Last news in Fakti

25 Февруари, 2015 19:25 1 883 9

ЕК гради Европейски енергиен съюз

  • европейски енергиен съюз-
  • газ-
  • енергия-
  • гради-
  • синьо гориво

В центъра на енергийния съюз са гражданите. Цените, които плащат те, следва да бъдат достъпни и конкурентни

Време е да се завърши изграждането на единния енергиен пазар в Европа. Енергията се използва за отопление на домовете, превоз на стоки, и захранване на икономиката. Но поради застаряване на инфраструктурата, слабо интегрирани пазари и некоординирани политики нашите потребители, домакинства и предприятия не се ползват от по-голям избор или от по-ниски цени на енергията.

Заместник-председателят на ЕК, отговорен за енергийния съюз, Марош Шефчович и еврокомисарят по енергетиката и климатични промени Мигел Канете представиха днес стратегията на Европейската комисия за

постигане на устойчив енергиен съюз с насочена към бъдещето политика в областта на изменението на климата.

Във връзка с този основен приоритет, определен в политическите насоки на Жан-Клод Юнкер, председател на Европейската комисия, Комисията изложи днес своята стратегия за постигане на устойчив енергиен съюз с насочена към бъдещето политика в областта на изменението на климата.

Енергийният съюз означава по-конкретно:
·        Клауза за солидарност: да се намали зависимостта ни от единични доставчици и да можем напълно да разчитаме на съседите, особено когато се сблъскваме с прекъсвания на енергийните доставки. Повишена прозрачност, когато държави от Европейския съюз сключват споразумения за закупуване на електроенергия или газ от страни извън Съюза;
·        Енергийни потоци, за които като че ли е в сила пета основна свобода: свободно движение на енергията през границите — със стриктно прилагане на действащите правила — например за разделяне на енергийния сектор и независимост на регулаторните органи, като при необходимост се предприемат правни действия. Преустройство на пазарите на електроенергия, за да бъдат те взаимосвързани в по-голяма степен, с по-голям дял на енергията от възобновяеми източници и по-бързо реагиращи. Задълбочено преразглеждане на държавната намеса във вътрешния пазар и постепенно премахване на субсидиите, вредни за околната среда.

·        Енергийната ефективност да бъде на първо място: коренно преосмисляне на енергийната ефективност и нейното третиране като самостоятелен източник на енергия, така че тя да може да се конкурира при равни условия с производствените мощности;
·        Преход към общество с ниски въглеродни емисии, което е изградено така, че да е дълготрайно: като се гарантира, че местното производство на електроенергия — включително от възобновяеми източници — може лесно и ефективно да се поема от електроенергийната мрежа; да се спомага за водещата позиция на ЕС в технологично отношение чрез разработване на следващото поколение технологии за енергия от възобновяеми източници и превръщане на Съюза в лидер в областта на електрическата мобилност, като в същото време европейските дружества разширяват износа си и се конкурират успешно на световния пазар.

В центъра на Енергийния съюз са гражданите.

Цените, които плащат те, следва да бъдат достъпни и конкурентни. Енергията следва да бъде сигурна и устойчива, с по-голяма конкуренция и повече избор за всички потребители.
Тези и други ангажименти са заложени успоредно с план за действие за постигането на тези амбициозни цели на нашата политика в областта на енергетиката и климата.

Твърде дълго време енергията беше изключена от основните свободи на нашия Съюз. Сегашните събития ясно показват какво е заложено на карта, тъй като много европейци се опасяват, че може да не разполагат с нужната им енергия за отопление на жилищата си. Важно е Европа да действа единно, в дългосрочна перспектива. Искам енергията, която е в основата на нашата икономика, да бъде устойчива, надеждна и сигурна, както и във все по-голяма степен от възобновяеми източници и неизчерпваща природните ресурси, призова Жан-Клод Юнкер.

Заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович, отговарящ за Енергийния съюз подчерта, че днес

стартира най-амбициозния европейски енергиен проект, откакто беше създадена Европейската общност за въглища и стомана.

Проект, който ще обедини нашите 28 европейски енергийни пазари в Енергиен съюз, ще направи Европа по-малко енергийно зависима и ще даде на инвеститорите предвидимостта, от която те толкова се нуждаят, за да създават работни места и растеж, уточняват от пресслужбата на Европейската комисия.

Днес полагаме началото на фундаментален преход към нисковъглеродна и щадяща климата икономика, към Енергиен съюз, който поставя на първо място интересите на гражданите, като им предлага по-достъпно по цена, сигурно и устойчиво енергоснабдяване. Заедно с всички други комисари, които работиха в тясно сътрудничество като екип по проекта, и с подкрепата на цялата Комисия, сега аз съм твърдо решен да действам за осъществяването на Енергийния съюз, каза Марощ Шефчович.

Днес зададохме курса към свързан, интегриран и сигурен енергиен пазар в Европа. Сега нека действаме това да стане реалност. Нашият път към действителната енергийна сигурност и опазването на климата започва тук, у дома. Ето защо аз ще се съсредоточа върху изграждането на нашия общ енергиен пазар, спестяването на повече енергия, разширеното използване на възобновяемите енергийни източници и диверсифицирането на нашите енергийни доставки.

След десетилетия забавяне ние няма да пропуснем още една възможност

за изграждането на енергиен съюз. Комисията „Юнкер“ решава правилно големите проблеми, добави Мигел Ариас Канете, комисар на ЕС по въпросите на климата и енергетиката.

