The War Zone: САЩ готвят специална ядрена бомба за руския бункер Косвински камък в Урал

3 Май, 2026 07:46, обновена 3 Май, 2026 07:53 10 074 163

  • сащ-
  • ядрена бомба-
  • урал-
  • бункер-
  • русия-
  • китай

Според публикацията, настоящият към новото оръжие е свързан с бързото разширяване на мрежа от подземни военни съоръжения в Русия и Китай

Правителството на САЩ насърчава разработването на нова специализирана ядрена бомба, предназначена да унищожава добре защитени и дълбоко заровени цели, пише The War Zone.

Според изданието, бюджетното искане на Министерството на енергетиката за фискалната 2027 година включва нов разходен пункт в раздела „Оръжейна работа за бъдещи програми“. Агенцията иска близо 100 милиона долара за първоначална работа по стартирането на нова програма, наречена NDS-A (Система за ядрено възпиране, доставена по въздух).

Все още не е официално известно дали NDS-A ще бъде модернизирана версия на съществуващи ядрени оръжия или изцяло нова система.

„Системата за ядрено възпиране, доставена по въздух, ще предостави на президента допълнителни ядрени възможности за поразяване на закалени и дълбоко заровени цели, като гарантира, че противниците не могат да скрият най-ценните си активи извън обсега на ядрените сили на Америка“, каза неназован служител от Националната администрация за ядрена сигурност на САЩ пред изданието.

В момента основното американско оръжие от този тип остава B61-11 – модификация на по-старата B61-7 с подсилен корпус и елементи, които позволяват на бомбата да проникне дълбоко под земята, преди да детонира. Според различни оценки, мощността на B61-11 варира от 340 до почти 400 килотона.

Авторите на статията припомнят, че в началото на века Съединените щати са работили по програмата Robust Nuclear Earth Penetrator (RNEP), която е предвиждала създаването на мощна ядрена бомба за унищожаване на подземни съоръжения. През 2005 г. обаче Конгресът на САЩ на практика блокира проекта поради опасения относно евентуалната реакция на други страни.

Според публикацията, настоящият интерес към новата ядрена бомба е свързан с бързото разширяване на мрежата от подземни военни съоръжения в Русия и Китай. Съединените щати обръщат особено внимание на руския бункер Косвински камък в Урал, считан за един от ключовите командни центрове на руските ядрени сили.

Освен това Китай, Иран и Северна Корея също активно изграждат укрепени подземни съоръжения през последните години. В статията се отбелязва, че въпросът за ефективността на ударите срещу подобни цели е станал особено належащ след американските атаки срещу ирански ядрени съоръжения през 2025 г.

The War Zone отбелязва, че крайната съдба на проекта остава неизвестна. Съединените щати вече харчат стотици милиарди долари за модернизиране на цялата си ядрена триада, така че въпросът за финансирането на друга нова ядрена система може да стане предмет на разгорещен политически дебат.

Както съобщи УНИАН, Министерството на отбраната на САЩ разреши използването на агентно-базиран изкуствен интелект (ИИ) за работа със секретна документация и секретни задачи, въпреки че преди това подобни системи имаха достъп само до некласифицирани материали.

Съобщихме също, че американската компания AeroVironment представи системата Halo_Shield – интелигентна система за противодействие, базирана на ИИ, срещу дронове и нисколетящи крилати ракети. Разработчиците твърдят, че Halo_Shield позволява бързото разгръщане на адаптивен „динамичен щит“ за защита на критична инфраструктура без сложна реконфигурация или допълнително обучение на персонала.


Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 100 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 1488

    90 25 Отговор
    а от руския бункер ще я пуснат по украинския бункер

    Коментиран от #112, #118

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Дзак

    70 10 Отговор
    Вероятно не са единствените!

    Коментиран от #32

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 хихи

    134 25 Отговор
    От това няма смисъл, още по-малко след като в Русия е активирана системата „Мъртвата ръка“

    Коментиран от #15, #21, #133, #142

  • 6 Гай Турий

    134 26 Отговор
    Като отговор на подобни бомби на подивелия сатанастки запад руснаците пуснаха вече два Посейдона тип "мъртва ръка", които ще потопят САЩ откъм двата океана. Нека световните от Комитет 300 сатани се пробват. Вероятно трети посейдон ще е срещу Патагония, където тия рогати и дългоушати човекоподобни ще се заравят под земята с надежда за спасение. Но отгоре им ще кацне цял вече не Тих океан, а Бурен.

    Коментиран от #12, #138

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Читател

    104 19 Отговор
    Като чета коментарите на нашите козячета почвам да се съмнявам дали наистина имат само две мозъчни клетки - изглежда ми че нямат николко.

    Коментиран от #141

  • 9 защо

    73 17 Отговор
    Сега вече ще караме най-хубавите празници. Американския президент ще ни пригови най-мощната атомна бомба.
    Наздраве!

    Коментиран от #20

  • 10 Запознат

    115 9 Отговор
    "каза неназован служител от Националната администрация за ядрена сигурност на САЩ пред изданието....Както съобщи УНИАН"

    Да се смееш ли да плачеш ли на жалките опити за пропаганда.
  • 11 Анонимен

    37 5 Отговор
    Е, идеално време за утринна разходка!
  • 12 Сила

    24 74 Отговор

    До коментар #6 от "Гай Турий":

    Ма той умре ма , Русия ...умре вече !!!

    Коментиран от #16, #153

  • 13 ФАКТ

    17 59 Отговор
    За страхловия Хаяско дето им се мазни
  • 14 Руски бот не ми отговаряй

    26 80 Отговор

    До коментар #2 от "Дон Корлеоне":

    Пуслер е най-големия срам в човешката история.

