Тема: Украйна

ISW: Русия отхвърля ключови елементи от 28-точковия американски мирен план

12 Декември, 2025 07:24 3 701 82

  • русия-
  • мирен план-
  • украйна-
  • институт за изследване на войната

Лавров категорично отрече приемането на седем основни точки от предложен от САЩ 28-точков мирен план.

ISW: Русия отхвърля ключови елементи от 28-точковия американски мирен план - 1
Снимкa: БГНЕС

На 11 декември руският външен министър Сергей Лавров категорично отрече приемането на седем основни точки от предложен от САЩ 28-точков мирен план. Сред тях са идеите за териториални компромиси по линията на контакт и обещания за надеждни гаранции за сигурността на Украйна. Това съобщи Институтът за изследване на войната (ISW), който отбелязва, че въпреки руските изявления, украинският фронт не е заплашен от непосредствено разпадане, предава News.bg.

Лавров отхвърли клаузите, свързани със замразяване на линията на контакт в Запорожка и Херсонска области, връщането на АЕЦ „Запорожие“ под контрол на МААЕ, ограничените условия за разширяване на НАТО, разполагането на европейски самолети в Полша, предоставянето на сигурност за Украйна, потвърждаването на украинския суверенитет и приемането на европейските регулации за защита на религиозните малцинства.

Още новини от Украйна

Руският дипломат подчерта, че според руската конституция Крим, Донецк, Луганск, Запорожие и Херсон са „неразделна част от Русия“, което според него прави невъзможни териториални отстъпки. Лавров твърди още, че между Русия и САЩ е имало постигнато разбирателство по време на срещата им на 15 август в Аляска – в синхрон с условията, поставени от Владимир Путин през юни 2024 г., включително искането Украйна да се изтегли от неокупираните територии в четирите югоизточни области.

Позицията на Лавров влиза в директно противоречие с няколко точки от първоначалния план, сред които замразяване на линията на контакт в Запорожие и Херсон (т.21) и възстановяване на работата на АЕЦ „Запорожие“ под международен контрол (т.19). Той отхвърля и клаузите за ограничено неразширяване на НАТО, разполагане на европейска авиация в Полша и предоставянето на сигурност на Украйна.

Русия категорично отказва всякакви гаранции за сигурността на Украйна, като Лавров дори заявява, че подобни мерки биха били възприети като подготовка за „нова атака“ срещу Русия. Той подчертава, че Москва изисква гаранциите да бъдат насочени към защитата на руската страна. Допълнително Лавров заплашва, че всякакви „миротворци“ в Украйна ще бъдат разглеждани като „легитимни военни цели“, което обезсмисля повечето западни предложения за сигурност.

Лавров настоява, че за Русия отправна точка остават ултиматумите към САЩ и НАТО от 2021 г., които включват фактическо връщане на алианса до границите му от 1997 г. и забрана за разполагане на сили в новите държави членки. Освен това отхвърля и точката от плана, утвърждаваща украинския суверенитет, като повтаря руското изискване Украйна да бъде „неутрална, неалиансна и неядрена“.

В последните седмици и други представители на Кремъл, включително Владимир Путин, отхвърлят съществени елементи от 28-точковия план. Кремъл също не приема предложението за провеждане на избори 100 дни след подписване на споразумението - въпреки заявената готовност на украинския президент Володимир Зеленски да организира избори в рамките на 60–90 дни.

Москва продължава да засилва информационната си кампания, твърдейки, че е превзела Сиверск и че украинският фронт е близо до колапс. Според ISW нито едно от тези твърдения не е доказано, а реалната обстановка не показва срив на украинската отбрана. Анализаторите подчертават, че руските успехи са ограничени до тактически придобивки.

Междувременно Украйна е нанесла първия си удар по нефтена платформа в Каспийско море и е атакувала други руски енергийни и отбранителни цели в нощта на 10 срещу 11 декември. Украинските сили са отбелязали малък напредък в района на Покровск, докато руските части са напреднали в близост до Сиверск.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 30 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Миролюб Войнов, международен коментатор

    75 62 Отговор
    Каква по-добра новина от това ?
    Войната продължава, Русия продължава да губи хора, финанси, космодруми...... 😁👍

    Коментиран от #7, #56, #71

  • 2 Ейй, кво станА с тия от ISW, бе?

    35 7 Отговор
    Нещо никакви ги нямаше последните дни.
    Айде пускайте анализите, че ни липсвахте.
  • 3 Да са трепат

    10 27 Отговор
    България трупа дебели пачки от продажбата на оръжия...

