2 Октомври, 2024 17:33 1 400 14

Израел и Иран: как съюзниците станаха непримирими врагове

  • израел-
  • иран-
  • бенямин нетаняху-
  • масуд пазешкиан-
  • аятолах али хаменей-
  • хизбула-
  • газа

На политическо ниво фронтовете изглеждат по-втвърдени от всякога - особено след терористичната атака на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 година и започналата след това „война за възмездие“, както я нарича Нетаняху

Израел и Иран: как съюзниците станаха непримирими врагове - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

До Ислямската революция през 1979 година Израел и Иран бяха близки съюзници. След това обаче те постепенно се превърнаха в непримирими врагове. Как и защо се случи това.

Иран и Израел враждуват от десетилетия. Режимът на моллите отрича правото на Израел да съществува като държава, а Израел разглежда Иран като свой архивраг. Но това не винаги е било така.

Съюзници срещу арабските държави

До Ислямската революция през 1979 година Израел и Иран бяха близки съюзници. Иран дори бе една от първите държави, които признаха Израел през 1948 година. А Израел гледаше на Иран като на съюзник срещу арабските държави.

Израел обучаваше ирански експерти в сферата на селското стопанство и предоставяше ноу-хау и помощ за създаването и обучението на персийските въоръжени сили. Тогавашният владетел на Иран шах Мохамед Реза Пахлави плащаше с петрол, от който Израел имаше спешна нужда, за да гарантира икономическия си възход.

В Иран се намираше втората по големина еврейска общност извън Израел. След 1979 година множество евреи напуснаха страната, но повече от 20 000 евреи и днес живеят в Ислямската република. След революцията религиозното крило на аятолах Рухолах Хомейни, взело превес сред революционерите, анулира всички договори на Техеран с Израел. Самият Хомейни тогава остро критикуваше Израел за окупирането на палестинските територии.

Иран използва враждата с Израел, за да печели влияние

Техеран постепенно изостри реториката си срещу Израел, за да спечели благоразположението на арабските държави и симпатиите на населението им. По този начин режимът в Иран искаше да увеличи собственото си влияние. Когато Израел се намеси в гражданската война в Ливан през 1982 г. и нахлу в южната част на страната, Хомейни изпрати ирански революционни гвардейци в Бейрут, за да подкрепят шиитските милиции там. И до днес възникналата по това време милиция Хизбула се смята за „дългата ръка“ на Техеран в Ливан.

Сегашният религиозен водач Али Хаменей продължава тази линия. Той, както и цялото ръководство на Ислямската република, поставят под съмнение историческите факти за систематичното избиване на евреите по време на нацисткия режим в Германия и се опитват да релативират и отричат Холокоста.

И Израел не работи за намаляване на напрежението

Иран се опитва да укрепва позициите си не само срещу Израел, но и срещу Саудитска Арабия, като подкрепя Хизбула в Ливан, Хамас в Газа, сирийския президент Асад, хутите в Йемен и т.нар. Ислямски съпротивителни движения в Ирак. Един от архитектите на тези необявени войни беше генералът от Революционната гвардия Касем Солеймани, който беше убит при атака с американски дрон в началото на 2020 година.

Израел също не предприе особени действия за намаляване на напрежението. Премиерът Бенямин Нетаняху на няколко пъти е сравнявал Ислямската република с нацистка Германия. Ядрената сделка от 2015 година, която беше договорена от постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН, Германия и Иран, той определи като „грешка с исторически мащаб“.

Нетаняху нееднократно казваше, че ще предотврати създаването на ядрена бомба от страна на Иран "с всички възможни средства". Израел неведнъж е извършвал саботажни действия срещу иранската ядрена програма. През 2020 г. беше убит нейният ръководител Мохсен Фахризаде. Изданията „Гардиън“ и „Ню Йорк Таймс“ съобщиха тогава, че всички доказателства говорят за целенасочено убийство от страна на израелските тайни служби. Израел нито пое отговорност, нито отрече да стои зад нападението.

Много иранци и евреи искат край на напрежението

Сред населенията в двете държави обаче се чуват и различни гласове. „Иран трябва да преразгледа отношенията си с Израел, защото те вече не отговарят на съвременните потребности“, заяви Файсех Хашеми Рафсанджани в интервю в края на 2021 година. Файсех е дъщеря на бившия ирански президент Али Акбар Хашеми Рафсанджани и бивша депутатка. Изтъкнатият политолог Садег Зибакалам също неведнъж е критикувал политиката на Иран спрямо Израел. "Тази позиция изолира страната на международната сцена", подчерта професорът от Техеранския университет в интервю за ДВ през 2022 година.

И в Израел винаги е имало хора, които са се солидаризирали с народа на Иран. Например инициативата в социалните мрежи "Израел обича Иран“, която датира още от 2012 година. През 2023 г. подобна кампания бе започната в подкрепа на иранците, които излязоха на улицата след убийството на Махса Джина Амини.

На политическо ниво обаче фронтовете изглеждат по-втвърдени от всякога - особено след терористичната атака на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 година и започналата след това „война за възмездие“, както я нарича Нетаняху.


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Мирише

    8 2 Отговор
    на война , ужасно чувство.... Навсякъде ври и кипи .
  • 2 Хохо Бохо

    11 3 Отговор
    Бръже козяците да изучат новите понятия щото украйна изтече и не е актуална. Ся щежеъсят мозък на тема близък и далечен изток. Хомейни кога да го чакаме да пукяса от раг в бункера и имат ли ракети и яйца чалмосаните?
  • 3 честен ционист

    1 13 Отговор
    Израел е враг на Иран, колкото България е врага на Русия. И в Иран чакат евреите да дойдат да ги освободят от местата Бащица с чалмица, досущ както Ганчо чака Бай Иван.
  • 4 Днес

    3 2 Отговор
    при евреите започва празнуването на тяхната Нова година и сътворението на човека , или Рош ха Шана , до 04. Октомври.
  • 5 😂😂🤣

    15 1 Отговор
    ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки които подкрепят Израел и даренията(грантовете) на евреина Сорос
  • 6 Не за осведомяване

    13 1 Отговор
    "Медиите" на запад са само за смях и настроение.
  • 7 шекер

    3 3 Отговор
    Едно време и Израел с Турция бяха в много добри военни и икономически отношения. Дронове, с които Турция се прочу през последните години, са от израелски разработки. Но след това на власт дойде Ердоган и лека-полека се започна...
  • 8 Само казвам де

    4 13 Отговор
    Ако се стигне до война Което не вярвам Персите нямат никакъв шанс срещу евреите Те са също като руснаците плюшен тигър Голям го вадят а на практика са гола вода като бойци. Между другото във войната с ирак Садам хюсеин ги срази Спасиха ги точно евреите и сащ. Един директен сблъсък Евреите ще го спечелят с лекота .Персите са фанатици но не са бойци които могат да победят израел.
  • 9 Лост

    7 0 Отговор
    То и ние първи признахме Македония.
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 пак дoйче чaлга

    8 0 Отговор
    Чaлгаpите от дoйч eвц удобно пропускат да споменат че западняците, на чело с наглoсаксите, смучеха петрол за без пари при шаха и синчето му. Циoниcтите също намазваха. Само че един министър при синчето на шаха се светна и пресече кражбата, а островните родoсмеcители и говедовъдите му спретнаха вътрешни размирици. И в резултат на това краварите проспаха момента и дойдоха ислямистите. Това си го има в документален филм по Хистори ( забележете, кoзяци, по Хистори ченъл, не по РТ)

    Втория момент, който чaлгаpите не засягат, е как кpаварите подариха Ирак на иранците. Като махнаха сунита Садам, на власт в Ирак дойдоха шиити, които са близки с шиитите в Иран. Иран само трупа точки. Да не пропуснем и шиитите в Йемен, които cунитите от Саудитска Арабия бомбят близо 10г с благословията на кpаварите и също станаха под крилото на Иран.
    Третия момент от чaлгата на дойчо вц е БРИКС. Преди БРИКС, само циoниститe имаха достъп до външни финанси, пазари и технологии. Това вече не е така за държавите, съседи на циoнистите.
    И разбира се, като едни посредствени чaлгaри, дойчовците не обелват и дума за циoниcткия гeнoцид над палестинците и незаконните анексии на земи, а иранците хич не са фенове на тези им действия.
  • 12 Мистър 10%

    5 0 Отговор
    Спря им лихвата и станаха врагове!
    Тия, ако не доят някой, значи им е враг!
  • 13 АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ

    2 1 Отговор
    ТЕ ПАК СИ СЕ ОБИЧАТ ТАЙНО
    .....
    КАКТО САШО ДОЙЧЕТО АНДРЕЕВ И ЖЕНЯ ДАМАДЖАНАТА ДАЙНОВ СИ ОБИЧАТ НАЦИОНАЛ-СОЦИАЛИЗМА
  • 14 Хахахаха

    1 6 Отговор
    Израелците ще смажат безпроблемно мюсюлманите Те не са нация която може Да се противопостави. На може би
    най модерно въоръжената след сащ армия в света Колкото и това да не им се иска на копейките в бг.Нали видяха най великата армия на путин До къде стигна за 3 години срещу армия на украйна Която е на светлинни години от въоръженията и професионализма на Израелците .Персите са под санкции от години нямат технологии оръжията им са повечето тяхно производство А израел разполага с най съвременното модерно американско оръжие Иранците нито имат опита нито бойния дух нито професионализма на евреите