    Коментиран от #148

  • 15 Думай ми...бульо

    23 82 Отговор

    До коментар #5 от "хихи":

    От ..35....до 70 % от бойната техника и Я.Арсенал на монгольята са... дефектни! Официално инфо!
    97% са със изтекъл технологичен срок!
    Справка: ..13 НЕуспешни опита с Буравестник
    ))))

    Коментиран от #25, #38, #52, #111, #155

  • 16 Калоян

    60 17 Отговор

    До коментар #12 от "Сила":

    Бегай си искай парите от Урсула,на укрите вече не им трЕбват.
  • 17 МИЛЕНЧО МИЛЕНЧО

    54 17 Отговор
    ТОЗ ЛИ Е ВСИЧКИЯ.МИНАВАЛИТИ ПРЕЗ АКЪЛА КВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ С КРАВАРИТЕ.

    Коментиран от #26

  • 18 Бахур

    16 58 Отговор
    Тръмп му показа В-2 в Аляска и му каза

    Те тоя виждаш ли го ,той ще ти изпие мозъка на сламка

    Коментиран от #23, #156

  • 19 ПРОПАГАНДА ЗА НАЧИНАЕЩИ

    64 16 Отговор
    Смешна и жалка статия.
  • 20 Читател

    78 11 Отговор

    До коментар #9 от "защо":

    "Американския президент ще ни пригови най-мощната атомна бомба"

    То за нашите козячета американските бомби са "най-мощните" - те от къде да знаят че 400 килотона е по малко от 100 мегатона. Ама с две мозъчни клетки толкова.
  • 21 Европеец

    16 32 Отговор

    До коментар #5 от "хихи":

    Съгласен съм с коментара ти, не са единствените, Но не забравяй че Русия най-голяма по територия и е много трудно да бъде на 100% защитена...А системата Периметър или както я наричат мъртва ръка, не е за защита,а за възмездие... Много интересно, че дроновете изстреляни от украинската хунта вече достигат до Урал ......

    Коментиран от #92

  • 22 Позор Путин е срам

    27 66 Отговор
    За парада на 9ти в Москва няма да има военна техника, поне Русия вече няма такава. Украйна я унищожи.

    Коментиран от #30

  • 23 Клати Курти

    55 9 Отговор

    До коментар #18 от "Бахур":

    Що не ги пускат вече тези В2 над Иран ,щото иранците не разбрали че са стелт 😂🍌😂 .
  • 24 Пантагрюел

    60 6 Отговор
    Чета заглавието и се обърквам.
    Значи се готвим Западният изкуствен интелект да победи Източния изкуствен интелект,като не се уточнява кой от двата ще унищожи човечеството преди това??!!
    А може Двата да обединят усилия да премахнат човечеството , да не им пречи , после на спокойствие да играят ,,Канадска борба" ?
  • 25 Учуден

    51 8 Отговор

    До коментар #15 от "Думай ми...бульо":

    "Официално инфо!"

    И къде го това "Официално инфо!" - на Козяк 16 ли го разпространяват. Мозъчето не стига ли за някоя по достоверна лъжа.

    Коментиран от #31, #41, #121

  • 26 Атина Палада

    14 53 Отговор

    До коментар #17 от "МИЛЕНЧО МИЛЕНЧО":

    Ние видяхме при конфискацията на...29 танкера! Във Венецуела! В Ирак, скоро Куба и москалбад!
    Я по добре кажи за 13 год..3 дневен БЛИЦКРИГ пред Селото ПОКРОВСК и Купянск.👍😄

    Коментиран от #36, #65

  • 27 И как ще я доставят до Русия

    67 15 Отговор
    като още нямат и хиперзвукови ракети!?? Докато пристигне таралясника им в Русия, останалите хора по света ще бъдат вече свободни, а Северна Америка необитаема.
    Затова и Путин каза - Няма да ударим първи, но и няма да бъдем ударени първи.

    Всичко това от статията е за плашене на гаргите, та белким се уплаши и Иран. А не Русия! Отчаянието от унижението води до това.

    Коментиран от #33, #35, #39, #45, #61, #64

  • 28 Копейка

    10 25 Отговор
    Тук какво да викаме?

    Коментиран от #55

  • 29 Пич

    37 10 Отговор
    Аха....... Картуун нетуърк!!! На филм всичко им работи на говедата, реалити - ИЧ!!!

    Коментиран от #34, #37

  • 30 Помнещ

    63 8 Отговор

    До коментар #22 от "Позор Путин е срам":

    "Русия вече няма такава. Украйна я унищожи"

    Да да знаем те руснаците се бият само с лопатки още от лятото на 2022 - ама попиляха цялото НАТО с тези лопатки. И да не забравиш че и ракетите свършиха и крадат чипове от перални.

    Коментиран от #57

  • 31 Запознат

    7 26 Отговор

    До коментар #25 от "Учуден":

    Колега ти докачи ли от баничките пред пасолья?И по 5 цигари раздаваха.

    Коментиран от #43

  • 32 факуса

    9 10 Отговор

    До коментар #3 от "Дзак":

    и както се вижда пак изостават драстично
  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Бега бе😂

    9 36 Отговор

    До коментар #29 от "Пич":

    На руските гУведа всичко им работи.

    Коментиран от #40

  • 35 Чекай са бе!