Ключови показатели:
·         ЕС е най-големият вносител на енергия в света — за около 400 млрд. евро годишно, за да покрие 53 % от своето потребление.
·         12 от държавите — членки на ЕС, не са постигнали минималната за ЕС цел за взаимосвързаност — най-малко 10 % от електроенергията от инсталираните производствени мощности да са в състояние да „пресичат границите“. ЕС изброи 137 електроенергийни проекта, включително 35 за междусистемни електропроводи: изпълнението на тези проекти може да намали броят на тези държави членки от 12 на 2.
·         Наличието на подходящи междусистемни връзки в европейската електроенергийна мрежа може да спести на потребителите до 40 млрд. евро годишно
·         5 от държавите — членки на ЕС, са зависими от един-единствен външен доставчик за целия си внос на природен газ.
·         В нашия жилищен фонд преобладават енергийно неефективните жилища с дял от 75 %; за 94 % от транспорта се разчита на нефтени продукти, 90 % от които са вносни.
·         Необходимо е само до 2020 г. в енергийния сектор на ЕС да бъдат инвестирани над 1 трилион евро.
·         Цените на едро на електроенергията в Европа са с 30 %, а на природния газ — с 100 % по-високи, отколкото в САЩ
·         Европейските предприятия за енергия от възобновяеми източници имат общ годишен оборот от 129 млрд. евро и осигуряват работа на над един милион души. Предизвикателството е да се запази водещата роля на Европа в света по отношение на инвестициите в производството на енергия от възобновяеми източници.
·         През периода 1990—2011 г. емисиите на парникови газове в ЕС са намалели с 18 %
·         ЕС цели до 2030 г. да намали най-малко с 40 % емисиите на парникови газове, да увеличи поне с 27 % дела на възобновяемите източници в енергопотреблението и да подобри най-малко с 27 % енергийната ефективност.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Бай хой

    0 0 Отговор
    ЕК се назначава от нато и не гради а разгражда съюзи.нато е терористична организация и не е в състояние да изгради нищо. Виждаме какво изкражда в украйна и е на път да почне да гради и на Българска територия.

    Коментиран от #3

  • 2 хгхгхгхг

    0 0 Отговор
    започна го гради и веднага стана ясно че Германия, Франция и Унгария са против и искат само да договарят изгодни условия а не общи...

    Значи след като Германия и Франция инициираха Минск по евъпроса с Украйна и казаха на сащ че са дотука с войната с Русия ..
    Янките задействаха останалите марионетки да го създават тоя енергиен съюз за да Понамалят пазара на Русия ..... ама няма как да стане щом ГЕРМАНИЯ ФРАНЦИЯ И УНГАРИЯ С АПРОТИВ и казаха че ще наложат вето ....

    тъий че тая новина за началото на нищо просто отпада и остава част от неефективната аантируска пропаганда
  • 3 бай хур

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Бай хой":

    май нещо си седнал на ника си и си се размечтал
  • 4 Монго

    0 0 Отговор
    Енергиен съюз без...,енергийни ресурси
  • 5 Истината боли

    0 0 Отговор
    От къде тези енергийни ресурси?
    От Иран, Ирка и Либия? ..... Опитаха се да изнудят Русия с марионетката България и като не се получи, България остава напълно изолирана, даже и 4 блока в Козлодуй ни затвориха за да ни усигури децентрализация и голям избор, три ЕРП и една цена!?
    Енергията следва да бъде сигурна и устойчива, с по-голяма конкуренция и повече избор......... хубави прикаски и нищо повече......... вече видяхме и конкуренцията между и устойчивото увеличение на чените на тока след въвеждането на редица глуспости, ветрогенератори и фотоволтаици които създавали нови работни места...... само, че не и унас...... а там кадето са ги измислили!
    Вече усещтат как ще ги изклатят децетрално като започне Турция да определя цените на газа!
    А ако Гарците излезат от еврозоната........ какво ще градят не знам.
    Разпада на еврозоната е предречен, Турците не вярвам повече да искат членство, по-скоро да пожелаят да се включат в еврозийския съюз! И пазар голям и по-дълеко от брюкселските идиотщини!
    Създателите на ЕС мечтаят за нови пазари а не за благополучието на гражданите!
    Гражданите били в центъра на енергийния съюз.... естествено, кой ще плаща........ гражданите :))))))) !!!!!!!
  • 6 от калабалъка

    0 1 Отговор
    рубладжийте взеха да пикаят руски газ и нефт от злоба рубляците им ще секнат
  • 7 Бай хой

    0 0 Отговор
    Жалки подобия на хора. Тя май цяла европа пикае руски газ и им е хубаво и никак не искат да се отказват.А националните предатели на България помагат на украйна, на хамерика, на на тамбукту и то само като закопават националните интереси на България. Това са по низки същества и от амебите.

    Коментиран от #8

  • 8 щирилиц

    0 0 Отговор

    До коментар #7 от "Бай хой":

    червен смешник палячо май демокрацията не ти понася препоръчвам ти една разходка до москва с еднопосочен билет
  • 9 Истината боли

    0 0 Отговор
    Постоянно гледам руска телевизия и марикански марионетки повтарят, Путин управлявал снайперите на майдана в Киев, Путин свалил Боинга, Путин изпратил хиледи руски войници загинали в Дебалцево!
    И какво?
    Нищо от това не е вярно и нито един не е осъден!
    Можели да погебат хиляда умрели в Дебалцево руски военни и никой да не види?
    Щирлиц, предлагам ти да кажеш по БТВ или НОВА, че Бойко Борисов е виновен за провала на Южен Поток!
    На следващия ден бартовчед имаш прикрепено дело за клевета и няма да можеш да се оправиш цял живот в "демократична България"!