 години насилието в Косово беше желано за вас, а?
    Е, що така сега? Няма снаряди?
  • 11 Маке

    5 14 Отговор
    Ке кротнат ; нема де да одат ! Ердо е обещал да прати в Косово малце командоси, та сите балканци кат ги видят, ще ги посрещнат с цветя и рози и “ здравствуйте братушки”.
  • 12 дишко

    33 1 Отговор
    Отзад стоят краварите
  • 13 123

    18 1 Отговор
    Не се ли движат по вашите планове, а!
  • 14 СЛОНА

    25 1 Отговор
    НЕМА ЕС ,НЕМА НАТО КОСОВО Е СРЪБСКО, И СЛЕД24 И СЛЕД50, И СЛЕД 200 ГОДИНИ ЗА ДА ИМА МИР НА БАЛКАНИТЕ ТРЯБВА ДА ИМА БАЛКАНСКИ СЪЮЗ!!!ЗАТОВА ТИТО СЕ ВЪРНАЛ И НЕ ОТИШЪЛ НА СРЕЩАТА С РУСНАКА,А ГЕОРГИ ДИМИТРОВ ОТИВА И СЕ ВРЪЩА С КОВЧЕГ ,А ТИТО ПРАВИ ЮГОСЛАВИЯ И СЕГА НЕМОГАТ ДА СИЯ РАЗДЕЛАТ Е ЗАТОВА ТРЕБВА ДА СЕ НАПРАВИ БАЛКАНСКИ СЪЮЗ!!!

    Коментиран от #22, #39

  • 15 Аааа,ееееее

    24 1 Отговор
    Щом реутерс го ...казва, така ще да е. Ама че са....хлъзгави. те това морал, международно право, суверенитет...от нетю и сие за нищо ги нямат. Ама ще им се спука доларовото балонче и Пуф! ще падат като картонени къщички, ха
  • 16 Въпрос

    23 1 Отговор
    А кой инспирира тая "криза"?!!! И в момента лицемерничат.
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 МалкоЛогика

    24 1 Отговор
    В първото изречение е коренчето: "никой не мислеше". САЩ/НАТО още от тогава са мислили плитко и в къси срокове. Наскоро един президент обяви че НАТО е в мозъчна смърт. Няма идеали, принципи, мечти, има самоизяждане на трупа отвътре.
  • 19 Ежко Бежко

    25 0 Отговор
    Точен коментар. Цяло чудо е как нато подмами украина. Ама напоследък почвам да си мисля, че и ние ще бъдем подменени от умните ни жълти павета. Вече не знам кой е по-тъп: нато, украинците или ние. Май всички сме изтрещели.
  • 20 Така така

    23 1 Отговор
    Косово е Сурбия

    Коментиран от #38

  • 21 Фъшо

    27 0 Отговор
    От кадето минат краварите само войни
  • 22 СЛОНА

    4 1 Отговор

    До коментар #14 от "СЛОНА":

    НЕМА АРМИЯ И ОРЪЖИЕ ,А СЕГА Е МОМЕНТА ДА СЕ ЗАЧЕША НАТО ОТЗАД КАТО ОТИВАТ ЗА СЪРБИЯ ,ЧЕ НЕМА КОЙ ДА ГИ БРАНИ ,А СА МАЛКО!!!
    ВОЙНИТЕ МЕ СА САМО ВОЙНИ ,НО И РАЗУМ НАВРЕМЕ ТРЕБВА ,А И ДА ГО СВЪРШИ НЯКОЙ СЪЩО ТРЕБА!!!
  • 23 Евроатлантици без акъл

    27 1 Отговор
    И накрая краварите ще изкарат Сърбия виновна!!!
  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 ТТТ

    1 3 Отговор
    Ако ви плащат добре, ама ако сте без пари сте като при соца секса.

    Коментиран от #26

  • 26 СЛОНА

    5 1 Отговор

    До коментар #25 от "ТТТ":

    СТИГА ДА ЗНАЕШ КЪДЕ КАКВО И КАК ДА СИПОСАКАШ!!!
    СЕДА СИ АЗИ ПРЕД ЕДНА ОТ ГОЛЕМИТЕ ХРАНИТЕЛНИ ВЕРИГИ ,ПОДПРЕЛ КОЛЕЛО ДО КОЛИЧКИТЕ И НАПАЗАРУВАХ И СЛОЖИХ ПРОДУКТИТЕ И ГЛЕДАМ ЕДНА МЛАДА МАЦА С ЧЕР УБАВ МЕРДЖО ОКАЗА СЕ ,ЧЕ Е УКРАИНКАЗА ПОЗНАХМЕ СЕ ГОВОРЕШЕ РУСКИ ,А БЕШЕНА 26 ,ТА НЕМА ЖЕНА ДА НЕ ДАВА ИМА МЪЖЕ ДА НЕ ЗНАЯТ ДА СИ ПОИСКАТ!!!А СРЪБКИНИТЕ СА СЪЩО КАТО УКРАИНКИТЕ УБАВИ И ТОПЛИ!!!