    40 7 Отговор

    До коментар #27 от "И как ще я доставят до Русия":

    Говеда чак толкос много ни може дъ мислът! Нали виде към се напада Иран без никаква мисъл?!
  • 36 Зевзек

    53 8 Отговор

    До коментар #26 от "Атина Палада":

    "Ние видяхме при конфискацията на...29 танкера! Във Венецуела!"

    Ха ха ха още един без мозък който вярва на пропагандата че руснаците са пратили танкери да си купят петрол от Венецуела че те нямат - да се чуди човек от къде ви копат такива.

    Коментиран от #47

  • 37 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 38 си пън

    30 5 Отговор

    До коментар #15 от "Думай ми...бульо":

    бульо,това се отнася за говедарските дет са на 30г. и за нищо не стават
  • 39 Рундьо Фатмак- фръчилото

    12 31 Отговор

    До коментар #27 от "И как ще я доставят до Русия":

    Тия доставчици като... у.. Туапсе, Перм,Орск, снощи у... москалбад и Петербург
    Спирай пиеньето
  • 40 Пич

    53 8 Отговор

    До коментар #34 от "Бега бе😂":

    Естествено !!! То се вижда!!! Старите руски технологии дадени на Иран, завъртеха капите на обратно на целата говедарска армия!!! От друга страна, смотаните кравари уж бимбиха Иран с дълбочинни бомби, и - нищо!!!

    Коментиран от #44, #49

  • 41 Ол1гофрен,

    5 20 Отговор

    До коментар #25 от "Учуден":

    От руски източници.

    Коментиран от #48

  • 42 Мишел

    55 11 Отговор
    Проблемът на САЩ е, че те готвят тази бомба, а руснаците си имат Цар бомба от 1961г..
    Странна стратегия: да готвиш специална бомба за унищожаване на бункери, когато противника ти има бомби, достатъчни за унищожаване на държавата ти.

    Коментиран от #66

  • 43 Учуден

    16 6 Отговор

    До коментар #31 от "Запознат":

    Ти кажи от къде имаш "Официално инфо!" за което лъжеш - не ми се оправдавай че го правиш за баничка пред посолството
  • 44 Бега бе😂

    5 12 Отговор

    До коментар #40 от "Пич":

    И нищо викаш🤣🤣🤣

    Коментиран от #53

  • 45 Патравата руска армия

    8 19 Отговор

    До коментар #27 от "И как ще я доставят до Русия":

    Койо ?

    Ходи нахрани конете на кавалерията ,не ръси мозък от сутринта ,и без това нямаш такъв
  • 46 ...........САЩ ГОТВЕЛИ........

    40 10 Отговор
    ........ТЕ РУСНАЦИТЕ ОТДАВНА СА ГОТОВИ ДА .....СГОТВЯТ ТЕЛЕШКОТО , САМО ЧАКАТ ДА ИМ ДАДАТ ПОВОД................!
  • 47 Не бе

    25 7 Отговор

    До коментар #36 от "Зевзек":

    Не ги копат! Мотиката - трес, говедото у главъта, и му издават удостоверение за паветник!!!
  • 48 Учуден

    12 4 Отговор

    До коментар #41 от "Ол1гофрен,":

    Дай линк към тези "руски източници"

    Коментиран от #50

  • 49 Бега бе😂

    9 23 Отговор

    До коментар #40 от "Пич":

    И в Иран както и в Русия няма достъп до интернет.Ганчовото знае😅😅😅

    Коментиран от #54, #157

  • 50 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 51 Дон Корлеоне

    10 20 Отговор
    Хаяско пусна ли интернета?

    Коментиран от #59, #154

  • 52 хихи

    23 4 Отговор

    До коментар #15 от "Думай ми...бульо":

    Това го вярва всяка софийска Тротинетка

    Коментиран от #60

  • 53 Зевзек

    38 7 Отговор

    До коментар #44 от "Бега бе😂":

    Не бе те краварите унищожиха всички подземни бункери на иранците ама сега перчема иска да му предадат "унищожения" уран.

    Наистина от къде ви копат такива
  • 54 Да ти

    23 7 Отговор

    До коментар #49 от "Бега бе😂":

    Фикам на интернета! Паветниците има 24 часа достъп, а по търпи и прости говеда от тях няма!
  • 55 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 56 Учуден

    15 3 Отговор

    До коментар #50 от "Ол1гофрен,":

    Аз съм грамотен ама ти много точно си като ника си - дай линк
  • 57 Отговори на нормалните хора

    10 16 Отговор

    До коментар #30 от "Помнещ":

    Защо няма техника на парада, бот?
  • 58 ГОЛЕМ СМЕХ

    41 4 Отговор
    Да бе те руснаците и китайците седят айляк и чакат ей така да дойдат янките да ги бомбят .
  • 59 Пиночет

    6 9 Отговор

    До коментар #51 от "Дон Корлеоне":

    А ти кога отново почваш да пускаш в най милото си ?
  • 60 Много

    18 5 Отговор

    До коментар #52 от "хихи":

    Ясно!!! Паветниците защото го вярват, затова си крият снаряди в оръдието със задно пълнене!!! А че не са прави показва това, кай бомбаджии им ги вадят заедно с хирурзите!!!
  • 61 Лавров (с усмивка)

    24 7 Отговор

    До коментар #27 от "И как ще я доставят до Русия":

    - Ами нека опитат
  • 62 отекчен

    27 5 Отговор
    по голяма глупост не бях чел
  • 63 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 64 УНИАН

    20 3 Отговор

    До коментар #27 от "И как ще я доставят до Русия":

    Едва ли е намек за Иран, Тръмп каза че Иран е вече победен!
  • 65 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 66 Д-р До литър

    8 26 Отговор

    До коментар #42 от "Мишел":

    Цар Бомба няма , обаче ще гръмнат с Цар Топ и до там ще са

    Ходи да измиеш бункера , че императора се опущи малко ,нали му е разлабена клапата
  • 67 дядото

    13 8 Отговор
    не знам кремъл кога ще приеме,че без трета и то ядрена война света няма да се размине.въпрос на време е англо -американците да ударят русия
  • 68 пламен

    8 29 Отговор
    Няма да се наложи.
    Украинците ще свършат цялата работа

    Коментиран от #70

  • 69 2222

    9 17 Отговор
    Да я дадат на Зеленски, той ще я достави.

