5 Август, 2024 23:00 3 409 19

Изгубена ли е Черна гора за Запада?

  • черна гора-
  • подгорица-
  • мило джуканович-
  • андрия мандич-
  • милойко спаич

От миналата седмица Черна гора има правителство, което според независимите наблюдатели в страната е истински кабинет на ужасите

Изгубена ли е Черна гора за Запада? - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Черна гора има ново правителство, в което важна роля играят проруски и просръбски партии. Досегашната прозападна и проевропейска държава е разделена. Накъде ще тръгне?

Доскоро малката западнобалканска държава Черна гора изглеждаше ясно проевропейски ориентирана. Автократът Мило Джуканович, който заемаше различни ръководни длъжности в продължение на три десетилетия, загуби президентските избори през април 2023-а година, а три години по-рано, през лятото на 2020-а, неговата Демократична партия на социалистите (ДПС), наследничка на бившата комунистическа партия в страната, трябваше да излезе в опозиция. Оттогава насам не всичко върви гладко в политическо отношение, но интеграцията на Черна гора в ЕС, трансатлантическата ѝ ориентация и политиката ѝ на реформи, включваща преди всичко борбата срещу корупцията и организираната престъпност, никога не са били поставяни под въпрос.

Сега това може да се промени. От миналата седмица Черна гора има правителство, което според независимите наблюдатели в страната е истински кабинет на ужасите. "То опасно разделя обществото и поставя под въпрос европейския път на развитие на страната", пише публицистът Желко Иванович, директор на вестник Vijesti.

Премиерът на Черна гора Милойко Спаич от Алианса "Европа сега", който заема поста от есента на 2023-а година, представи миналата седмица пренаредения си кабинет. Той е подкрепен от коалиция, която включва и лидерите на просръбски и проруски партии - Андрия Мандич от Нова сръбска демокрация (НСД) и Милан Кнежевич от проруската Демократична народна партия на Черна гора (ДНП). Мандич е и председател на черногорския парламент от октомври 2023-а година.

Срещу интересите на Черна гора

Мандич и Кнежевич са заклети привърженици на Путин, косвено се противопоставят на независимостта на Черна гора от Сърбия, провъзгласена през 2006-а година, и отхвърлят интеграцията в ЕС, както и членството на страната в НАТО, което е факт от 2017-а. Те подкрепят тесните връзки между Черна гора и Сърбия, противници са на независимостта на Косово и отричат геноцида в Сребреница. Така те и техните партии поставят под въпрос всичко, което е част от смисъла на съществуването и идентичността на Черна гора.

Един от страничните аспекти на новото правителство е, че броят на министрите е нараснал до рекордните 32 - в страна с население от малко над 600 000 души.

Влизането на политици като Мандич и Кнежевич в управляващата коалиция беше част от сделка между Спаич и просръбските партии. Спаич, чиято проевропейска партия имаше крехко мнозинство след изборите миналата година, беше подкрепен от 13 депутати от просръбския блок. В замяна на това тези партии трябваше да бъдат възнаградени с министерски постове, което вече се случи. НСД и ДНП не заемат ключови постове в новото правителство, а самите Мандич и Кнежевич не получиха министерства. Въпреки това е под въпрос дали сътрудничеството ще доведе до "повече стабилност" за правителството на Спаич, както обещава министър-председателят.

Остри критики отвътре и отвън

Реакциите от страната и чужбина не закъсняха. Президентът на Черна гора Яков Милатович, който се раздели със Спаич и неговата ПЕС преди няколко месеца заради спор за националната енергийна компания, обяви в коментара си за възстановеното черногорско правителство, че "Черна гора е жертва на най-примитивните политически сделки и безотговорността, която министър-председателят Милойко Спаич непрекъснато демонстрира в управлението на страната".

И САЩ реагираха незабавно. "Обезпокоени сме от включването в черногорското правителство на партии и лидери, които не осъждат руската агресия срещу Украйна, отхвърлят санкциите на ЕС срещу Русия и чиито действия са в пряко противоречие с принципа на добросъседските отношения", се казва в изявление на посолството на САЩ в Подгорица.

