23 Август, 2024 06:01 2 500 11

Когато парите "падат от небето": да има ли безусловен доход

  • доходи-
  • безусловен доход-
  • пари-
  • данъци-
  • германия-
  • работа-
  • заплата-
  • икономика-
  • експеримент

Живот без финансови тревоги и материални страхове, но с повече време за лично и професионално усъвършенстване - това обещаваше да постигне безусловният доход за всички. Вече са ясни първите резултати от експеримента.

Когато парите "падат от небето": да има ли безусловен доход - 1
Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Дитер иска да основе фирма и най-накрая да се занимава повече с изкуство. Бригите казва, че иска да продължи обучението си и да се включи в един социален проект. Но при едно определено условие - ако двамата се окажат сред избраниците, които ще получават безусловен доход. Такъв проект в Германия трябва да установи дали от това има смисъл, пише „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ).

Участниците в него ще получават 1200 евро месечно безвъзмездно - независимо от другите им доходи. Идеята е, че когато отпадне финансовият натиск, хората могат да се занимават с неща, които смятат за по-смислени и така да станат по-самоуверени. Инициаторите са убедени че „безусловният доход укрепва човека, а той на свой ред укрепва обществото".

Но така ли е наистина, се пита ФАЦ. В Германия все още върви тестовата фаза на проекта, докато изследователи в САЩ вече са проучили подробно ефекта от безусловния доход. С отрезвяващи резултати.

Работим по-малко

В Америка на парите „от небето" са били предоставени на 1000 случайно избрани хора на възраст от 21 до 40 години със среден годишен доход от 29 900 долара. От 2019 година насам те са получавали по линия на неправителствени организации в продължение на три години по 1000 долара месечно - необлагаеми и без отражение върху останалите доходи на хората. Друга група от 2000 души пък е получавала по 50 долара. След което облагодетелстваните попълвали въпросници и в специално приложение предоставяли сведения колко работят, как прекарват свободното си време и колко пари печелят.

Първото нещо, което установили изследователите, е, че получаващите тези пари работели по-малко - средно с 1,3 часа седмично, респективно трудовите им доходи спаднали. Същото важи и за останалите трудоспособни членове на домакинството. Като цяло излиза, че всеки подарен долар е намалил трудовите доходи с 21 цента. „Това никак не е малко", казва ръководителката на проучването Ева Вивалт.

Други негативни ефекти

А как са използвали получателите на безусловния доход допълнителното си свободно време? Съвсем не според очакванията на поддръжниците на проекта: обикаляли напред-назад с автомобил и с обществен транспорт, търсейки разнообразие. Т.е. изобщо не използвали свободното време за „полезни" неща, например за грижи за децата, спортни занимания, търсене на работа или самоусъвършенстване. Допълнителното време не било използвано и за подобряване на позициите на съответния човек на трудовия пазар, пише ФАЦ.

Друг извод е, че достъпът до лесни пари не прави хората по-предприемчиви. Изследователите констатирали и друг негативен ефект: тези от получателите на безусловния доход, които са били безработни, са си останали такива по-дълго. Обобщението на икономистката Ева Вивалт: „Като цяло за трите години на програмата хората не са се постарали да си потърсят по-добри работни места".

И още едно заключение, цитирано от ФАЦ: безусловният доход не е довел и до подобряване на здравето на получателите му. Все пак краткосрочно положително влияние имало - те започнали да дават повече пари за медицинско обслужване и по-често посещавали лекар. Но това било за кратко. Констатирано било освен това, че облагодетелстваните дори не започнали да спят по-добре.

Превръща ни в "поданици на социалната държава"

В анализ за аргументите за и против безусловния доход икономическото издание „Бизнес инсайдър" изтъква, че именно по този начин става възможен животът на хората без материални страхове, а това е предпоставка за индивидуалната свобода и самоосъществяването. Хората имат повече време за семейството и приятелите, както и за обществени ангажименти. Би трябвало да са по-склонни да поемат икономически рискове, респективно да станат по-предприемчиви, също така - би трябвало да се увеличат възможностите за избор на работа, без да е нужно да се приема първата предложена.

Но изданието не пропуска да изброи и минусите, като например това, че за мнозина отпускането на безусловен доход изглежда несправедливо, поради което се натъква и на критики от страна на синдикатите. Тези пари намаляват стимулите за образование и квалификация, както и желанието за работа, и то в контекста на недостига на кадри. Икономическото издание стига и до извода, че безусловният доход изкушава хората да се превърнат от граждани в поданици на социалната държава.