    Коментиран от #151, #158

  • 70 Абе

    14 5 Отговор

    До коментар #68 от "пламен":

    а дано, ама надали викаше циганката...., надай се, оно е безплатно....
  • 71 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 72 ка Путин

    6 16 Отговор
    усс.рах се.
  • 73 Владимир Путин, президент

    8 23 Отговор
    Не съм разтревожен.
    Русия почва сурова борба със замърсяването на въздуха и кемтрейлите !!! Отделно нощес падна Приморск, падна в украински ръце таваришчи ☝️😁
  • 74 ИВАН

    22 8 Отговор
    Само бомби са им в главите, не виждат, че планетата изнемогва и всичко е замърсено и отровено, но тия пак за войни мислят.

    Коментиран от #75

  • 75 Владимир Путин, президент

    6 18 Отговор

    До коментар #74 от "ИВАН":

    "...Само бомби са им в главите..."

    Така е Ванка.
    Русия непрекъсното разработва нови планиращи бомби и баражиращи боеприпаси за целите на СВО.
    Пабеда будет за нами таваришчи ☝️
    Аха....надай се...😁
  • 76 незнайко

    24 4 Отговор
    Отвратителна пропаганда ! Щом го правят в САЩ значи е добре ! Цялата статия е насочена в тази посока !
  • 77 Meфистофел

    20 4 Отговор
    "нова специализирана ядрена бомба"

    И по-нататък в статията все за бомба се говори. Не знам откъде е превеждано, но оригиналният източник със сигурност е някой журналист. Бомбите се пускат от самолети и са свободнопадащи, планиращи или с наводка към целта. Няма начин краваристанско хвърчило да тръгне да я пуска. Със сигурност носителят ще е ракета, но тогава не е ядрена бомба, а бойна глава с ядрен заряд. Биват и кнвенционални (осколочно-фугасни, запалителни и т.н.). Ако се постави учебна глава (журналистите й викат макет), тогава се нарича габаритно-весови блок - за да се събере в ракетата (габаритите) и да не нарушава параметрите на полета (теглото е от значение).
    За сума ти години откакто коментирате военни теми така и не си наехте някой, който да не се излага с писанията си по темата.

    Коментиран от #85

  • 78 2027 година включва нов разходен пункт в

    6 6 Отговор
    2027 година включва нов разходен пункт в раздела „Оръжейна работа за бъдещи програми“.
    ДААА КАРЛИК И ПЛЪХОВЕТЕ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЧУВСТВАТ, ЧЕ СА НА СИГУРНО МЯСТО, КЪДЕТО И ДА Е НАД, НА И ПОД ЗЕМЯТА. ВЪЗМЕЗДИЕТО, ТРЯБВА ДА ГИ НАМЕРИ НАВСЯКЪДЕ!
  • 79 Кой е терорист номер 1?

    29 6 Отговор
    Значи краварите терористи се готвят за война срещу Русия с цел завладяването на природните и ресурси и унищожаване на руския народ. Сакат да превземат Гренландия, Иран, Канада, Венесуела, Африка целата, Куба. Ако може целия свят.

    Коментиран от #87

  • 80 Преди това

    10 5 Отговор
    ще почне гражданската война.
  • 81 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 82 Баце ЕООД

    20 5 Отговор
    А не е ли по-скоро заради грандиозната "победа" над Иран?? И "уникалните им успехи" с унищожаване на подземните им тунели, складове и т. Н.
  • 83 САЩ готвят такава бомба

    19 7 Отговор
    Но руснаците отдавна са приготвили няколко за белия дом
  • 84 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 85 КОПЕЙКА НАРИЧАЩА СЕ МЕФИСТОФЕЛ

    4 9 Отговор

    До коментар #77 от "Meфистофел":

    За сума ти години откакто коментирате военни теми така и не си наехте някой, който да не се излага с писанията си по темата.
    И АС ТВА ИМ РАСПРАЯМ, ДА НИ СЪ ИСЛАГЪТ, ДА ТЪ ПОТРЪСЪТ, ПЪК МОИ И ДА ТЪ НАМЕРЪТ Ф КЪРЛУКУВУ ИЛИ ПЪК НЯКЪДИ ДРУГЪДИ...
  • 86 веселин

    7 13 Отговор
    За Китай не знам но за Русия по точно за Путин мога спокойно да кажа . Ако Америка нанесе масиран ядрен удар Путин ще се опита да се свърже с Тръмп за да го помоли да не го прави защото в случай на асиметричен отговор последствията са непредсказуеми за човечеството . Той като пазител на Световният Мир и на човечеството --както не веднъж е казвал - никога няма да използва Ядрената си триада . Така ,че докато Путин умува и чака какво ще стане Америка спокойно може да унищожи Русия нищо, че е ядрена страна и с най много количество ракети . Тях --ако разрешат след като бъде унищожена -- ще ги показват в музеите на Русия колко зла е била и въоръжена която представлявала заплаха за човечеството .