Най-остро реагира съседна Хърватия: само ден след смяната на правителството в Подгорица хърватското външно министерство обяви трима високопоставени политици за нежелани в Хърватия. Освен за Мандич и Кнежевич, това се отнася и за вицепремиера Алекса Бечич. Тримата са нежелани в Хърватия поради "системни мерки за нарушаване на добросъседските отношения" и "постоянна злоупотреба с Република Хърватия за вътрешнополитически цели".

"Или в бездната, или в ЕС"

Как влизането на просръбски и проруски партии ще се отрази на външната политика на Черна гора? Вук Марас, ръководител на черногорския клон на разследващата мрежа BIRN, каза за ДВ: "Сега в правителството имаме голяма група, която не подкрепя членството на Черна гора в НАТО и сближаването на страната с ЕС. Сигурен съм, че рано или късно тази група ще предприеме мерки, насочени срещу прозападната ориентация на Черна гора".

Публицистът Желко Иванович оценява политическата ситуация в Черна гора така: "В бездната или в ЕС".


Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 26 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Това може да бъде

    46 5 Отговор
    и български сценарий след следващите избори.

    Коментиран от #6, #13

  • 3 Публицист

    26 6 Отговор
    Публицистът Желко Иванович публикува от публичния дом хърватска ли?
  • 4 Андрес

    51 12 Отговор
    Ау каква трагедия. Някаква си Черна гора няма да върви по европейски път. Ама как така значи народа е нефелен та избиране демократична и неевропейски ориентирана държава. И се пита м, защо се месите във вътрешните работи на независима държава? Защо не уважавате волята на суверена, черногорския народ. Те са си избрали това което е добро за тях. Искате да правите Майдан, искате смърт, разруха? И то само, защото не мислят като вас (не) уважаеми евроЛГБТ?
  • 5 Мите

    38 8 Отговор
    Ехххх....който не се кланя на Урсулите е много опасно!
  • 6 Град Козлодуй

    12 2 Отговор

    До коментар #2 от "Това може да бъде":

    Много си Зависи от Нас Българите
    но Сте Логични и точни
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Отец Чапаев

    34 7 Отговор
    НАТО и тук се насади без референдум зорноволно.
  • 9 Отец Петка

    19 4 Отговор
    Дойче зелееееее !!!!!!!!!1
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Гориил

    15 7 Отговор
    Русия опозорява и унижава Брисел на Балканите.
  • 12 З А Щ О

    22 1 Отговор
    ЗАПАДА и КРАВАРИТЕ не се занимават с техните си проблеми , а постоянно БУНЯТ страните от балканите от край време . ЗАЩОТО ги е СТРАХ от силни и обединени балкани , а ние сме глупаци и вярваме на измислените им обещания .
  • 13 Сеси

    4 10 Отговор

    До коментар #2 от "Това може да бъде":

    Да. Да станем приятели сс. Маке и Сърбия. Две стар и който ни мразят. За да си разиграват кончето. Само русофили ята ще ни спаси. Нали? Главата е за мислене. По добре като Ю. Корея отколкото С корев
  • 14 Някой

    10 0 Отговор
    "То опасно разделя обществото и поставя под въпрос европейския път на развитие на страната".
    Винаги, когато спечели кандидат, който не е долюбван от запада (щото не им върви по гайдата и не им се кланя наявсякъде, дето го срещнат), се обявява опасност за демокрацията и за европейския път на развитие.
    А за разделянето на обществото - то си е било разделено и преди. Част от него са билиза илюзорния европейски път на развитие, а другата е била против. Само се сменят процентчетата. Или по-точно, сменят ги, играейки си на избори.
    Положението е същото и у нас, и из цяла Европа.
  • 15 Абе

    8 0 Отговор
    Ще ги колонизират и тях. Няма проблем. Това сега е временно положение .... Къде ще ходят.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Охооо

    6 2 Отговор
    Ще бъдат "европейска" Черна гора. Няма как да ги оставят ей така да си развяват коня.
  • 18 Бийк

    5 0 Отговор
    Туморът на планетата сее разсейки навсякъде
  • 19 ЕС като яма

    4 0 Отговор
    с помия и други мръсотии, в която РСМ си намери начина да не скочи, а сега и Черна Гора се дърпа.

    Чудно е, защо ДВ си въобразява, че след като има толкова много слабохарактерни и продажни типове в Германия и в България, следва да има също толкова много в РСМ и в Черна Гора?