• дерби

Дебютен гол на Диаби носи успеха за Сините

Левски измъкна победата срещу Славия - 1
Снимка: БТА
Левски измъкна минимална победа с 1:0 над Славия като гост в най-старото столично дерби. Нападателят Умар Диаби, който за пръв път започна като титуляр за „сините”, вкара единственото попадение в двубоя от осмия кръг на „А” група, който се игра на стадион „Славия”. Левски пък завърши срещата с 10 души, след като Мики Орачев си изпроси два бързи жълти картона. Повторен дебют за Левски направи Живко Миланов, който явно не е забравил обстановката на „Георги Аспарухов” и се представи на много високо ниво.

Двубоят започна с минута мълчание в памет на загиналия привърженик на Левски Георги Стоянов.

„Сините” отбелязаха гол с първата си стойностна атака. Живко Миланов нахлу много добре по крилото, залъга бранител и центрира към далечната греда. Там двама футболисти на Левски бяха оставени непокрити и Умар Диаби с глава отбеляза.

Още в следващата атака Славия бе близо до изравняване, но Пламен Крачунов не успя да уцели вратата от много удобна позиция.  До 30-ата минута двата тима създадоха още няколко опасни положения, като Антон Карачанаков се размина на сантиметри от изравняване, а в другото наказателно поле удар на Де Нойер бе блокиран от Дечев. След тези ситуации играта се накъса и до почивката не падна гол, а и нямаше опасни положения пред вратите.

През второто полувреме тимът на Иван Колев бе по-деен в опитите си да реализира гол. „Сините” пък гледаха да задържат повече топката и тя да е далеч от вратата им. Пред Славия се откри 100-процентова възможност, но ударът от метър на Петър Атанасов бе избит с една ръка от голлинията от Йоргачевич.

Юношата на Левски Мики Орачев пък със сигурност няма да запомни с добро мача срещу „белите”. Той влезе на почивката, а само 27 минути си изпроси два жълти картона и бе пратен рано под душовете.

Славия имаше пред себе си 15 минути с човек повече да опита да изравни резултата, но Стойчо Стоев бързо промени тактиката си и успя да затвори пространството пред вратата на Йоргачевич. Левски дори успя да създаде две много опасни ситуации, но при едната удар на Прохазка среща гредата, а при втората Курдов не успя да преодолее вратаря на Славия излязъл сам срещу него. „Белите” не успяха да направят някакъв финален натиск и до края на мача гол не падна.

С трите точки Левски събра 12, които ги изкачиха на четвърто място. Толкова има и Славия, а двата тима изостават с 3 точки от лидерите Лудогорец и Берое.