    Коментиран от #90, #91

  • 87 Американската ядрена

    4 3 Отговор

    До коментар #79 от "Кой е терорист номер 1?":

    доктрина е, че силозите на стратегическите ракети, техните мобилни носители по земя, ЖП-релси, вода, под вода, въздух и космос трябва да се ударят с високоточно неядрено оръжие. Ядреното не е ефективно на фронта, то ще се използва ограничено за унищожаване на силно укрепени обекти под земята, големи военни бази, високо в атмосферата за мощен електромагнитен импулс. Използването му по големи граждански обекти може да бъде само за отмъщение ако срещу тях е използвано по този начин.

    Коментиран от #96

  • 88 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 89 Много бос!

    7 15 Отговор
    Трябва един индивид да е много бос, щом си въобразява, че крепостните мужици ще бъдат победители в една бъдеща война с Пентагона.
  • 90 В кои музеи

    6 14 Отговор

    До коментар #86 от "веселин":

    ще бъде изложена бе Веселине? В Ермитажа или в Третяковската галерия? Не се ли сещаш, че Русия ще е леш ако посегне на ЕС или САЩ.
  • 91 Веско , встрани от проблема си...

    10 3 Отговор

    До коментар #86 от "веселин":

    Доста позаъглени представи имаш за ядрените бомби, и изобщо за "масираните ядрени удари".... бомбите сега не са като тези от Хирошима и Нагазаки отпреди 80г. ПО-СТРАШНИ СА, ако изобщо имаш и бегла представа какви поражения са донесли тогавашните две в Япония! Но явно и за тях не знааеш почти нищо!!! Само едно ще те светна: Ако дори и 30% от сегашния ядрен потенциал от бомби бъде използван - Земята ще стане напълно безлюдна... и няма да има столетия, а дори хилядолетия на нея - НИТО ЕДИН ЖИВ ОРГАНИЗЪМ!!! Не зная под земята - ако се крият изобщо дали ще оцелеат, но на повърността ВСИЧКО СВЪРШВА.... Та, дотук с опорките за реакцията на твоя путично, след масирани ядрени нападения каква ще е : НЯМА ДА ИМА ТАКОВА НЕЩО ЩОТО НЯМА ДА ИМА ЖИВОТ НА ПЛАНЕТАТА НИ!!!

    Коментиран от #93

  • 92 САЩ, Канада и ЕС

    6 11 Отговор

    До коментар #21 от "Европеец":

    са с площ 26мил. кв. км, а европейската част на РФ е 4мил. кв. км., по Сибир няма подходящи за ЯО цели, там живеят по 2 души/кв. км. Ако РФ използва ЯО по американски и европейски столици ще бъде тотално изпепелена, ЯО ще има за всички населени места с над 10 000 жители. Само за Москва са предвидени 27 термоядрени бомби.

    Коментиран от #94

  • 93 Веско , встрани от проблема си...

    7 2 Отговор

    До коментар #91 от "Веско , встрани от проблема си...":

    ... явмо за теб пораженяиат идват само и единствено от ударната вълна и топлинния ефект на ядрените оръжия... ЗА МЕН И ЗА ЦЕЛИЯ ИНТЕЛИГЕНТЕН СВЯТ - НАЙ-СТРАШНОТО ИДВА ОТ "РАДИЯЦИЯТА" !!!!!!! Тя е "нещото което ще погуби всиччки дори и на десетки хиляди километри може да се разпростре... посредсвон ядрения "облак" не само от пряката радация про поадение 0 която също се простирана стотици и хиляди километри , в зависимост от силата и вида и размера на използваното ядрено оръжие!!!Намример: две средно големи ядрени бомбички - в северна и южна България са достатъчни след няколко месеца страната ни да е напълно безлюдна и необитаема за десетилетия и дори столетия... смятай натам мили мой веско колко глупости си написал...
  • 94 пич опомни се

    3 5 Отговор

    До коментар #92 от "САЩ, Канада и ЕС":

    ... ти нали не мислиш, че ядрената бомба избухва...убива в момента и после всичко отново.... нали знаеш какво е радияция и "гама"- лъчи.... те ще останат за столетия след това..и там няма да има живот.....не гоорим на колиметър или десет около попадението.. говорим за огромни периметри... с стотина термоядрени или неутронни бомбички с максимален размер - и целия ти сибир става необитаем... ще растът едиснвеено борчетата на воля... блатни няма да иа никакви - дори да си изкопали двойно по-длбоки земляянки от тия в които живеят сега !!!

    Коментиран от #97

  • 95 Преди време руснаците

    6 9 Отговор
    се смееха, че американската военна гордост от 10 самолетоносача била за 10 ракети с ЯО. и затова напълно безсмислена. По безсмислени и скъпи са бункерите на Путин за които американците са казали, че ги знаят всичките както и къде се намира карлика всеки момент. За джуджо една подземна ядрена бомбичка над бункера ще го зарови там за вечни времена заедно с Кабаева, децата и личната охрана без изходи на 1км под земята. На тъмно, студено, облъчени с радиация, без комуникации (електромагнитният импулс унищожава всички електрически и електронни уреди) ще си мечтае за проветривата килия в Хага заобиколен от тия обезверели главорези забавляващи се като за последно със семейството му. Това е най-големият му кошмар.