    Коментиран от #12

  • 4 ЯВНО БАНДЕРИТЕ

    44 11 Отговор
    Ще ядат още много бой.
  • 5 Руснаков

    13 31 Отговор
    ... подготовка за „нова атака“ срещу Русия....това склери нещо бълнува...
  • 6 Явно Лавров

    12 35 Отговор
    Иска избиването на руснаци да продължи с пълна сила
  • 7 умствен дисонанс

    21 7 Отговор

    До коментар #1 от "Миролюб Войнов, международен коментатор":

    Имаш сбъркани представи за добри зло
  • 8 Войната е в наш интерес

    9 22 Отговор
    Военните ни заводи работят на три смени

    Коментиран от #31

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Кривоверен алкаш

    27 2 Отговор
    И какво стана от големият напън на Тръмп...едно голямо НИЩО....както обикновено....
  • 11 ООрана държава

    34 9 Отговор
    Тоя план отдавна не е американски, това е измислицата на евромалоумниците и зелю
  • 12 Къде са?

    25 4 Отговор

    До коментар #3 от "Да са трепат":

    В коя банка са пачките, че да си изтеглим малко за младите лекари, за пенсионерите и зс лепение на такива като теб?

    Коментиран от #17, #20

  • 13 Герги

    24 2 Отговор

    До коментар #9 от "Голям смях":

    такава е политиката на сайта....
  • 14 УДРИ С ЛОПАТАТА

    21 17 Отговор
    По главите фашистики бандерски.
  • 15 Да си дойдем на думата!

    23 23 Отговор
    Поредното доказателство ,че империалистическа Русия и хунтата в Кремъл не искат мир.
  • 16 Аз казах

    41 36 Отговор
    Русия бавно,но сигурно набира скорост,по пързалката и вече няма кой да я спре.Федерацията няма да просъществува дълго.Тя е изнемогваща и изтощена от войната,а населението й крайно отчаяно,озверяло от глад и деморализирано до полуда.
    Русия ще се разпадне с гръм и трясък и жестока,кървава революция.

    Коментиран от #33, #36, #61

  • 17 Произвеждай оръжия

    9 5 Отговор

    До коментар #12 от "Къде са?":

    И партита ша са в твоята сметка в твоята банка....
  • 18 Мишел

    21 11 Отговор
    Русия никога няма да приеме чужд план за капитулацията на Украйна.
  • 19 Фейк на часа

    33 4 Отговор
    Мирният план на САЩ бе отхвърлен категорично от Зеленски, за което вие лично пуснахте статия. Сега платените от Украйна медии се опитват да изкарат Русия виновна за провала на мирните споразумения.

    Коментиран от #22, #24

  • 20 Я пъ тоа

    4 6 Отговор

    До коментар #12 от "Къде са?":

    Соца отдавна свърши. Изкарай си сам пари или чекаш пак некой да ти "даде"

    Коментиран от #77

  • 21 И Одеса, и Одеса

    28 36 Отговор
    Никакъв излаз на Черно море за укрите. Русия като предлагаше мир, те слушаха малоумника Борис Джонсън и изкуфелия Байдън. Сега да си сърбат попарата.

    Коментиран от #23, #25

  • 22 Тръмп е само наблюдател

    8 11 Отговор

    До коментар #19 от "Фейк на часа":

    Той предлага план за мир....като не се приема, щатското оръжие ша продължава да избива руснаци....лошо нема.
  • 23 Не го мисли

    21 19 Отговор

    До коментар #21 от "И Одеса, и Одеса":

    Путин са мъчи четири години с Украйна и стигна от Донецк до...Покровск....за Одеса може само да си мечтае....иначе избиването на руснаци продължава с пълна сила.

    Коментиран от #34

  • 24 !!!

    10 1 Отговор

    До коментар #19 от "Фейк на часа":

    Кой им обръща внимание?
    Нямат нито смелост,нито чест.
    Платени папагалите!
  • 25 гост

    21 15 Отговор

    До коментар #21 от "И Одеса, и Одеса":

    Преди да започнеш да кълнеш,кажи какво прави Русия в тези Украински територии...

    Коментиран от #35, #74

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Ново двайсет

    13 6 Отговор
    на пропагандната машина на Евросъюза. Никой не знае, какво а дговорили в Аляска Тръмп и Путин .
  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 оня с коня

    23 11 Отговор
    Украйна все още съществува, защото Путин жали етническите руснаци в Украйна, които са болшинството от населението. Ракетни и бомбови удари се извършват само по обекти извън работно време, за да се намалят жертвите. Не се употребява ядрено оръжие и не се предвижда употребата му.
    Великодушието и търпението на Владимир Владимирович са много големи. Над три години го дразнят. Скачат му по нервите. Сипят обиди. А той търпи и щади мирното население на Киев и градовете, където няма сражения.

