• световна квалификация

"Лъвовете" успяха да надвият "тре кронур" с 3:2

България успя да развали шведската прокоба - 1
Снимка: БТА

България сложи край на 50-годишната черна серия срещу Швеция. В световната квалификация от Група „А“ българските национали победиха своя съперник с 3:2 и запазиха всички шансове за класиране на Мондиал 2018.

Станислав Манолев, Георги Костадинов и Ивайло Чочев бяха точни за „лъвовете“, докато за швеция се разписаха Микаел Лустиг и Маркус Берг. Пламен Илиев защити прозвището си Тигъра и спаси дузпа, а и няколко опасни положения пред своята врата. Селекционерът Петър Хубчев пък бе изгонен на трибуните още в преди да са изтекли 20 минути заради реплики към съдията Паоло Талиавенто.

Селекционерът Петър Хубчев изненада с решението си да заложи на вратата на Пламен Илиев, а на върха на атаката бе Ивелин Попов. Андрей Гълъбинов бе оставен на резервната скамейка.

Първото полувреме на световната квалификация предложи много емоции на зрителите и завърши при резултат 2:2.

България вкара първи гол от 24 години насам на своя съперник в 12-ата минута. Тогава Станислав Манолев получи центриране на далечната греда от Георги Миланов и с глава прониза шведския вратар. Това бе първо попадение за България срещу „тре кронур“ от 1993 година, когато Стоичков отбеляза от дузпа на „Васил Левски“.

Само три минути по-късно обаче шведите получиха право да изпълнят дузпа, след като реферът Талиавенто видя нарушение на Георги Костадинов в нашето наказателно поле. Пламен Илиев обаче хвана ъгъла на битата от Форсберг дузпа, а след това се намеси подобаващо и при добавката.

Минути по-късно Петър Хубчев бе изгонен от резервната скамейка за реплики към съдията.

В 29-ата минута шведите изравниха. Микаел Лустиг се извиси най-високо при центриране от корнер и прати топката във вратата на Пламен Илиев.

Радостта им обаче трая само четири минути. Ивелин Попов центрира отлично в 33-ата минута, а на далечната греда Георги Костадинов бе изпуснат и с глава отново изведе България напред.

Националите обаче не успяха да задържат аванса си до почивката. В 43-ата минута Маркус Берг бе изпуснат в наказателното ни поле и с глава отново изравни резултата – 2:2.

В началото на второто полувреме Швеция натисна. На два пъти Пламен Илиев се намеси при удари на Форсберг и спаси вратата си от попадение. Малко по-късно отново играчът с номер 10 отново опита късмета си срещу българския страж и отново Тигъра бе безгрешен.

Играта се поуспокои до към 75-ата минута, през това време Тодор Неделев влезе на мястото на Георги Миланов, а Краев замени Станислав Манолев.

В 79-ата минута Чочев отне топката в центъра, пусна на Попов, който му върна пред наказателното поле. Халфът на Палермо не се поколеба и веднага стреля много точно в ъгъла на шведската врата, а ударът му не остави шансове за Олсен - 3:2.

Малко по-късно дебют за България направи Ивайло Димитров, който влезе на мястото на Ивелин Попов.

До края на срещата нашите успяха да задържат аванса си напълно заслужено стигнаха до успех с 3:2. "Трикольорите" записаха четвърта победа от четири домакинства в тези световни квалификации.

България е на трето място в класирането с 12 точки, докато Швеция е пред нас с точка повече. На върха е Франция с 16.

На 3 септември България гостува на Холандия, а Швеция на Беларус.