    Коментиран от #98, #159

  • 96 алоо не си в час

    2 4 Отговор

    До коментар #87 от "Американската ядрена":

    ядреното оръжие няма врзука с електркаагнитните импулси... и изобщо не е вярно, че ядреното оръжие не е ефетнивно навън на открито... явно си пишете наизуст без да се опитате дори да прочетете малко за термядрения синтез и за гама-облъчването при ядрена реакция.... или термоядренаа.... Ефекта на ядреното оръжие е навън във въздуха - там радияцията най-бързо и беззпрепятсвено прониква навсякъде и унижщожава всяко живо същество... ВСЯКО ЖИВО... не е нужна ударна сила или топлиннен ефент - радиацията просто не "стопява... ако не умреш веднага - ще е след час, ден , месец, година, десетилетиеот лъчевата болест ... лъчевата болест все още е "жива"и в Япония все още има болни и умиращи от преди 80г...

    Коментиран от #102

  • 97 Преувеличаваш ролята

    5 1 Отговор

    До коментар #94 от "пич опомни се":

    на радиацията. Сумарната радиоактивност изхвърлена при аварията в Чернобилската АЕЦ достига 50 млн. кюри, която се равнява на 500 бомби, хвърлени над Хирошима. Тази радиация е изхвърлена за няколко дни от едно и също място, а 500 бомби ще са хвърлени на различни места по различно време и при тях радиацията няма да е в такива концентрации. Освен всичко сегашните бомби са термоядрени, само атомната бомба-запалка в тях замърсява радиоактивно. Продуктът на синтеза е хелий който бързо се издига в атмосферата и изчезва в космоса. От 1945 г. до август 1963 г. в света са взривени 525 ядрени бомби с обща мощност 294 мегатона. Най-интензивните ядрени години са 1954-1958 и 1960-1963 г. Рекордът по брой експлозии държат САЩ - 35 бомби през 1962 г.

    Коментиран от #100, #101, #103

  • 98 .. пак измислици

    2 5 Отговор

    До коментар #95 от "Преди време руснаците":

    ... под земята радиацията губи силата си.... дори на няколко километра няма да я има... не си измисляй, за да не ти се смеят и другите... да не говорим за твоя електромагнитен импулс.... такъв в земята не може да съществува... дори да има бомби с таъв ефект... аз за ядрени бомби и електромагнитен импулс за първи път чувам сега и тук...
  • 99 Гост

    9 4 Отговор
    Значи, ето кой заплашва света с ядрена война.
    Те са и единствените, които са извършвали ядрена атака над друг народ.

    Коментиран от #126

  • 100 Питанката

    4 3 Отговор

    До коментар #97 от "Преувеличаваш ролята":

    изобщо това дето си прочел в Уикито няма връзка с реалността.. явно много набързо си се информирал за неща които не арзбираш и никога не си знаел за тях... аз съм учил ядрена физика 5 години в университет!!!

    Коментиран от #104, #107, #129

  • 101 Доносник

    2 1 Отговор

    До коментар #97 от "Преувеличаваш ролята":

    хахаха, радацията няма никаква роля и връзка с "концекрацияра" тоа не ти е ракия.... радиацията или я има или я няма..... има сила на радиация, но концентрация... това го има в твоята глава....и пак не си чел колкото и кааквото трябва... пробвай пак , ама прекопирай правилно...и не си добавяй и дума от себе си,... че пак ще четем смешки...
  • 102 Има доста снимки и видеа

    1 3 Отговор

    До коментар #96 от "алоо не си в час":

    от Припят и околностите. Радиацията там беше колкото 500 атомни бомби, но Чернобилската АЕЦ работи още 14г. след аварията (3-ти реактор) до декември 2000г. Обектът е в процес на окончателно спиране и демонтаж, който се очаква да приключи до 2065 г.. В момента на площадката се извършват само дейности по поддръжка, управление на отпадъците и контрол на сигурността на саркофага. В околностите кипи от живот който се приспособява към радиацията.

    Коментиран от #105, #124, #125

  • 103 уточнение

    0 5 Отговор

    До коментар #97 от "Преувеличаваш ролята":

    нали не си мислиш, това което пишеш...или преписваш???????? иначе трябва да си много кухо парче бро? нали знаеш, че и при ядре и при термоядрен синтез има и винаги е имало радаяция( т.е. отделяне на виссокоенергийни електрони способни да проникват през всико и да убиват "масово".. например - преминават през рез и те праавят на решето... и прдължават през следващия..и т. нат... единствено периода на полуразпадане е по-кратъ -ако това те успокоява- само няколко години-макс - десетилетия земята ще е необитаема.. а ти къде ще си>? в бункера на баче ти Жужо? Хахаххахаа.... нямало радация при термоядрените бомби.... пак кухи блатняци ни успокояват...
  • 104 Пилотът Гошу

    3 0 Отговор

    До коментар #100 от "Питанката":

    Ако беше физик, щеше да си наясно с радиоактивния прах при модерните ядрени бомби и разликата с тези, ползвани в Хирошима и Нагасаки.. Барем радиация да пишеше правилно...

    Коментиран от #106

  • 105 хахахах... кипи викаш..

    2 5 Отговор

    До коментар #102 от "Има доста снимки и видеа":

    .... хахахахха, кипи от живот викаш... бягай да си купиш имот там.... може да ти го дадът без пари. на символична цена.... и че запикиш и ти.... хаххахахахаххахахахаха...... там е безлюдно... нали чете как руснаци са ги пратили там по време на СВО-то на путя( т.е в околностите" да се "окопаят" ... и как после тихомълком ги изтеглили и за тях вее никой никога не е чул и видял/// Прати малко снимки и видеа за кипящия живот в Чернобил.. да се посмеем заедно де:)

    Коментиран от #109

  • 106 Жорка...