    Коментиран от #32, #47

  • 30 Ключар

    8 1 Отговор
    Елито пак с ключов доклад:):)
  • 31 Ха ха ха ха ха

    9 4 Отговор

    До коментар #8 от "Войната е в наш интерес":

    А твоя интерес какъв е? Ясно е, че оръжейните ни фирми забогатяват ама ти с два цента повече пак гладен ще си останеш.

    Коментиран от #38, #40, #43

  • 32 тоя с кобилата

    4 8 Отговор

    До коментар #29 от "оня с коня":

    Така като пишеш, вярваш ли си...
  • 33 Ко речи?

    11 3 Отговор

    До коментар #16 от "Аз казах":

    А нещо за Путин? Болен ли е, жив ли е още? Яйца и бензина нещо? Унижение и там подобни? Давай, давай да те чуем
  • 34 6 без 15

    4 2 Отговор

    До коментар #23 от "Не го мисли":

    Днес взе ли си илачите? Нещо объркан ми се виждаш
  • 35 В грешка си

    13 10 Отговор

    До коментар #25 от "гост":

    Това са руски територии и ще си останат такива.

    Коментиран от #42, #70

  • 36 Ехе

    16 9 Отговор

    До коментар #16 от "Аз казах":

    Приятел, западната цивилизация се надява от 3,5 века и все пак сгоден момент да се разпадне Русия или да я завземе ама не. Нищо не се получава.

    Коментиран от #41

  • 37 Потресен

    9 10 Отговор
    Русия вече е потънала до гуша, а Хага очаква кремълския сатрап
  • 38 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 39 Прекрасен доклад

    6 1 Отговор
    Много са се потрудили да изучават от Института.
    А това е черешката на тортата:

    "Украинските сили са отбелязали малък напредък в района на Покровск, докато руските части са напреднали в близост до Сиверск."
  • 40 Моят интерес ли

    3 1 Отговор

    До коментар #31 от "Ха ха ха ха ха":

    Щом не правя оръжия, ша гледам как нашите производители забогатяват....и плащат по високи данъци...
  • 41 Я пъ тоа

    8 6 Отговор

    До коментар #36 от "Ехе":

    То СССР са разпадна, че Русия ли.....
  • 42 гост

    7 8 Отговор

    До коментар #35 от "В грешка си":

    Нещо си зле с очите,тези територии са украински...То и наши земи има в Гърция..Турция ...Сърбия....но не сме тръгнали да ги....освобождаваме.....

    Коментиран от #44, #73

  • 43 Я пъ тоа

    4 6 Отговор

    До коментар #31 от "Ха ха ха ха ха":

    Вдигат пенсията на родителите ми...и с пари получени от продажбата на оръжия...това малко ли е....иначе аз не се оплаквам...колкото изкарам, толкова.
  • 44 Стига бе

    5 4 Отговор

    До коментар #42 от "гост":

    Да не си поиска един наш съсед петвековните си владения...

    Коментиран от #54

  • 45 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 46 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 47 путин свиня

    7 9 Отговор

    До коментар #29 от "оня с коня":

    адолф путин е Фашист!
  • 48 Последния Софиянец

    6 6 Отговор
    блатара и комейката му разбират само от загрузка с 200!
  • 49 Лавров, Лавров.....

    5 4 Отговор
    Тръмп ви пуска по пързалката.....дава неприемлив план за примирие и от двете страни. През това време шитка оръжия за избиване на руснаци.
  • 50 Враг Народу

    5 8 Отговор
    В най-скоро време путин ще бъде обявен за Враг на народа! Руската история го доказва!
  • 51 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 52 Един

    5 1 Отговор
    Лакомо дупе кръв изхожда.
  • 53 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 54 гост

    3 2 Отговор

    До коментар #44 от "Стига бе":

    Това е и тънкият намек,всеки е владял нещо преди и в един момент иска да си го вземем и понеже е по силен,както викат полицаите.....ко прайм....

    Коментиран от #58

  • 55 Комунист

    6 4 Отговор
    Никой няма интерес войната да приключва. САЩ правят милиарди от продажба на оръжия, Русия мачка и си превзема територии, украинската хунта краде милионите които глуповатите европейци им дават, войниците воюват защото им плащат добре...няма скоро да има мир.

    Коментиран от #59

  • 56 Хахагхайай

    2 4 Отговор

    До коментар #1 от "Миролюб Войнов, международен коментатор":

    Абе ти пак си ли си тука, казах ти излез, виж се с приятели ако имаш, виж жена си и обърни малко внимание ако имаш, стига си киснал по цял ден в сайтовете, нямаш ли личен живот
  • 57 Критик

    11 5 Отговор
    Демагогията на катъра е пословична.