Биляна Михайлова (редактор)


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 13 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Леля Гошо

    30 1 Отговор
    За да сработи този модел, тарамбуките които се домъкнаха в страната трябва да работят здраво. Е да, ама те се научиха, че ако нацвъкат 4-5 чавета ще получават пари без да бачкат
  • 2 Безусловен базов разход

    27 1 Отговор
    В тикволандия се прави социален експеримент с доходи и пенции, не само под социалния минимум, но и под екзистенц минимума.
  • 3 Ха ха ха

    25 3 Отговор
    Това е поредният но и най-изтънчен номер на глобалистите. Това е разчистването на мястото за изкуственият интелект и намаляването на ненужната популация. Че то ако ставаше така цялата многобройна африканскоазиатска паплач щеше вече да е тук , да клечи и да си чака дохода наред с местните зомбита. Това е капан за народите. И прекрасен изход за нагушеният с повече от 80% от световното богатство златен милиард. Опомнете се и си включете зомбираните мозъци, доколкото са ви останали.
  • 4 Свободен

    19 8 Отговор
    Вместо да се мъчат да правят експерименти, да ни бяха питали как сме живели по соца!
    Той също имаше безусловен доход и успя да постигне ефекта "обратен подбор"!
    Издигаше се най-некачественият човешки материал - подмазвачи, нагаждачи, доносници, подлеци и т.н.

    Коментиран от #5, #7

  • 5 Механик

    23 2 Отговор

    До коментар #4 от "Свободен":

    Не си Свободен а си Проветрен.
    Да, соца имаше много недостатъци. Да, издигаха се рзни синчета и какви ли не. А нима сега не е така? Пеевски е типичен пример.
    Ще речеш "българска работа"?? Ами Урсула, Шолц и Шрьодер? Нима те не са деца на бивши фашистки величия? Тоест пак деца на бившата номенклатура.
    Ама за тове сведение по време на лошия соц бяхме 9 милиона, а сега сме 5 и то с ромите барабар.
  • 6 Един казал

    14 1 Отговор
    Лесните времена създават калпави хора. Но те пък ще докарат трудни времена, които ще направят железни хората, които ще направят лесни времената и отначало

    Коментиран от #10

  • 7 факуса

    5 1 Отговор

    До коментар #4 от "Свободен":

    ха ха а сега какви са на власт демократино,все кадърни и умни
  • 8 безпартиен

    4 1 Отговор
    Значи комунизмът вече е победител -НА ВСЕКИГО СПОРЕД ПОТРЕБНОСТИТЕ!!!!А кой ще работи ще внася данъци и осигуровки (застраховки)???
  • 9 Баба Гошка

    7 1 Отговор
    Раздайте на всички по 1200 еврака на месец и гледайте инфлацията. Кой ще ви стане в 4 часа сутринта да ви изпече хляб и друг да ви го достави пресен в магазина? И кой ще превива гръб в оранжерия да ви отгледа зеленчуци? Тези хора ще си произведат за тях и семействата си, вий чакайте на опашката за хляб за 50 евро парчето. Парите стоят от едната страна на пазара, а от другата страна са продуктите, които трябва някой да произведе. пишат, че 20% по- малко са работили щастливците. Ще има свръхдефицит в началото, а след това и свръхинфлация. Но не бойте сЪ. Ще има задължителна вакса за приелите дохода за без труд и много бързо заблудените овчици ще опънат петалите. В една ферма животните не почиват от естествена смърррт. Само домашните любимци имат тази привилегия. Пилетата живеят под 40 дни. Прасетата и телетата до 1 година,

    Коментиран от #11

  • 10 Ало, ало

    0 0 Отговор

    До коментар #6 от "Един казал":

    Това го е казал един дето е имал повод... дали му думата...
    Истината е, че по-всяко време навсякъде, едни цвъкат, а други
  • 11 Елементарно Гошке

    0 0 Отговор

    До коментар #9 от "Баба Гошка":

    Кажи ми депутатите в колко часа стават и какъв хляб ни месят...
    Така го приказваш все едно е началото на предният век....
    Сега поточната линия се запуска автоматично... Само брашно трябва да се сипва в резервоара....