    2 4 Отговор

    До коментар #104 от "Пилотът Гошу":

    аз не съм българин, жена ми е! И колко съм науччил български е все по мое желание... и не чета само български - там има цензура и инфото е наложено и ограничено от твоя бункерен фюрер. нямаш си идея какво знам мога и правя аз... затова си пий шльокавицата на село и не се прави на умен...НЕ СИ !Ина1е нямаше да живееш в БГ-етото!Вдяна ли?
  • 107 Няма университет

    9 0 Отговор

    До коментар #100 от "Питанката":

    в който 5 години се учи ядрена физика. Учи се поне 4 семестъра обща физика, теоретична механика, термодинамика, електродинамика, квантова механика, атомна физика и много, много математика. Явно си прочел само увода на учебника по ядрената физика.
  • 108 Да не стане…

    4 1 Отговор
    …така, че руският и американските бункери са едно и също нещо?!
  • 109 Живот има в 30

    3 0 Отговор

    До коментар #105 от "хахахах... кипи викаш..":

    километровата зона, а не на площадката на АЕЦ-а, а животните не са глупави като руснаците да се окопаят точно там. Това, че тревата синее, а птичките лаят явно само ти го вярваш. 3-ти блок на АЕЦ Чернобил, съседен на авариралият 4-блок работи още 14 години до 2000г. Хората са идвали на работа, само дето не са живяли в Припят. И сега там йма хора да наблюдават и демонтират каквото може до 2065г. Естествено спазват някои правила и имат дозиметри.
  • 110 Скайнет

    6 0 Отговор
    Изкуствен интелект и ядрено оръжие = The Judgement Day
  • 111 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 112 Приказки за лека нощ

    3 2 Отговор

    До коментар #1 от "1488":

    И как смятат да стигнат до Урал, с РДЖ ли?
  • 113 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 114 УНИАН

    7 8 Отговор
    Руските войски настъпват по цялата линия на съприкосновение. Урките бягат и захвърлят пушките си да не им тежат. Пият вода от локвите и застрелват изостаналите, за да не се предадат.

    Коментиран от #116, #122

  • 115 пукин

    5 3 Отговор
    ей ся препълних чэмоданите!
  • 116 и резервоарати

    1 2 Отговор

    До коментар #114 от "УНИАН":

    от кал прелива
  • 117 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 118 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 119 При съвременните достиения на науката

    2 0 Отговор
    ядрена война няма да има. Ще има нещо по-страшно, заличаване на цели държави, използувайки природата. Сателитите ще станат безполезнннни. Никой завоевател не желае да стъпи на ядрено заразена територия.
    Днес е ден на свободното волеизявление в медиите, така че не прекъвайте.
  • 120 една жена ни каза

    1 1 Отговор
    Неназовани източници, предполагаеми планове и характеристики, неясно финансиране, ...
  • 121 Балъчко смотан

    4 7 Отговор

    До коментар #25 от "Учуден":

    Кремъл лъже Путин за всичко,та такива като тебе няма да излъже.В Мали африканаски племена направиха руските военни за резил,ама инфо за това няма да ти дадат.
  • 122 Селтак

    1 2 Отговор

    До коментар #114 от "УНИАН":

    Намали пърцуцата,увеличи лимонадата,ако не го направиш детската градина е по надолу
  • 123 Отреазвяващ

    3 2 Отговор
    Мечтите са безплатни.Само кражба на финансовите възможности на народа.
  • 124 Ха ха ха ха хи хи хи

    0 2 Отговор

    До коментар #102 от "Има доста снимки и видеа":

    Продължавай в същия дух,поне да се посмеем.
  • 125 Ехааааа

    5 5 Отговор

    До коментар #102 от "Има доста снимки и видеа":

    Невежеството е гордост за копейките,не пропускат случай да го покажат.
  • 126 Прав си

    1 1 Отговор

    До коментар #99 от "Гост":

    Така е,може и да я повторят,но не в Япония.
  • 127 Пръдльооо потрупан

    1 1 Отговор

    До коментар #111 от "хахахахха":

    Ми тебе за какво те бива?
  • 128 Тома

    6 1 Отговор
    Само в мокрите сънища на краварите ще се случи това.

    Коментиран от #130

  • 129 Бууухахахаха

    2 0 Отговор

    До коментар #100 от "Питанката":

    А бе възможно е и да си учил,ама след толкова години всичко е изфирясало.
  • 130 Ехееее

    2 8 Отговор

    До коментар #128 от "Тома":

    В Мали африкански племена буквално се подиграха с руските военни,какво смяташ.че ще си помислят американците и не само те??
  • 131 Анти путинист

    1 5 Отговор
    Нема време и нерви нема .,взривявай бункера ...
  • 132 Айдееее

    3 6 Отговор
    Бункерът на путлер заминава на кино
  • 133 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 134 Йеее бебе

    3 3 Отговор
    А руснаците какво са им сготвили ? Чакам в следващата статия
  • 135 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 136 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 137 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 138 Даа бе

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "Гай Турий":

    Пусна ли били.............Какво сте пусна,бе,вие сте вече империя със затихващи функции.
  • 139 Бай Даньо

    2 1 Отговор
    О мошениците от воено промошления комплекс веднага ще ти я дадат тая боНба само искат 100 млрд за разработка и после по 1 млрд на парче ... и после се чудим що свуршиха боНбите в 2 месечна война ...ай честито на американския данъкоплатец!
  • 140 Давид