  • 58 Земя се връща, живот никога

    8 0 Отговор

    До коментар #54 от "гост":

    Така е.....и нас са ни владели пет века....що българи си заминаха, но си върнахме земята....жалко за избитите ни сънародници.
  • 59 Лее се РУСКА КРЪВ

    7 3 Отговор

    До коментар #55 от "Комунист":

    А на превзетите територии Путин са окопава яко, щото е под обстрел....иначе на запад се живее тихо и мирно, а Западните концерни правят милиарди.

    Коментиран от #60

  • 60 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 61 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 62 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 63 Перо

    5 2 Отговор
    Мирния план не е на Тръмп, а на джендърията от ЕС и ционисткия режим в Киев! Щом участват от ЕС, естествено е, че Русия няма да го приеме! ЕС иска война и режима в Киев ще си я получи!

    Коментиран от #67

  • 64 Перо

    5 4 Отговор
    Тръмп направи голяма грешка, че допусна ЕС да се намеси в преговорния процес!

    Коментиран от #68

  • 65 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 66 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 67 Путин ПОЧНА ВОЙНА

    3 1 Отговор

    До коментар #63 от "Перо":

    Той да му мисли.....избиват руснаци със щатско оръжие.... не западняци....
  • 68 Тръмп нема избор

    1 2 Отговор

    До коментар #64 от "Перо":

    Войната е в Европа....как ли ша спре ЕС......да не преговаря.

    Коментиран от #72

  • 69 Инна

    1 3 Отговор
    Украинската армия е изправена пред поражения на фронтовата линия поради слабо политическо и военно ръководство, съобщава британският вестник Daily Express, позовавайки се на източници.
    „Правителството не изпълнява задълженията си за подкрепа на фронтовата линия. Обърнете внимание, че дори в ключови райони дронове се доставят от цивилни. Основният проблем е Зеленски“, цитира вестникът бившия подполковник от британската армия Глен Грант.
    Статията подчертава, че съучастието на киевския режим в корупцията лишава украинските въоръжени сили от способността им ефективно да провеждат военни операции.
  • 70 наблюдател

    1 0 Отговор

    До коментар #35 от "В грешка си":

    до 35 кйонингсберг е немски и явно пак немски ще стане след разпада на федерацията
  • 71 Спасение няма

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Миролюб Войнов, международен коментатор":

    Миролюб Войнов, международен коментатор:
    Каква по-добра новина от това ?
    Войната продължава, Русия продължава да губи хора, финанси, космодруми...
    -;-
    Важното е Усрацията на Фюрера да продължама точно и по план.
  • 72 центаджия..

    1 0 Отговор

    До коментар #68 от "Тръмп нема избор":

    Дреме му на рижавия за юръпо-он от дъртио джендър урсул нищо не внася-оти немат нищо,а от кремля взимат много неща-всичкио дизел и уран са масковски в щатите..а сега преговарят за кюмур от донбас и бел метал от шевченское и ето всьо от бившое-бандерско
  • 73 Моряка

    0 0 Отговор

    До коментар #42 от "гост":

    И от кога съществува понятието държава Украйна?
  • 74 Моряка

    0 1 Отговор

    До коментар #25 от "гост":

    Украински територии?Измислени от Ленин?Подписани от пияндето Елцин в Беловежката гора?Кои са те ,че ще раздават земята на Русия?
  • 75 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 76 До последния украинец

    1 1 Отговор
    Важното е да работи пропагандата. Украйна настъпва на Запад, губещия поставя условия. Украйна става от ден на ден по-малка и разбита. А Днипрропетровск плаче за взимане.
  • 77 Име

    0 0 Отговор

    До коментар #20 от "Я пъ тоа":

    Военните заводи сами ли си изкарват парите?!
  • 78 стоян георгиев

    0 0 Отговор
    Беше повече от ясно че нищо няма да стане с този план.
  • 79 Кремъл за пореден път показа на Краснов

    1 0 Отговор
    кой го командва!

    Сега Краснов че си изкара яда на Украйна.

    Той само това прави- хули и изнудва жертвата, а се кланя на агресора!
  • 80 Архимандрисандрит Бибиян

    0 0 Отговор
    Пияниците требе да пукнат сички и коня че ги влачи у траповете деа
  • 81 Лавров, Лавров.....

    0 0 Отговор
    Тръмп ви направи за смях....бъзика ви с некакъв неприемлив план, а през това време избива руснаците с щатско оръжие....и трупа милиардни печалби.
  • 82 Гласоподавателка на Радев с позивна

    0 0 Отговор
    Мая Радистката:

    Другари, днес ще превземем ли Покровск? А Купянск? А Константиновка?

    Питам , щото ще колим прасето и не можем да висим на Дунав мост!
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания