Борба за истина в дигиталната ера

9 Декември, 2024 17:43 2 685 4

  • изкуствен интелект-
  • stratcom-
  • форум-
  • турция

Изкуственият интелект трябва да бъде управляван с помощта на етични принципи

Борба за истина в дигиталната ера - 1
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Настоящата ера не само предлага нови възможности на човечеството, но същевременно носи и сериозни предизвикателства. В тази ера, в която е трудно да се достигне скоростта на създаване и разпространение на информация, комуникационната екосистема претърпява радикална трансформация. Този процес на трансформация обаче включва не само положителен напредък, но и морални, културни и хуманитарни предизвикателства.

В този нов и изпълнен с предизвикателства период на бърз технологичен напредък, изкуственият интелект и алгоритмите, които се превърнаха в елемент на нашето ежедневие, вече не са просто инструменти, а действащи фигури, които предефинират баланса на силите. В днешния свят, в който границата между истината и лъжата се заличава с всеки изминал ден и човечеството се бори с едно гнездо от несигурност, което може да се нарече и „криза на истината“, ние сме изправени пред големи предизвикателства и знаем, че единственият начин да преодолеем това проблемно гнездо е да разработим ефективни комуникационни стратегии.

Нашият приоритет трябва да бъде осъществяването на ефективен анализ и управление на благоприятните за обществото възможности, както и заплахите, свързани с комуникационната екосистема, която се променя благодарение на технологиите. Най-новите тенденции променят навиците на обществата в областта на комуникациите, а дигиталните медии се открояват като важна част от нашия живот. Най-забележителният аспект на тази промяна е влиянието на изкуствения интелект върху комуникационните процеси.

Инструментите на изкуствения интелект бързо видоизменя нашия свят и всички сектори. Днес изкуственият интелект се изправя пред нас като сила, която променя правилата на играта в областта на стратегическата комуникация. Възможностите, които той предлага в области като анализ на данни, изготвяне на съдържание и управление на кризи, осигуряват скорост и ефективност, които не бихме могли да си представим дори преди няколко години. Концепции, които до неотдавна можеха да се представят само в научнофантастичните филми, сега са лесно достъпни за всеки. За съжаление, този положителен напредък на технологиите може да се превърне в едно дигитално оръжие, когато не се използва за правилните цели.

Изкуственият интелект, който може да създава Deep-fake, прави оригиналното съдържание неразличимо от подправеното, накърнява доверието на обществата и задълбочава кризата на истинност. Това значително увеличава разрушителните последици от дезинформацията, манипулацията и етичните нарушения. В свят, контролиран от алгоритми, затварянето на хората в ехо камери само подхранва социалната поляризация, като манипулацията заема мястото на истината. Тази ситуация още веднъж разкрива факта, че изкуственият интелект трябва да бъде управляван с помощта на етични принципи. Използването на изкуствен интелект в дигиталната среда води до възникването на множество проблеми, като отговорност, прозрачност и етика.

По време на неотдавнашните трагедии в Газа станахме свидетели на това как дезинформацията, подпомагана от изкуствения интелект, бе използвана за заблуда на международното обществено мнение. Дезинформацията в социалните медии се разпространяваше бързо чрез алгоритми, което възпрепятства достъпа до достоверна информация. В резултат на това за обществеността стана трудно да получи достъп до истинска информация за събитията и нарушенията на правата на човека.

Разбира се, не можем да отречем големите ползи от технологичните и дигитални средства за човечеството. Също така не може да бъде отречена и заплахата към глобалната сигурност и стабилност от страна на онези, които използват тези средства за злонамерени цели. Изправени пред подобни пагубни влияния, ние в Турция работим усилено, за да предотвратим дезинформацията, да защитим истината и да гарантираме, че международната общност има достъп до точна информация чрез нашите стратегически комуникационни механизми.

Повишаването на осведомеността относно дигиталните заплахи и повишаването на медийната грамотност са сред нашите приоритети в борбата с многообразните рискове днес. С всеки изминат ден все повече се усеща значението на глобалното сътрудничество за управление на мащабните трансформации в дигиталната сфера. Като представители на Турция ние продължаваме да подкрепяме международното сътрудничество в борбата за установяване на истината.

В рамките на „Визия за века на Турция“ на нашия президент Реджеп Тайип Ердоган ние, в качеството си на Турция, заемаме стратегическа позиция в тази епоха на трансформация. Предприехме комуникационен подход, основан на поставянето на технологиите в служба на човечеството, като даваме приоритет на социалната полза и поставяме истината в центъра. В този нов век ние виждаме стратегическата комуникация като ключ към управлението на несигурността и установяването на доверие. Като Турция ние играем активна роля в тази област на национално и международно равнище. Усилията ни за борба с дезинформацията, ръководени от Дирекция „Комуникации“ на президента, от дълго време работят решително срещу кризата с постигане на истината и разработват ефективни решения в тази насока.

Считаме, че кризисната комуникация е една от най-важните области на приложение на стратегическите комуникационни процеси, подпомагани от изкуствен интелект. Бързият достъп до правилната информация и ефективното информиране на обществеността играят жизненоважна роля по време на криза.

В този период, когато усещаме отблизо поривите на трансформацията на дигиталната ера, „STRATCOM: Международният форум за стратегическа комуникация“, който ще организираме на 13-14 декември 2024 г., е водеща платформа, където всички тези перспективи и рискове ще бъдат обсъдени задълбочено в глобален мащаб. Събирайки представители на публичния сектор, медиите, академичните среди, гражданското общество и частния сектор от цял свят, форумът е център, в който се обединяват идеите, определящи бъдещето на екосистемата на стратегическата комуникация. Въпреки това не е правилно STRATCOM да се разглежда само като форум. „STRATCOM: Международен форум за стратегическа комуникация“ е и глобален призив за изграждане на обща воля срещу предизвикателствата на дигиталната ера и кризата за достигане на истината. Значението на този глобален призив се изразява в това, че революцията в областта на изкуствения интелект и стратегическата комуникация носи със себе си големи отговорности. Ние съзнаваме факта, че в името на общото бъдеще на човечеството трябва да действаме с разбиране, което не прави компромис с принципите на истината, съвестта и справедливостта. Ръководейки се от това разбиране, Турция ще продължи да бъде пример за подражание не само в своя регион, но и на световно равнище.

Проф. Д-р. ФАХРЕТТИН АЛТУН
Председател на дирекция „Комуникации“ на Република Турция


Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Мдаа

    7 0 Отговор
    За какви принципи и управление на ИИ говорим, като всеки с финансови възможности може да си създаде собствен ИИ и да го използва според собствените си нужди, било то в положителна или отрицателна посока.
  • 4 Българските турци- с две думи :

    0 0 Отговор
    "Чакал хиле , курт йол билир" = "Чакалът знае трикове и номера , а вълкът как да ги преодолява !..."