    2 1 Отговор
    Ако света е един windows а вие сте програмите в него , то как мислите дали някой от вас е програмиран да натисне бутона ;) дявола е изчислител а не унищожител и работи за твореца . Пич обясни им някой неща ;)
  • 141 Един

    0 1 Отговор

    До коментар #8 от "Читател":

    Презобил си с Бояришник.
  • 142 Дик диверсанта

    0 2 Отговор

    До коментар #5 от "хихи":

    Тази мъртва ръка да не е умъртвила мозъците на рос дебилите?
    Щом вече е активирана, този резултат виждаме.
  • 143 ВВП

    3 1 Отговор
    Rуските са приготвили отдавна 100 мега ,,Сатан,,.За фашистката фракция..на Сащ..После има само тишина.. Ахаха.
  • 144 ВВП

    3 3 Отговор
    Вече открито плаши подлогите .После казват че РФ ги заплашвала ..Фанатични психопати..
  • 145 ВВП

    2 2 Отговор
    С огромен патос се пише заьвеликте оръжия на западната фашистка част на света .Да се захласнат подлогите..
  • 146 ЕДГАР КЕЙСИ

    3 2 Отговор
    БУНКЕРА НА ....................... БОТОКСОВИЯ ИZPOД С ТОКЧЕТАТА ......................... ТРЯБВА ДА БЪДЕ УНИЩОЖЕН ...........................
  • 147 Аз съм веган

    1 2 Отговор
    Пуснаха ли нета в Бензиностанцията?
  • 148 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 149 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 150 Неподписан

    0 0 Отговор
    От 81 години Хонебу немци превозва,до бункерите в Нова Швабия...
  • 151 Неподписан

    0 0 Отговор

    До коментар #69 от "2222":

    За подводницата приготвя, куфарите за Аржентина стяга...
  • 152 дсса

    1 0 Отговор
    Доколкото знаем, как действат американските корпорации отвоенния бранш, за 100 милиона долара няма да започнат да правят дори идеен проект.
  • 153 Ми добре

    1 0 Отговор

    До коментар #12 от "Сила":

    Значи не трябва да даваме повече пари на украйна.
  • 154 Балканец

    1 0 Отговор

    До коментар #51 от "Дон Корлеоне":

    А Гренландия на кого е?
  • 155 дсса

    1 0 Отговор

    До коментар #15 от "Думай ми...бульо":

    Очевидно си технически неграмотен. Няма техническо изделие (много по-просто от ядрена ракета) което да може да бъде направено от първия път. И с американските е същото. Какво стана с релсотрона? Какво стана с лазерното оръжие. Освен, че успяха да стопят кабината на един камион (два милиметра ламарина) преди 15 години, друг напредък нямат. Какво стана с прословутия Зумвалт? От планирани 100 броя направиха 3, и трите се счупиха при първото си плаване, за капак се оказа, че оръжията, които планираха за тях не могат да бъдат направени.
  • 156 Аса

    1 1 Отговор

    До коментар #18 от "Бахур":

    А бе Б2 не е оръжие за печелене на такава война. Използва само свободнопадащи бомби, така и не му измислиха ракети. Б52 и Ту95 са по-опасни от него. Да не говорим за Ту 160.
  • 157 ттт

    2 1 Отговор

    До коментар #49 от "Бега бе😂":

    Американците кацнаха (поне така твърдят) на Луната и без интернет. Боинг 747 го направиха без интернет и без КАД КАМ системи. Огюст Пикар стигна дъното на Марианската падина без интернет. И накрая Страдивариус си направи цигулките без интернет. Когато с интернет направиш такава цигулка, ще те призная! Имаш всевъзможни лаборатории, производствени машини и уреди за контрол, ама ядец.
  • 158 Дали Или

    1 0 Отговор

    До коментар #69 от "2222":

    Ще я продаде за златно биде
  • 159 Дъм

    0 0 Отговор

    До коментар #95 от "Преди време руснаците":

    Много си надъхан, уе. У Харвард ли си се учил?
  • 160 Дерт голям

    2 1 Отговор
    Ами сега Къде ще крием Путин
  • 161 Слава на Русия

    0 1 Отговор
    Малко светлина за нацисткотоИзчадие в коментарите
  • 162 Йеронимус БОШ

    0 0 Отговор
    Американците се похвалили , че са създали химикалка , която да пише в безтегловно състояние и това им коствало 20 милиона.
    Руснаците се почесали по главата , помислили , ухилили са се и казали - ами ние за това нещо ползваме обикновен молив , който струва 1 рубла !
    Въпрос на гледна точка и амбиция за господство ли ?
  • 163 Мухаа ха!

    0 0 Отговор
    ЯО е създадено единствено с една цел: Възпиращ фактор.Тук мнозина се опитват да разчепкват темата,дали се оцелява,или не,след ядрена атака.Да ни опази Бог,но поне засега няма държава,или политически лидер,който да тръгне на такъв самоубийствен акт.Тук не става въпрос ,чии джуджета са най- големи: Техните, нашите или вашите! ЯО, неговото използване е краен,възмезден акт.За какво ще го използваш,когато тази територия е неизоплзваема за столетия напред? А за радиацията ,вятъра и облаците граници не съществуват По страшни в днешно време са конвенционалните оръжия и ракетни системи.,при един прогресивно нарастващ конфликт върху цял континент и / или извън него.Пак го подчертавам: Да ни опази Бог,от подобен сценарий.Днес не е времето на ВСВ,с пехота,окопна война , артилерия и танкове.Цели държави( и от двете страни) може да бъдат сринати за броени дни. Пехотата влиза накрая,да затвърди новият собственик на територията.