    Коментиран от #34

  • 27 Българин

    14 0 Отговор
    Така става когато съгласуваш кметове със САЩ. И не само кметове. Европа да благодари на САЩ за подаръка
  • 28 Циник

    17 0 Отговор
    Косово е сръбско. Крим е руски. Македония, Одринска и Беломорска Тракия и Северна Добруджа са български.

    Коментиран от #33, #35

  • 29 Артилерист

    13 1 Отговор
    Изборна активност от 3,5% най-контрастно обяснява що е това демокрация по американски и НАТО-то им. Такава е навсякъде по целия свят изгражданата от тях- 4 хилядна американска армия в Косово, подсилена сега с още 700 души войска-защита от Русия. Какво правят американците със стотиците си подобни военни бази по целия свят?
  • 30 И къде е

    10 1 Отговор
    Разликата....някой бомбандира Сърбия и създаде Косово. Сега друг бомбандира Украйна но не му се позволява да откъсне парче от нея с преобладаващо руско население?!?! И в двата случая се защитават малцинства и човешки права но аршина е различен!?!,явно само американците могат да бомбят демократично

    Коментиран от #32

  • 31 Грешно заглавие

    0 0 Отговор
    Не е "Насилието в Косово създава нежелана от НАТО и Европа криза". Правилното е:
    НАТО и Европа създава нежелана Насилието в Косово.
    А за да е граматически правилно:
    НАТО и Европа създадоха нежелано насилие в Косово
  • 32 Теен е редът

    0 0 Отговор

    До коментар #30 от "И къде е":

    Да си получат заслужената порция "демократично" изтребление. Възмездие иска светът. Всекиму -заслуженото.
  • 33 това нещо

    0 0 Отговор

    До коментар #28 от "Циник":

    За кое поколение се отнася? Защото за сега нищо не се прави по въпроса. (Освен в Русия)
  • 34 Докато ти текат лигите

    1 0 Отговор

    До коментар #26 от "СЛОНА":

    По хубавите украинки и сръбкини, още по хубавите българки ти бягат при Хасанчо.
  • 35 наблюдател

    2 0 Отговор

    До коментар #28 от "Циник":

    Това е една доста уязвима политика. Въпросите са много различни и поставянето под общ знаменател е губеща позиция.
  • 36 Спомени

    3 0 Отговор
    Когато подразделенията на КейФОР влязоха в Косово след престъпните бомбандировки на НАТО и когато Колективният Запад подкрепи откъсването на Косово, и когато атлантическите ястреби започнаха инвазията си в Ирак, а после и в Либия, и когато милиони загинаха или побегнаха по широкия Свят, Путин попита на Мюнхенската Конференция: "Онези, които предизвикаха всичко това дават ли си сметка какво направиха?"
  • 37 Путин е слаба надежда

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Двойният аршин":

    Требе да им пущат Медведа.
  • 38 наблюдател

    4 1 Отговор

    До коментар #20 от "Така така":

    Сърбия винаги е имала амбиции в Косово. Например по време на соца, Косово преднамерено беше отделено административно от Сърбия за да могат сърбите да имат един глас повече в скупщината. В същото време Сърбия не инвестираше в Косово като по този начин увеличаваше инвестициите в Сърбия за сметка на Косово. И поради това в Косово мигрираха най-бедните и недоволни. Стана така че албанците са 90% от Косово и те не се чустват Сърби и искат сами да решават делата си. Сега когато Сърбия загуби останалата част от Югославия се опитва да си върне Косово, но там вече няма сърби.
  • 39 Хмм

    0 1 Отговор

    До коментар #14 от "СЛОНА":

    Балкански съюз е кошмар за европейския съюз да не говорим за краварите
  • 40 Матей преображенски

    1 1 Отговор
    Тъкмо желана ,от нато и ес военна криза,страстно желана,мишената е Сърбия,като сигурна руска позиция,американците няма как да я оставят повече,пък и защо да не подновят косовската война,ще вкарат в нея всички балкански страни.А иначе се правят на миротворци,опитвали се да омиротворяват,на куково лято.